Jak se pluje v Chorvatsku v době post-koronavirové

Honza Řehořka, který v Chorvatsku vyplul opravdu těsně po koronavirových uzávěrách, nám poslal krátké shrnutí, jak to vlastně v Chorvatsku v době post-koronavirové vypadá.


Honza Řehořka píše:

Vypluli jsme těsně s otevřením hranic po koronakrizi.  Měli jsme štěstí, že to tak vyšlo.

Loď (43,3 stop) máme v atypickém termínu 10.6 – 17.6. ( středa – středa)

1 – zátoka Soline na Pašmanu – spali jsme  na bojce a pravděpodobně kvůli koroně nás ani nikdo nepřijel zkasírovat. Minimálně  jedna restaurace už byla otevřená.

2 – Město Sali na Dugi otoku – původně jsme chtěli do ACI Marini Žut, ale protože byla zavřená, jeli jsme do městečka Sali, kde byla možnost kotvit u městského mola i s vodou a elektřinou. Ve finále to bylo mnohem lepší než v marině. Resp máme to radši. Marina je vždy taková celá umělá turistická, zatímco malé město a městké molo má o hodně více do sebe. Navíc ve městě bylo živo, otevřený supermarket, zmrzlinárna/kavárna, restaurace, pizzerie a i ráno pár rybářů prodávalo čerstvě nachytané ryby (mořský vlk a smuha královská 50kn za kilo). Za kotvení jsme platili 25kn za metr lodi + 100kn za elektřinu a 10kn za vodu

3 – Spali jsme na mooringu na molu u jezera Mir v Telaščici. Hned přijeli rangeři a zaplatili jsme (pouze hotově) očekávaných 500kn. Z těch X bojí které jsou tady k dispozioci byly obsazeny asi jen 3, takže totální pohoda a nikde nikdo.

4 – Levrnaka – spali jsme na molu u Konoby Levrnaka. Když si u nich dáte jídlo tak, chtějí 80kn za naší 43,4ft loď a když bez jídla tak 500kn. Jídlo jsme si dali, bylo to fajn, ale očekávání jsme měli větší. Voda není v ceně moorigu. Je navíc  za 75kn 100litrů. Elektřina jen od 19:00 – 24:00 je v ceně mooringu. Zátoka Lojena, která je taková kamenitě písečná byla uplně prázdná.

Další den jsme jeli do Zátoky Kravljačica, kde jsme zakotvili a vyrazili na výstup na nejvyšší kopec Kornat –  Metlinu (237m). Místní restaurace a hlavně lidé, kteří jí vlastní vypadají úžasně a mile, a celé je to naprosto krásné místo.  Zpětně jsme litovali, že jsme to neznali a že jsme jedli v Levrnace a ne tady.

5 – Marina Piškera – uplně prázdná zavřená – zakotvili jsme zadarmo, ale bez elektřiny, vody toalet atd atd

6 – Městeké molo Kaprije – nakonec se k večeru úplně naplnilo. Platili jsme 390kn v ceně elektřina i voda. Voda byla k dispozici  až ráno od 8:00 do 12:00. V hlavní sezóně dokonce prý i odměřují max 100L na loď.


Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!