Podzim je v plném proudu, lodě na tuzemských vodách se ukládají pomalu ke spánku a plachetnice na mořích řídnou. Největší nápor jachtařů je pryč, a i když se stále ještě jezdí, sezóna pomalu končí. A jako každoročně stojí jachtař před otázkou, co bude dělat v zimě. A protože každý ví, že moře není Tálinskej rybník, tak se správný jachtař kromě těšení se na léto co? Správně. Vzdělává se.
A tak jsem se Skipřenkou, již podruhé, absolvovali Speciální kurs první pomoci pro odlehlá místa, pořádaný společnosti Shock. Podruhé proto, že certifikát na kursu získaný má platnost dva roky, a také proto že vůbec není špatné si tyhle věci zase osvěžit – co kdyby je nedejbože člověk někde potřeboval. Letos byla malá změna v tom, že se k nám přidala naše Terka, která za poslední dva roky vyrostla v plnohodnotného skippera a na sladkých vodách vozí svoje posádky. Navíc se chystá do Skotska na kurs RYA, a i když není certifikát povinný, rozhodně je dobré ho mít. Mimochodem. tenhle kurs první pomoci je v Čechách jediný, který britská RYA (Royal Yachting Association) uznává.
Kurs je jednodenní a konal se na Praze 10, což bylo fajn, máme to kousek. Samotný kurs je speciální právě tím, že jeho náplní je řešení situací, kdy nejde zavolat sanitku, která by byla na místě do pár minut, jak je ve městech zvykem. Péče o postiženého se tedy značně liší, protože na odlehlých místech nebo na moři může odborná pomoc dorazit až za pár dní, hodin, případně nikdy. Přednášejícím byl Ing. Josef Horešovský (člen České resuscitační rady, Instruktor první pomoci /Člen první pomoci, dříve podpory srdce a mimotělní oběh kardiochirurgie IKEM…) a Petr Schmidt DiS, specialista záchranář pražské záchranné služby.
Co bylo náplní kursu? Dozvěděli a připomenuli jsme si spoustu věci. Od toho, co by měla obsahovat lodní lékárnička a čím je vhodné dovybavit lékárničku běžnou. Jaké vyloženě speciální léky by mohly být k kritických situacích potřeba a jak je aplikovat, byť třeba improvizovaně. Součástí povídání byl i informaci o organizaci záchranného systému SOLAS, o záchranných prostředcích na plachetnici a i o způsobu přivolání záchranářů v té které oblasti plavby třeba mbilním telefonem.
Samozřejmě je součástí kursu i nácvik praktických situací – takže samozřejmě resuscitace na speciálních figurínách (dospělý i dítě), první pomoc při dušení cizím předmětem (Heimlichův hmat a další), obvazová technika a mnoho dalšího včetně třeba ukázky použití defibrilátoru.
Je to prostě den nabitý informacemi, a ani jsme se nenadáli a byl konec. Rozcházeli jsme se domů s dobrým vědomím, že jsem zase o něco připravenější čelit situacím, které si na nás může moře přichystat. Takže za nás můžeme kurs jen doporučit a myslím, že každý, kdo ti se skipperováním myslí vážně – což je přeci každý skipper, byť jen s chorvatským průkazem – by tenhle kurs měl absolvovat.
p.s. po uzávěrce dorazila zpráva – volný další termín je 9.11.2014
Opravdu byl den nabYtý informacemi?
A skutečně, chybka se vloudila 🙂