Ponor u Terroru

Zdroj: Parks Canada

Roku 1845 vyrazila Franklinova expedice, čítající dvě lodě – HMS Erebus a HMS Terror, 24 důstojníků a 110 námořníků – hledat bájnou severozápadní cestu, tedy průliv, kterým by bylo možno obeplout Kanadu ze severu. Expedici od té doby nikdo nespatřil, a i když se prakticky již v roce 1848 začalo s pátráním, zejména díky neutuchající snaze lady Franklinové, o osudu posádky nebylo dlouhou dobu nic známo. Stopy po ní se vynořují v průběhu více než století po malinkých částech, ale ucelený obraz osudu výpravy stále chybí.

O tom, jaké byly podmínky expedice v kraji věčného ledu a tmy si můžete udělat docela dobrý obrázek četbou knihy Terror od Daniela Simmonse, který mráz a arktické podmínky popisuje tak sugestivně, že je dobré vybavit se u čtení svetrem nebo číst knihu pouze v létě. Podle knihy byl také natočen vizuálně velmi dobrý seriál (AMC) – jeden z producentů byl i Ridley Scott. Pro milovníky plachetnic je to příležitost vidět prakticky poslední generaci plachetních lodí. Jak Terror, tak Erebus byly speciálně upraveny pro plavbu mezi ledovci i pro zamrznutí v ledu. Obě byly vybaveny i parním strojem a lodním šroubem. Nebylo jim to ale nakonec moc platné… Simmons do knihy přidal i lední vraždící monstrum, podle mě si to ale mohl klidně odpustit, podmínky na severu jsou děsivé i tak.

V roce 2014 vzbudilo velkou senzaci objevení lodě Erebus v hloubce 11 metrů v oblasti západně od ostrova Adelaide a v roce 2016 byla u země Krále Viléma objevena i druhá loď výpravy, Terror kapitána Croziera (hlavním hrdinou zmíněné knihy).

Letos, v roce 2019 se k lodi Terror vrátila skupina kanadských vědců a uskutečnila sedm ponorů za současného použití dálkové ovládaného kamerového robota. Vědce překvapilo, v jak dobrém stavu loď je, včetně interiérů a artefaktů. Kajuta kapitána Croziera vypadá, s trochou nadsázky, jako že ji opustil docela nedávno. Zásuvky, láhve, nádobí, to vše leží nehnutě a bez známek většího poškození, v ledové vodě.

Podívejte se, co vědecká expedice u vraku natočila.