Jak na to: Zapletené oko na dutém splétaném laně

Tento záplet je konkrétně Brummelův záplet – varianta podle Margie McDonaldové. Byl vyvinut pro lana z HMPE, která jsou nechvalně proslulá svou tendencí ztrácet pevnost v tahu při uvázání do uzlu. Tento kříženec uzlu a zápletu vyžaduje minimum nástrojů a vytvoří měkké oko na jakémkoliv typu dutého splétaného lana v případě, že je dostatečně poddajné na to, aby se dalo prokroutit samo sebou. Také je dobré poznamenat, že tento záplet lze v případě potřeby rozvázat.

Potřebné nástroje: dutý zaplétací trn, ovazovací nit.

Upevněte konec lana do dutého trnu nebo konec zužte a použijte švédský trn. Od konce odměřte 72 násobky průměru lana plus délku potřebnou pro oko. V tomto bodu rozevřete prameny spleteného lana napůl a trnem protáhněte konec lana. Provlékejte, dokud nevytvoříte oko požadované velikosti. Trnem prošijte volnou část lana těsně vedle místa, kterým jste ji právě protáhli.

Protáhněte trnem volný konec skrz prošití a lano prokruťte podle zvětšení na obrázku 2. Méně poddajná lana budete možná muset trochu promasírovat. Vzniklým prokrouceným očkem protáhněte kousek ovazovací niti, provlečte ji skrz smyčku oka a vraťte zpět. Tahem za nit provlečte smyčku skrz prokroucené očko.

Volný konec přetáhněte přes oko. Prokroucené očko by se mělo otočit zpět a obejmout ho. Prošijte pevnou část těsně pod spojem a udělejte několik dalších uzlů. Po pátém prošití konec odřízněte a zajistěte páskou.

Další varianta zakončení tohoto zápletu je úhlednější a bezpečnější. Po vytvoření prvotního uzlu prošijte jen dvakrát, volný konec zužte postupným vytažením 5 až 6 pramenů v pravidelných rozestupech. Odřízněte všechny přebytečné prameny kromě toho nejdelšího. Protáhněte trnem volný konec středem lana, záplet zamasírujte a zbylým volným pramenem zašijte jehlou lano v místě, kde volný konec vchází dovnitř lana.

Pro zajímavost kde všude a na jakých lodích se používá oko z dutého lana – video amatérských vývojářů z Copenhagen Suborbitals, kteří trochu ​​oka používají k upevnění padáku kosmické lodi.

 

Zdroj: Knihy RYA uzly