Jakub Halouzka vyhrál Europa Cup třídy ILCA 6 ve Slovinsku

Jakub Halouzka

Šest českých závodníků vyrazilo minulý víkend na evropský pohár do Slovinska. V třídách ILCA 4, 6 a 7 se dohromady sešlo 143 závodníků a našim se nevedlo vůbec špatně.

„Závodní komise se snažila ze všech sil odjet co nejvíce rozjížděk. V sobotu přišla bouřka a nad Koperem a okolním pobřežím létaly blesky. Závodníci se spontánně vydali na břeh, jelikož předpokládali že bude vyvěšeno AP nad H – tedy vyvlajkován odjezd do přístavu. Závodní komise byla ale nekompromisní. Posunula startovní loď jen kousek blíž do zálivu a začala startovní proceduru. Bouřka nebouřka, všichni jsme se samozřejmě vrátili,“ popisuje Jakub Halouzka dramatický průběh závodu. Závodil ve třídě ILCA 6.

„První den jsme v silném větru z jihovýchodu odjeli dvě rozjížďky. Začal jsem s druhým a prvním místem, a byl tak s průběžnými výsledky nadmíru spokojený. Bohužel však jen na chvíli. Večer jsem zjistil, že mi jury dala v první rozjížďce penaltu, které jsem si nevšiml. Z dvojky tak rázem byla diskvalifikace. Doufal jsem, že se mi první rozjížďku podaří škrtnout, nicméně to znamenalo, že již žádnou z dalších nesmím pokazit. Naštěstí se mi i v následujících pěti rozjížďkách dařilo, a tak z toho nakonec bylo i celkové první místo,“ říká spokojeně Jakub.

Start závodu

Ve třídě ILCA 6 startovalo 60 lodí a na pěkném 35. místě skončil mladší bratr Jakuba Michal Halouzka. S velmi přísnou jury se potýkal i Mikuláš Vaszi v olympijské třídě ILCA 7. Několikrát jel v rozjížďce na prvním či druhém místě. Dohromady ale v průběhu závodu dostal od jury tři penalty. V sobotu to pro něj znamenalo, že musel dvě ze tří rozjížděk vzdát. Vzhledem k tomu, že se škrtala jen jedna, tak to s jeho celkovým výsledkem bohužel hodně zamávalo. Skončil na 15. místě z 25 lodí.

V juniorské třídě ILCA 4 jela velmi pěkně Linda Dokoupilová, která byla celkově jedenáctá a čtvrtá z dívek. Bronzová medaile jí unikla jen o pár bodů. V této třídě závodili ještě Jan Valenta (40. místo) a Adéla Rabasová (48 místo z 57 lodí).

Kompletní výsledky: https://www.racingrulesofsailing.org/documents/5529/event?name=2023-eurilca-europa-cup-slovenia

Eva Skořepová

PR manažerka Českého svazu jachtingu