La Grace: La Seté, zprávy od kapitána #2

Ted mám, doufám, trochu více času než včera a tak se pokusím trochu rozepsat o neskutečných událostech které jsme tu zažili!

Noc byla dlouhá a náročná. Do časných ranních hodin se u naší lodi jako u jediné slavilo, tančilo a zpívalo, no prostě to žilo. Vedle lodi si kluci udělali ukázku historického přístavu. Odlévají tam koule, dělají ukázky dobových zbraní a mají tam i přístavní krčmu s úředně potvrzenou přístavní rajdou s certifikátem atd. atd. Pro mě největším překvapením bylo to, že zde celou noc hořel táborák! (bavíme se o centru města a promenádě). Všichni se na nás usmívají a to včetně policie! Být pirátem je prostě paráda!!!!

Dnes jsme měli od řada opravdu nabitý program. Hned po budíčku a snídani byl prvním botem programu úklid celé lodi jako vždycky.

Ještě je třeba se zmínit o tom, že dnes ráno nám jeden z místních přinesl několik pytlů ještě teplých croasantu. Ptáte se proč?

No, měl asi černé svědomí a chtěl to napravit. Včera se totiž stal nepříjemný incicent, který jsem neměl čas popisovat. Při vjezdu do přístavu byla La Grace doprovázena desítkami malých člunú. Po čase jich bylo tolik, že nebyla šance při manévrech kohokoliv z nich řešit. Znáte to, každý chce mít tu nejkrásnější fotku naší lodě před přídi. Jenže, na jedné z nich ale její řidič hodně zazmatkoval a zavadil si při tom o páku trimu (vyklápění motoru). Aniž by si toho všiml si vyklopil motor z vody a když se cca 10m před lodi rozhodl rychle ujet z mě dráhy, jeho motor řval protože měl vrtulí na vodou a nic. Moje hlídka na přídi pohotově zareagovala a já se snažil ubrzdit rozběhnutou La Grace na této příšerně malé vzdálenosti. To se naštěstí podařilo a když jsem se šel podívat co se děje na příď, dělilo náš přídový vaz a jeho laminátový člun pouhých 20cm a několik rukou zoufalců v tom člunu. Majitel té lodi byl v šoku a tak na jeho loď rychle skočil jeden z organizaroru, sundal mu ruce z volantu a uhnul lodí z cesty. Nikomu se nic nestalo, ubrzdili jsme to a croasanty byli samozřejmě super!

Dalším překvapením dne bylo, že na náš ranní nástup, kdy jsem hovořil jednu důležitou věc za druhou z ničeho nic přišel klaun – prostě neskutečný šašek. Chodil mezi mimi lidmi, jako bych tam nebyl a dělal úžasnou show. Což o to, to bych pochopil, všichni se tu baví dokonale, ale nakonec se z něho vyklubal můj včerejší přítel z přivítací akce – kontra admirál/kapitán Ruské školní lodi Kruzernstein. To byl šok i pro mě, nepoznal jsem ho a to jsem toho chlapa včera“ líbal“!!!!lg_sasek kapitan_kapitan1

Fakt je, že kapitán Kruzernsteinu opravdu není coby šašek k poznání 🙂

Dopoledne část posádky hlídala loď, prodávala suvenýry atd. a zbytek nás vyrazil do průvodu. No, paráda. Posádky všech lodi se seřadili do ohromného průvodu. V předu velká česká vlajka, za ní naše vojenská jednotka, pak důstojníci, elegantně oblečený kapitán La Grace a čestná stráž. Defilé městem za zvuku bubnou a davu prihlizejich lidí bylo moc fajn. Až na to teplo. Zimní verze anglických námořních uniforem ovšem není úplně vhodná pro letní teploty, které tu teď panují. Kéž bychom vám mohli poslat trochu toho jižního sluníčka.

Následovaly projevy atd…..

To jsme rádi zmeškali. Jednak neumíme francouzský a jednak jsme museli jít už na loď kvůli dalšímu bodů našeho programu. Párty na palubě La Grace. Posádka měla na starost hlídky a přístavní městečko. Já s Borisem vítání hostů a Honza měl službu u vchodu, aby se nikdo z dám v lodičkách nepřerazil na schodech. Na lodi se nám sešla téměř stovka důležitých lidí. Zástupci města, významní podnikatele, lidé z různých konzulátu, mnoho kulturních atašé, dále velitele velkých ruských lodi atd. Do toho všeho novináři – no, umíte si představit jak to u nás vypadalo. Když jsem zavtipkoval, že důvodem našeho setkání bylo kromě pití drahého vína a baštění ústřic i zkouška stability mě lodi – lidé se smáli, jako kdybych si snad dělal legraci!

Tak a teď už musím opravdu končit. Bylo by toho ještě hodně co psát, ale buď mi sem někdo pojede dělat kronikáře, nebo to hold musím zase zkrátit! I tenhle text jsem psal tak, že jsem to přerušil minimálně 10x. Což asi zase určitě podle toho vypadá.

Co bude dál?

Venku probíhají prohlídky. Večer nás čeká crew party a pro důstojníky je připravena recepce na lodi lodi Sedov. Tam se zase budou „muset“ ukázat důstojníci!

Vše pod heslem, že spát se půjde až v hrobě…….

Zdravím do ČR.

Pepa a naše La Grace