La Grace a expedice Český Beagle

Znáte britskou plachetnici HMS Beagle? Kdo by neznal, vždyť je to jedna z nejslavnějších lodí v historii. Před více jak sto osmdesáti lety se tato loď vydala na objevnou plavbu podél pobřeží Jižní Ameriky a na palubě byl i mladý Charles Darwin, který poznatky získané během plavby využil při psaní své nejznámější publikace O původu druhů, která doslova obrátila svět na ruby.

HMS Beagle. Zdroj: www.en.wikipedia.org
HMS Beagle. Zdroj: www.en.wikipedia.org

Výzkum, který Darwin dělal, dodnes motivuje mnohé studenty i vědce. Darwinova cesta učarovala i vědcům z Katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity a vymysleli expedici Český Beagle. Jejich plán je plout stejně jako Darwin do Jižní Ameriky a k řece Amazonce, kde by mohli studovat amazonský prales, místní diverzitu a sbírat vzorky pro výzkum tohoto fascinujícího biomu. Vedoucím expedice se stal doc. RNDr. Aleš Dolný, Ph.D.

Tropický deštný les je biomem s největší mírou diverzity na světě a odhaduje se, že zde žije více jak 50% všech druhů na zemi. Od dob expedice Charlese Darwina se zde ale podmínky pro život velmi mění a mnohé z dnes žijících druhů jsou ohrožené extinkcí (vyhynutím). Je pro to velmi důležité studovat změny diverzity a navrhovat různé cesty ochrany tohoto křehkého biomu.

No a co vás napadne jako první, když se podíváte na krásný třístěžňový plnoplachetník Beagle? Samozřejmě že La Grace! Vědci z Ostravské univerzity navrhli Pepovi Dvorskému, jestli by nechtěl se svojí La Grace plout ve stopách HMS Beagle a vzít část vědecké obce České Republiky do Jižní Ameriky. No a nebyl by to Pepa, aby nadšeně nesouhlasil.

Celá tato expedice se může uskutečnit díky grantové agentuře jménem Expedice Neuron. Tato agentura nabízí každý rok 1 milion korun jedné vědecké expedici, která vyhraje jejich soutěž. A právě v tuto chvíli jste důležití vy, naši čtenáři! Na stránkách Expedice Neuron probíhá hlasování o výherce v této soutěži, a pokud jste příznivci La Grace, přírodních věd a dobrodružných plaveb, zkuste pomoci tento grant získat a hlasovat pro expedici Český Beagle.

HLASUJTE ZDE!