La Grace: Oslava svátku ve Francii

 

17.3.2016 čtvrtek

V zátoce San Juan jsme se báječně vyspali. Venku byl sice blázinec, ale uvnitř laguny klídek.
Hned po snídani vyplouváme. Chvíli se to courá třemi uzly, ale na moři chytáme vítr 20 a později přes 30kn. Plachty jsme se vytáhli na celém předním stěžni, takže loď se velmi rychle rozletěla rychlostí 7-9uzle.

Nová ocelová lana velmi zpevnila celou takeláž, takže se nebojím ji držet v téhle rychlosti. Tenhle úsek cesty byl zatím nejkrásnější jachting letošního roku. La Grace letí jako ďábel co se hřmotem propadá do třímetrových vln. Před setměním přistáváme jen na plachty na naší oblíbené vojenské bóji před port Croix.

18.3.2016 pátek

Noc na bojce byla fajn. Dopoledne kadeti odešli na prohlídku národního parku a stálá posádka pracovala na lodi. Výsledkem byla další nová lana v takeláži, obroušená další část paluby, nebo třeba uklizená příďovka. V 11 hod. vyplouváme dál. Okolní ostrovy jsou v krásném slunečném dnu lákadlem pro oči. Okolní modrozelená voda také svádí ke koupání, ale teploměr říká jasně, že 14°C není ještě nic moc. Před Tulonem marně vyhlížíme ponorky fran. námořnictva.

K večeru házíme kotvu před Sanary sur mer.

19.3.2016 sobota

Probudili jsme se do krásného slunečného dne. Od rána mi chodí gratulace k svátku, jsem moc rád co lidí s vzpomnělo – děkuju kamarádi. Nefouká – plujeme na motor k Marseille a prohlédnout si pevnost IF. Cestou se na lodi horečně pracuje. Cílem je být na festivalu v La Sete co možná nejkrásnější.

Pevnost IF na dohled
Pevnost IF na dohled

Odpoledne se procházíme po Marseille. Cesta do šíleného kopce ke katedrále a zpět nám s Romčou a Panákem trvala 2hodiny. Ten pohled dolů na město ale stál určitě za tu námahu i poslouchání „sakra pes“. I Basilika samotná je fakt nádherná. Zlacená výzdoba a množství modelů lodí a obrazů námořníků mě dostalo. Je vidět, za co se sem lidi chodí modlit.

Následovala prohlídka okolí přístavu a staré pevnosti u vjezdu. Samotnou kapitolu naší prohlídky tvořila návštěva galerie moderního umění s expozicí Picasa. Tu jsme neviděli, ta se platí. A zbytek – no, budova je to zajímavá, ale to co je v ní je podle mě fakt hrozná bída.

Plachetnice postavena v roce 1871
Plachetnice postavena v roce 1871

Dovolím si to nazvat oddělením čmouh, fleků a pod. Doufám, že mi znalci a obdivovatelé tohoto … odpustí, ale my klasici dokážem dělit tahle neidentifikovatelná díla jen do dvou skupin. Co jde obejít je socha a co ne, je obraz! Znechuceně jsme odešli do cirkusu „Pindal“ To ovšem byla paráda. Lvi, tygři, sloni, zebry, velbloudi atd. Moje dětské srdce opět zajásalo.
Po návratu jsem si myslel, že půjdu normálně spát. posádka pro mě ale připravila oslavu „Pepa’s day“ i ohromným dortem ve tvaru i barvách La Grace – moc dekuju Ivo, Romi a další…

Lev
Lev v cirkusu Pindal

20.3.2016 neděle
Oslava se vyvedla, ale teď už rychle, kotvu nahoru, plachty dolů a kurz 270° Fouká 3-4°Bf od SE a to se musí využít. Cestou míjíme Port San Luis, kde už 4roky stojí poje milovaná loď Princess. Původně jsem se za ní chtěl stavit podívat, ale je otázka, jestli to takhle není lepší. Bojím se, že po 4 letech, kdy se o ní nikdo nestaral, je v hodně žalostném stavu!

Plujeme dál. Ústí ohromné řeky Róny je impozantní oblastí. Ostrovy, laguny, písčité duny apod. Průvodce píše, že ve zdejším národním parku Camargue žijí i krásní bílý divocí koně. Ty tak chytit a jezdit na nich po zdejších nekonečných plážích. No, kdo ví, zítra máme volno…