Honzíkova cesta: Autem do Řecka v době post-covidové…

ŘECKÁ ODYSSEA 2020 AC (after Covid): Tak se nám po čtvrt roce vrátil do Řecka opečovávat lodě můj Honza, a bylo to dobrodružné. Shrnutí pro všechny, kdo se chystají do Řecka autem ještě před 15. červnem* – jeďte přes Bulharsko a vezte si objednávku zboží nebo služeb!

Vývoj Honzíkovy cesty podrobně: Začalo to celkem neškodně – nejdřív šel do obchodu nakoupit na cestu, kde zjistil poškozený čip na britské kartě, tak jsme složitě převáděli na jinou kartu. Tím jsme pokládali potíže za vyřešené, anobrž ambasáda i policie nám potvrdili, že pokud člověk má v Řecku rezidentní adresu a cesta má obchodní účel (veze zboží nebo jede provádět služby), pak ho na území Řecka kontrola pustí bez problému.

Celá cesta klasickou trasou po E75 probíhala v pohodě, ale na hranicích Makedonie/Řecko nastaly potíže. Pohraničník pravil, že hranice je zavřená pro všechny, a že ne a nepustí. Volala jsem právníka pro odbornou radu a ta zněla – počkejte, až se vystřídá směna, třeba to pomůže…

A pak ho nechtěli ani zpátky do Makedonie, že vyčerpal 2 hodiny na průjezd. To se nakonec podařilo vyřešit přes makedonskou ambasádu. Pak jsem volala na ambasádu do Atén, kde nám paní naštěstí poradila, ať to zkusí přes Bulharsko – mají info, že to jde snadněji. Načež jsem volala na ambasádu do Sofie, abych si to potvrdila. Honza musel zpátky do Srbska, pak do Bulharska a pak si od něj Řekové nechtěli vzít ty dokumenty, že by na nich mohl sedět koronavirus, takže jsem ještě musela k faxu…

Ale prošlo to, to je hlavní – po 40 hodinách na cestě byl na území Řecka, dokonce se mu zapomněli zmínit i o současné sedmidenní karanténě a kovidotestech – žádné nebyly. Jenom byl úplně mrtvej. Naštěstí ho doma čekali kamarádi s mohutnou večeří a dychtivá manželka se seznamem prací na lodích, takže svět je u nás na Korfosu zase v pořádku. 

Od 15/6 už sem smějí cizinci bez karantény a komerční lodě už smějí na vodu, takže všechno OK* – v době covidové jsme zařídili českou základnu včetně českého pivečka, tož se na vás těšíme. Více viz SachmetSail.

*Edit po uzávěrce: Cesta přes Makedonii do Řecka nefunguje ani po 15.6. Snad začne fungovat po 1.7., ale nic není jisté.