V minulém díle Průvodce jsme se podívali blíže na Naxos, na jeho historii a také na poměry panující v rušné maríně a přístavu. Teď se vydáme do klidnějších míst a podíváme se jaké zátoky Naxos nabízí a jaké je v nich kotvení.
Svatý Prokop a svatá Anna
Zátoka sv. Prokopa je velká zátoka ležící za stejnojmenným mysem asi 3 NM vzdáleným od přístavu Naxos. Disponuje velkou písečnou pláží, před kterou se dá hezky kotvit. Poskytuje dobré krytí za Meltemi, nicméně, protože je hodně otevřená, proniká do ní nepříjemný swell.
Agia Anna (sv. Anna) je okrouhlá zátoka s molem a vlnolamem a stejnojmenným malým městečkem. Stát se dá buď na kotvě vně marínky, nebo zádí k molu, je-li místo. Pozor na hloubky! Na břehu taverny, minimarkety a hlučná pláž.
Zajímavý může být výlet k Dionýsovu chrámu a svatyni z let 575-550 př. n. l.. Je to asi 40 minut pěšky a člověk si alespoň protáhne nohy. Otevírací doba 8:00-15:00, v pondělí zavřeno.
Útesy
Ovšem pozor, když budete přeplouvat z Naxosu na jih, do oblasti Sv. Prokopa, máte v cestě několik útesů. Především je to útes Frouros, který vás čeká kousek na západ od Naxosu jako první. Ale i v oblasti Sv. Prokopa je třeba dát velký pozor, a to na útes Kalypso, ležící asi 1,3 nm od břehu zátoky na západ, přibližně v její ose. Dále pozor na útes Amaridhes ležící asi míli na jih od Kalipsa. Je značený sektorovým majákem, ale mělčiny se pod vodou táhnou do daleka. A pak, poplujete-li dále na jih, nezapomeňte bezpečně minout útes Aspro a po něm Laros, který leží v blízkosti mysu Partheonos.
Všechna tato místa jsou na mapách dobře značená, jmenovitě na Navionics, tak si je nastudujte dopředu – viz obrázek Navionicsů s vyznačenými útesy. Nemyslete si, ono to je na mapě vidět dobře, ale přímo na moři jsou zejména ty nízko ležící útesy viditelné velmi špatně. Stačí opar nad vodou, chvilka nepozornosti, a průšvih je tu.
Alyko, Pyrgaki, Agiassou
Těsně před ukončením západního pobřeží Naxosu směrem na jih leží trojice zátok Alyko, Pyrgaki, Agiassou. Jde o písečné, na Meltemi dobře kryté zátoky, do kterých nicméně pronikají vlny z vnějšího moře. Je ale třeba dát velký pozor na útesy a mělčiny při jejich pobřeží a okrajích, které se zde nacházejí. Mapy je značí jako “obstacles” a rozhodně nepodceňovat!
Kalantos
Klidná a docela velká zátoky na jihu ostrova poskytující dobrou ochranu na Meltemi, i když i sem pronikají poryvy z kopců. Zátoka je písečná, kotva drží velmi dobře. Na východní straně zátoky je rybářské a návštěvnické molo kryté dlouhým sypaným vlnlolamem, který velmi dobře kryje místo před vlnami. Na návštěvnické molo se vejde několik plachetnic, na mole je elektřina (bez záruky) a voda (vyzkoušeno). Do zátoky ústí malý potok a zanáší celé místo pískem, což ze zátoky čini velmi melancholické místo. Část rybářského mola už je na suchu, včetně stále vyvázané lodě… Možná, že jarní deště zátoku zase naplní vodou, kdo ví.
Na břehu je v sezóně otevřená taverna a jeden potulný osel. Je to velmi klidné místo.
Panormos
Na mapě dobře vypadající zátoka, která kryje na Meltemi. Bohužel to není tak docela pravda, za Meltemi tu jsou velmi silné poryvy. Nicméně za klidu je zde kotvení příjemné, na dně písek / tráva, když se kotva zahrabe, drží dobře.
Kousek od zátoky leží zbytky antické Akropole z konce 3 tisíciletí př. n. l., takže opravdu staré. Je to hezká procházka.
Při připlouvání velký pozor na rozsáhlý útes Delos. Navionics jej značí dobře, ale v sonarovém zobrazení zmatečně. Lépe je přepnout do zobrazení normálního.C-MAP značí útes vůbec divně v obou typech zobrazení. Překvapivě dobře je vidět na Google mapě, ale zase není vidět určitě celý. Nejlepší je vyhnout se útesu hodně uctivým obloukem.
Azala
Když dojde na jižní nebo západní vítr, je možné se na východním pobřeží Naxosu schovat do zátoky Azala. Oblázková osamělá pláž a písčité dno, kde kotva dobře drží, dělá z téhle zátoky příjemné místo. Za Meltemi se mu ale vyhněte. Pozor také na útesy v okolí mysu a okrajů zátoky.
Apollona
Okrouhlá a mělká zátoka otevřená na SV, takže za Meltemi je třeba se jí vyhnout. V její západní části je vlnolam a betonové molo. Stát se dá buď na kotvě v zátoce nebo připoutat záď dlouhým lanem k vlnolamu a stát kotva-břeh. Ale vody tu moc není, tak opatrně.
Co ale v téhle vesnici stojí za návštěvu (kromě docela dobrých taveren) je socha kourose. Desetimetrová nedokončená socha mladíka ležící nedaleko vstupu do místního lomu. Pochází ze 6 stol. př. n. l. a má podobu Dionýsa.
Všechny tyhle obrázky a texty jsou z přípravovaného Jachtařského průvodce Řeckem, 2.díl. Zajistěte si jej včas!.