Jachting v Chorvatsku: Zmajan

[vc_gmaps link=“#E-8_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“ size=““]

Zmajan je malý neobydlený ostrov ve střední Dalmácii. Jeho rozloha je pouze 3,3 km2 a nachází se jihozápadně od Vodice a západně od ostrova Zlarin. Nejvyšší vrchol jménem Zmajan je ve výšce 142 m.n.m. V minulosti byl ostrov známý pro velké vinice a olivové a fíkovníkové sady.

NAUTIKA

ZARAZANJ1
Středně velký, přehlížený ostrůvek v šibenické skupině. Kotvit za dobrého počasí lze v zátoce Zarazanj – hloubka 5-8 metrů.

 

Jižněji je posazena zátoka Smetnja, kde se za příznivého smetnja1větru dá také kotvit, je zde ovšem více příkré dno. Na jižním okraji ostrova, který zároveň ohraničuje zátoku, je červený maják (Fl.R.3s). Před zátokou je malý ostrůvek. Nicméně kotvení v obou zátokách bude klidné, protože Zmajan nepatří k vyhledávaným kotvištím.


 

ZAJÍMAVOSTI

Tento neobydlený ostrov znají hlavně jachtaři díky zátokám, ale i potápěči. Nalézá se zde množství podmořských stěn, útesů a jeskynní. Nejvyšší vrchol jménem Zmajan je ve výšce 142 m.n.m. V minulosti byl ostrov známý pro velké vinice a olivové a fíkovníkové sady.