Jeanne Socrates v cíli rekordní plavby

Jeanne a Neride II v cíli. Foto: AFP/CHEK NEWS

Po 320 dnech na moři se Jeanne Socrates stala nejstarší jachtařkou i mořeplavcem vůbec, který(á) obeplul(a) sólo za pomocí pouze plachet bez zastávky. A to ve věku 77 let! V sobotu ukončila svou plavbu ve městě Victoria v Kanadě. Stala se také první ženou, která obeplula svět ze Severní Ameriky.

Jeanne začala s jachtingem na okruhových plachetnicích v rodné Británii. Potom děti odrostly a když s manželem dosáhli šťastného předčasného důchodu, koupili v roce 1997 plachetnici Nereida, model Najad 361 stejnojmenného švédského výrobce.

Do roku 2002 se spolu s manželem Georgem plavili kolem severní Evropy a přes Kanárské Ostrovy v Karibiku. George bohužel v roce 2003 podlehl rakovině a Jeanne se musela rozhodnout jak naložit s lodí a životem na moři, který spolu začali.

Jeanne „pózuje“ při inspekci lodě. Foto: svnereida.com/blog

Jeanne se rozhodla pro život sólo jachtařky, dokončila si kurz RYA Yachtmaster Ocean a přesunula se na západní pobřeží USA. V následujících letech se plavila kolem amerických břehů a v Karibiku. V roce 2007 vyrazila z Mexika na svou první sólo plavbu kolem světa. Za necelý rok a jen 60 mil od cíle se jí ve spánku vybil autopilot a Jeanne ztroskotala nedaleko Acapulca. Nereida byla ztracena.

Jeanne se rozhodla pokračovat dál. Za pojistku si koupila Nereidu II., znovu od Najad ale tentokrát ve velikosti 380. Po zkušební plavbě ze Švédska na Kanáry  odstartovala Jeanne v roce 2009 svou první nonostop plavbu kolem světa. Problémy s takeláži a motorem ji přinutili zastavit na 3 měsíce v Jihoafrické republice. Následně se přesunula do Kanady (město Victoria) a začala se připravovat na další pokus.

Nereida II. Foto: svnereida.com/blog

V roce 2010 vyplula opět z Victorie.. Z nonstop plavby se po 72 dnech stala „jen“ plavba kolem světa. U Mysu Horn musela po převrácení zamířit do Ushuaii na nezbytné opravy takeláže.. V létě 2012 plavbu kolem světa dokončila, byť tedy ne plavbu non-stop.

Už v říjnu 2012 se vydala na další sólo-nonstop plavbu. Na lodi „vyskočil“ záchranných ostrov, u Mysu Horn se setkala s loděmi Vendée Globe a také s vysokou koncentrací ledu. Postupně ztratila všechny počítače i satelitní telefon a komunikovala s pomocí rádia a sítě ochotných radioamatérů. V červenci 2013 plavbu úspěšně dokončila. Byla nejstarší solo-ženou, ale ne nejstarším sólo-jachtařem. Tuto pozici držel v té době Japonec Minoru Saito, který non-stop sólo kolem globu dokončil ve věku 71 let.  Proto Jeanne vyplula znovu. 

Na aktuální plavbu se vydala i navzdory pádu z žebříku a sotva doléčeným žebrům a zlomenině obratle. 3 října 2018 opustila město Victoria v Kanadě (Britská Kolumbie) a zamířila znovu na jih k Mysu Horn. Jedním z problémů, kterým čelila bylo očesáni lodě vlnou. Takto ztratila jeden s přívodů vzduchu do kabiny a hlavně větrný generátor (zlomená lopatka) a oba solární panely. Poslední dny se do Victorie dostávala skoro v bezvětří a několik dní ji v mlze posouvali pouze proudy, příliv a odliv. Každopádně se nakonec, ve věku 77 let,  dostala domů, rekord v kapse a Krása jachtingu se připojuje s gratulací. A myslíme si, že tenhle rekord tedy jen tak nepadne.

Další naše články o Jeanne Socrates a jejích plavbách

Rozhovor s Jeanne před rekordní plavbou (v Ang.):