V sobotu 23.3. se v Jablonné nad Vltavou konal celodenní jachtařský sraz s přednáškami a workshopy organizovaný Tetris Sailing ve spolupráci s Krásou jachtingu. Tato akce existuje už několik let, ale byla vždy v podobě večerního srazu v nějaké pražské restauraci. Poslední roky jsme ale zjistili, že za ten večer vůbec nestíháme program, který jsme měli připravený, a hlavně si pak nestihneme ani popovídat v klidu u piva. Takže jsme akci „zvětšili“ na celodenní sraz a byl to úspěch.
Akce se konala v restauraci U Melíšků v krásném sále s barem a velkým zděným otevřeným krbem, ve kterém celý den hořel oheň, což dělalo příjemně rodinnou atmosféru. Restaurace má normálně mimo sezónu ještě zavřeno, ale majitelé byli vstřícní, celý den se o nás starala ochotná obsluha, a k obědu i k večeři jsme měli na výběr z několika výborných jídel.
Program začínal v 10:00 úvodním přivítacím proslovem, při kterém dostali všichni návštěvníci tzv. „welcome-balíček“, což byl dárek od vydavatelství IFP Publishing a Krásy jachtingu v podobě jejich Uzlovacího balíčku, knihy o uzlech se třemi lany na zkoušení. Následovala moje první přednáška o historii kotev a moderních typech kotev s výhodami i nevýhodami a lehce jsme projeli i část teorie kotvení. Šlo by o tom povídat mnohem déle, ale nestíhali bychom zbytek programu.
Po kotvách přišla na řadu přednáška, na kterou se těšili všichni účastníci, vyprávění Skipřenky o tom, jak ji před dvěma lety v Řecku na moři spadl stěžeň a co všechno následovalo. Vyprávění je to dramatické a plné emocí a hlavně člověku nejde do hlavy, jak je možné, že je Řecko tak děsivě byrokratický stát a co všechno se muselo zařídit a dokazovat k tomu, aby se vůbec loď mohla odtáhnout na opravy. Vyprávění o pádu stěžně na Gaie si můžete mimochodem poslechnout i v podcastu Do větru s Krásou jachtingu, nebo přečíst zde na stránkách.
Po stěžni následoval oběd, kdy se rozjela u stolů debata právě na téma nehod na moři. Po obědě si vzal slovo Patrik Lindr, jeden z předních českých RYA instruktorů, který se dlouhodobě plaví po všech krajích světa, a vyprávěl nám, jak se plachtí v Britské Kolumbii v Kanadě. No, je to tak krásné a všichni jsme tam hned chtěli vyrazit, ale ta dálka a cena… Patrik říkal spoustu zajímavých věcí a vlastně rekreační jachting tam vypadá o dost jinak než jsme zvyklí ze Středozemního moře.
Další nebyla klasická přednáška, ale „chytrá tužka“, kdy Jarda Foršt ukazoval na různých videích z netu chyby jachtařů a kapitánů při přístavních manévrech nebo i v bouřích. To bylo velmi zábavné a všichni se do videí a rozebírání postupů plně ponořili.
Po menší pauze na kafe, čaje a zákusky následovalo kratší vyprávění Adama Šnajdra o rekonstrukci lukny na dřevolaminátové plachetnici Norce, což by asi nikdo jiný ze sálu takhle dobře nedokázal. Adam rekonstruoval na lodi větší část systémů, ale bohužel nebyl čas nám to vše ukázat. Momentálně pracuje na kompletní rekonstrukci menší plachetnice, od oprav trupu až po kompletní vybavení lodě.
Jako poslední bod programu před závěrem večera byl Uzlový workshop v mé režii. Trval přes 2 hodiny, ale dokázali bychom uzlovat i mnohem déle. Začala jsem trochou teorie o typech materiálů na jachtařská lana, jejich výhodami a nevýhodami, způsoby splétání lan a práci s nimi. V druhé části jsme se vrhli přímo na uzle. Protože větší část osazenstva byli kapitáni a zkušenější jachtaři, vybírala jsem uzle, které nejsou tolik známé, ale jsou na lodi hodně užitečné, například alpská motýlí smyčka, valivý úvaz nebo škrtící uzel. Každý účastník dostal ještě jako druhý dárek lanko, ze kterého jsme si společně každý smotali vlastní podtácek.
Po výborné večeři následovala živá hudba v podání kapely Palm Jam Duo. Pánové hráli opravdu krásně a připravili pro nás vodní a námořní písně. I nějaký tanec byl.
Po živé hudbě jsme si mohli sednout a v klidu u piva rozebrat naše dojmy, zážitky a popovídat si o minulých i budoucích plavbách. Ubytování bylo zařízené v apartmánech přímo nad restaurací a v nedalekém Neveklově. Myslím, že se akce lidem líbila, já jsem si to moc užila, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí a zopakovali si některé důležité znalosti před další jachtařskou sezónou. Doufám, že příští rok se akce zase vydaří a těším se na další témata a přednášky.
Z celé akce vznikla reportáž, kterou si můžete poslechnout v podcastu Do větru s Krásou jachtingu na Spotify, Apple podcasts, Youtube, české podcasty a dále.