Chtěli byste vzít na jachtařskou výpravu i zbytek rodiny a nevíte, jak na to? Říkáte si, jestli vaše děti nejsou ještě moc malé? Vaše drahá polovička s dětmi na loď nechce a vy nevíte, jak ji nebo jeho přesvědčit? Tady je několik tipů a praktických rad, jak vymyslet rodinnou dovolenou na lodi tak, aby si ji pokud možno všichni užili.
Jestli chcete, aby s vámi vaše rodina jela na moře víc než jednou, je velice důležité, jaká bude jejich první plavba! Nejlepší je, když plánujete rovnou s dětmi i partnerkou nebo partnerem. Ukazujte dětem hezké fotky z moře, nechte je prohlížet jachtařské časopisy, ptejte se všech, jak by si plavbu představovali a co by tam chtěli zažít. Zkrátka vytvořte atmosféru příjemného očekávání. Vaše žena a dospívající dcera by chtěly hlavně lenošit a opalovat se? Syn mluví o potápění a objevování pustých ostrovů a nejmenší dítě chce stavět hrady na pláži? Zkuste tedy vymyslet plavbu tak, aby se našlo pro každého něco z toho, na co se těší.
Kdy a kam plout?
Oblast a datum na dovolenou vybírejte tak, aby byla vaše první společná plavba co nejklidnější. Začátečníci asi spíš ocení teplou vodu na koupání, pláže a sluníčko. Volte raději místa, kde můžete dělat jen krátké denní etapy. Pokud se ukáže, že je posádka na vodě spokojená, obvykle není problém plavbu prodloužit.
Horší je opačný případ, kdy se snažíte o dlouhou přeplavbu a už v půlce je vaše partnerka zmrzlá a naštvaná, děti otrávené a pes dostane mořskou nemoc. Hlavně menším dětem musíte dopřát i dostatek jiných aktivit – koupání, pláž, hřiště, zmrzlinu nebo průzkum pobřeží.
Počítejte s tím, že budete často motorovat nebo plout podplachtění. Ale pokud to znamená, že bude vaše rodina na lodi spokojená a bude chtít plout znovu, je to tak v pořádku. Postupně získají zkušenosti a časem třeba budete zvládnete i dobrodružnější plavbu.
Bezpečná plavba je dobrá plavba
Jak zdatný jste kapitán? Zvládnete celou loď sám včetně vyplutí a přistání, zatímco se vaše drahá polovička bude starat o děti? Ty totiž zrovna v tu nejhorší možnou chvíli nutně potřebují kakat, svačit a pomoct se stavěním lega… Je na lodi někdo, kdo si poradí, když vy, kapitán, spadnete do moře?
Obvykle dobře funguje, pokud jede společně několik dospělých s dětmi. Pak se vždycky najde pomocník na palubě i někdo, kdo se postará o ty nejmenší. A děti se zpravidla daleko lépe zabaví, když je jich víc pohromadě.
Rozhodně nepodceňujte bezpečnost a hned na začátku plavby stanovte jasná pravidla. Jedno z nejdůležitějších je, kdy a kdo musí mít oblečené záchranné vesty. Dbejte na to, aby mělo dítě vestu na svoji velikost, příliš malá ani příliš velká nebude správně fungovat. A když bude dítěti výrazně nepohodlná, těžko ho budete přesvědčovat, že ji musí nosit pořád. (O záchranných vestách bude brzy samostatný e-book – zůstaňte na příjmu!)
Mezi další osvědčená pravidla patří, že z kokpitu a do vody se chodí jen se souhlasem dospělého. Vysvětlete (nejen) dětem, jak se správně pohybovat po lodi a na co si dávat pozor. Pokud plujete s malými dětmi (nebo i se psem), ptejte se v charterové společnosti, jestli vám na loď můžou dát ochrannou síť podél zábradlí.
S jak starými dětmi je možné plout?
Myslíte si, že není dobrý nápad jet na loď s miminkem? Rodiče, kteří to zkusili, říkají, že s miminkem je to naopak skoro nejjednodušší. Přinejmenším vám nikam neuteče, nevadí mu houpání lodě a ke spokojenosti mu vlastně stačí celkem málo – kromě rozumného pohodlí a jídla potřebuje ze všeho nejvíc spokojenou a klidnou maminku. Dokud je jeho maminka na lodi v pohodě a dokáže zabezpečit běžné potřeby, zvládne miminko obvykle plavbu bez potíží.
Největší problém může být v letních měsících velké vedro. Myslete na to, abyste měli bimini nebo nějakou stínící plachtu přes kokpit. Na loď s sebou určitě vezměte autosedačku-vajíčko, ve které můžete miminko mít podle potřeby v kokpitu i v podpalubí. Na spaní se bude hodit i nějaký košík, který zapasujete například v salonu mezi stůl a opěradlo lavice.
Asi nejnáročnější je plavba s dětmi ve věku 1-4 roky. To už chce být prcek samostatný, ale ještě se o sebe neumí postarat. Všechno potřebuje prozkoumat, ale pohyb po lodi je pro něj náročná překážková dráha, většinu času se neobejde bez pomoci dospělého a dokáže vás na lodi pořádně zaměstnat. V tomhle věku nejvíc oceníte síť podél zábradlí a dobře padnoucí záchrannou vestu. Určitě nezapomeňte vzít oblíbené hračky, knížky a spoustu dobrých věcí k svačince.
Větší děti
Zhruba od pěti let můžou být děti na lodi vaši parťáci a pomocníci. Obvykle už chápou a jsou schopné dodržet pravidla, pokud je necháte, většinou se rády zapojí a když dostanou drobné úkoly, budou si připadat důležitě a zodpovědně.
Ukažte jim, jak věci fungují, naučte je uvázat fendr, nechte je kormidlovat, požádejte o pomoc třeba při ranních kontrolách motoru a vychováte si vděčné plavčíky. Ale připravte se na to, že jakmile jednou vpustíte na loď lego, budete ho pak nacházet úplně všude. Takže zkontrolujte, že máte sítko na sací hadici bilge pumpy…
Představa dovolené s otráveným puberťákem ve stísněném prostoru lodě může být pro některé rodiče noční můra. Tady snad ještě mnohem víc než v jiných případech platí, že důležité je mluvit s dětmi o vašich plánech předem. Naslouchejte jim, ptejte se, co je pro ně důležité, snažte se sladit společně své představy o dovolené.
Pokud vzbudíte jeho zájem, dokáže dospívající dítě hodně pomoct s provozem na lodi. Ale raději ani nezkoušejte vyplout bez připojení na internet. I větší děti ocení, když budou mít s sebou kamaráda, ale na druhou stranu, pokud je puberťák sám jen s rodiči, možná si užije i věci, nad kterými by jinak s vrstevníky ohrnoval nos.
Co nezapomenout na plavbu s dětmi?
Nespoléhejte na to, že děti vydrží delší dobu jen na lodi, určitě vezměte dostatek vybavení na koupání a na pláž. S potápěčskými brýlemi si ve vodě poradí i tříleťák, všechny děti od batolat až po puberťáky potěší kyblík a síťka na lovení havěti.
Nám se moc osvědčil nafukovací paddleboard – poslouží jako opalovací lehátko, pirátská loď i expediční plavidlo pro výpravu na břeh, a když na palubě moc překáží, celkem snadno ho sbalíte. Hodně radosti udělá i nějaký jednoduchý vodotěsný foťák, který dovolíte dětem používat.
Děti milují i různé obří nafukovací příšery, ale nechci slyšet vaše výrazy, až se vám dvoumetrový růžový plameňák připlete do cesty při přistávání…
Mobil, tablet nebo notebook by neměl být během plavby hlavní zábavou (to ostatně platí i pro dospělé…), ale doma je nenechávejte, pohádku nebo hru rozhodně oceníte, když potřebujete uplout delší úsek nebo se nerušeně soustředit třeba na složitější příjezd do přístavu.
Nezapomeňte s sebou vzít nabíječky na 12V, a pak taky takové ty všední a obyčejné věci, jako jsou dlouhé kalhoty a bunda proti větru, čepice nebo klobouk proti slunci a nějaké medikamenty pro případ mořské nemoci – pro děti asi nejlépe klasický Kinedril nebo homeopatikum Cocculine. (O mořské nemoci si můžete přečíst víc v dalších článcích – Kapitánův průvodce mořskou nemocí a Můj boj s mořskou nemocí.)
A jestli máte pocit, že s vlastními dětmi nevydržíte na lodi ani týden, přečtěte si, jak jsme s těmi našimi přežili měsíc a půl lockdownu na lodi v Karibiku 🙂
Jo, a jestli si pořád ještě myslíte, že to na lodi s dětmi nezvládnete, tak si někdy poslechněte nebo přečtěte vyprávění Jirky Denka, který se svou partnerkou a malou Haničkou plul mimo jiné i do Antarktidy a kolem mysu Horn!
Zveřejněné ze souhlasem autorky. Původní článek najdete na bezpecnenamore.cz.