La Grace: La Seté, zprávy od kapitána #1

V pátek začal velký festival historických lodí ve francouzském La Sete, kde samozřejmě La Grace, původem napůl francouzka, nemohla chybět. Celá posádka včetně kapitána se oděla do historických uniforem a vyrazila plavbou dlouhou 500 námořních mil na tu parádu. Pro bližší informace předejme slovo přímo kapitánovi.

Kapitán Pepa Dvorský píše:

Po nádherné a rychle plavbě převážně na plachty jsme se s příznivým větrem přemístili do Francouzského La Seté. Plavba dlouhá téměř 500NM byla nádherná. Dnes (v pátek, pozn.red.) proběhlo oficiální zahájení festivalu, na kterém se La Grace stala hlavní atrakcí.

Naše loď na minutu přesně v plula do hlavního přístavu v němž kotví nejen největší planoplachetniky (bárky) světa Kruzernstein a Sedov, ale i další lodě včetně vojenských! Beznadějně plný přístav v okamžiku zahltil ohlušující rachot a dým že všech našich děl. Vše klaplo na jedničku. Následovalo bezchybné přistání. Jako jeden z prvních kdo nás přišel oficiálně přivítat byl kapitán ruské školní lodi Kruzerstern osobně. Přišel v historické námořní uniformě a se vší parádou. Celé odpoledne jsme vítali ceremonie zástupců města, organizátorů a díky kolosálnímu připlutí jsme neunikliani pozornosti francouzských TV. Měl jsem tu cest zahájit festival v přímém přenosu večerního zpravodajství. Po celou dobu festivalu bude přítomna i TV Thalasa a další….

Chtěl bych touto cestou poděkovat své skvěle posádce díky, které se mi zde dostavě té cti reprezentovat tady ve Francii českou republiku i všechny lidí, co tuto loď stavěli a mají ji rádi. Jsem na svou posádku pyšný, jak to všechno zvládají a bude mi cti se s nimi plavit kamkoliv!

kpt. Pepa Dvorský, La Seté