La Grace: Práce na La Grace

13.1.2017 pátek

Těsně po půlnoci odplouváme a celou noc plujeme na motor do Kelibie v Tunisku. Fouká protivítr, takže za posledních 42NM naší cesty trápíme našeho brumlu. Proti 28kn větru pluje 4kn, což je nečekaně fajn.

Po rozednění přistáváme malého rybářského mola. Okamžitě se rozbíhá celní, pasová a imigrační kotrola. Dvou hodinová papírová procedura je jako vždycky na nervy. Hledá se alcohol, cigarety, zbraně apod. Přiznali jsme 2litry na celé lodi a to jim přišlo málo, ale i tak nám je na konci nenápadně sbalili. (legálně můžeme mít 7litrů) Na bakšiších zmizelo 70EUR/os, jako že na víza (s Tuniskem máme bezvízový styk). No bordel jako blázen, ale hádejte se s policajtem….

Hned po snídani se dáváme do práce. Na rozdíl od Arabů. Je pátek a tak nám k tomu celou dobu vyhrávají z mešity!

Odpoledne už se na lodi horečně pracuje. Jen místní kočky se hřejou na sluníčku!

14.1.2017 sobota
Všichni mají sobotu a u nás se pracuje. Nejdůležitější jsou přípravy lodě na vytažení a na práce. Sundali jsme čnělku, čelen a pannu, blindu i kosatku se stěhovkou, spankr, smotali lana apod. Na závěr jsme přejeli blíž k jeřábu. Teď stojíme vedle dřevené české lodi Bella a popíjíme českou slivovičku na radost ze setkání. Konečně máme čechy v Africe, i když jen o ploše 30 x 15metrů!
Čechy v Africe

25.1.2017

Zase brousíme, je to furt dokola.

 27.1.2017

Naše oranžová princezna!
Co říkáte: máme to přetřít na žluto, nebo je to takhle lepší? 🙂

…a opravujeme i nový čelen.

 

29.1.2017

Dorazili nám posily a hned se pustily do opravy příďové panny.

Moc děkuju všem za pomoc, bez vás bychom to nedokázali! 🙂

30.1.2017

Setkání s kapitánem!

Téměř denně dostávám pozvánky na nějakou akci a hrozně si toho vážím, ale ve velké části případů musím prostě říct NE 🙁 NE protože bych nechtěl, ale jednoduše proto, že v omezeném čase, který tu mám, prostě nestíhám. V Africe jsem se ale naučil, že:

“Pokud nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi”

Pokud se tedy chcete vidět, moc rád se s vámi potkám na místech kde na jistotu budu. Třeba 10.2. v Letohradu, 11.2. v Libštátě, v Terezíně a pod.

Už teď se na vás těším!

Pozvánka na přednášku Martina Dolečka, na které bude i Pepa.

 

30.1.2017

Až budete číst tyhle řádky, nejspíš dospějete k názoru, že jsem se už úplně zbláznil!

ANO MÁME DRUHOU LOĎ!

Věřte mi ale, že projekt, který vám chci představit, tiše pozoruju už 2roky a je mi líto, že se do dneska nenašel nikdo bláznivější, aby se do toho pustil. Nezbývá, než přestat jen přihlížet. Tuto sobotu proběhla schůzka a řekli jsme si ANO.

Ano, chceme zachránit 15metrovou repliku lodě, viz. fotky dole. Jedna se o technicky velmi zajímavou loď vyrobenou z hliníku. Stabilitu lodě zaručuje nejen váha, nýbrž i na první pohled neviditelná konstrukce typu katamarán. O její plovatelnost se starají nejen plováky, ale i výtlak, který dodává nezměrné množství pet lahví. Její pohonou jednotkou budou nejen plachty, ale i rotoped schovaný v útrobách lodi s důmyslně sestrojeným převodem pohánějícím lopatkové kolo (mimochodem také český vynález). A když nebude foukat, nebo třeba budou jachtcyklisty bolet nohy, práci převezme elektromotorek ve velikosti vrtačky! Nevěříte, nebo musíte to vidět- pojďte do toho s námi….

Rozhodli jsme se, že jako spolek přátel starých lodí tuhle loď přepravíme do Terezína a:

1. pokusíme se ji dostavět do podoby, aby byla schopna plout a budeme ji používat na akce klubu, až do doby, než se najde skupina mladých hrdinů, co s ní třeba obepluji svět!

2. do té doby ji dáme do stavu, aby byla schopna posloužit i jako výcvikové centrum pro budoucí kadety La Grace, co by si to chtěli zkusit nanečisto doma.

3. A samozřejmě bude sloužit jako exponát muzea La Grace.

4. Chceme také, aby v expozici sloužila dětem a mládeži, kteří k ní, jak doufáme, získají vztah natolik, aby nezemřela jen jako exponát.

5. A v neposlední řadě by v ní (podle mě) mělo vzniknout malé minimuzeum na počest geniálnímu šílenci, co ji 15 let stavěl a kvůli zákeřné nemoci nedokončil. Měl stejné sny a proto by jeho snažení nemělo skončit na smetišti!

Pokud vás to zajímá pojďte do toho s námi!!!!

Úkol číslo jedna:

  • Připravit loď na transport, tady se budou hodit ruce dobrovolníků.
  • Sehnat dopravu a nějaké rozumné peníze či možnosti a přepravit tuhle loď do 135km vzdáleného Terezína. To nebude hráčka určitě ale výzva to je!
  • Natočit o tom film a náležitě to zpropagovat ať to přiláká pozornost. Pomůže Iva Janzurová (herečka a sestra majitele lodi)

Kapitánem její první plavby (do Terezína) bude Filip Dvorský (12let), ale zabavit přitom můžeme nejen vás, ale i vaše děti! 😀