Pokus o světový rekord – paní Jeanne Socrates a její loď Nereida

Jeanne Socrates, foto www.timescolonist.com/

Jachtařů, kteří obepluli zeměkouli sólo a nonstop, je na celém světě tak málo, že je lze spočítat na prstech rukou. Paní Jeanne Socrates se to již jednou povedlo a to v roce 2012, kdy jí bylo již 71 let. Světový rekord nejstaršího jachtaře, který uskutečnil sólo nonstop plavbu kolem světa, ale drží muž jen o pár měsíců starší než ona. Jeanne se ale rozhodla, že ve svých 74 letech obepluje Zemi znovu a vytvoří tím nový světový rekord. Ale tohle vyplutí se neobešlo bez problémů, jak píše známý český mořeplavec Petr Ondráček.


Jeanne Socrates přinucena přerušit svůj pokus o rekord v nonstop plavbě kolem světa

Jak už bylo na Kráse jachtingu psáno, tak se anglická jachtařka Jeanne Socrates (*1942) na 38 stop dlouhé s/y Nereida pokouší být nejstarším jachtařem, který uskuteční osamělé obeplutí kolem světa bez zastávky a asistence. Jeden úspěšný pokus ze tří završila v roce 2013 po téměř 260 dnech pobytu na moři. Stala se tak nejstarší ženou, které se to podařilo.
Ani mě moc nepřekvapilo, když mě Jeane v polovině loňského roku napsala, že se chystá po třech letech znovu vyplout sama a na rekordní nonstop plavbu.

Místem startu se stala její domovská Viktorie (Britská Kolumbie – Kanada). Asi nedala Neptunovi odpovídající dávku drinku, když hned po vyplutí 19. října 2016 ze startovní čáry u vlnolamu Ogden se záhy v dalších dnech potkává se silnými bouřemi s až padesáti uzlovými větry a šestimetrovými vlnami. To má za následek vážné poškození kosatky (stěhovky) u předního lemu a roztrhání mnoha padáčků na bouřkové kotvě typu Jordan Series Drogue Anchor. To je lano s mnoha malými padáčky. To se postupně v těžké bouři vypouští ze zádě lodě za účelem zastavení lodě a tím zabránění nebezpečnému a devastujícímu zalomení vlny nad palubou. Jeanne nezbývá, než se vrátit a provést nezbytné opravy. Zpět ve Viktorii je po deseti dnech 28. října 2016.

Je 13. listopadu 2016, kdy Jeanne v půl páté odpoledne znovu odstartuje další pokus o rekordní nonstop plavbu. Opět ji však nejsou podmínky na moři příliš příznivé a bezvětří střídá silný vítr dosahující až 35 uzlů a k tomu velké vlny. To často vede k nutnosti plout ostře proti větru. Pro Jeanne a loď to představuje dost velkou zátěž a ani plavba to není podle plánu dostatečně rychlá.

S/Y Nereida

Jeanne se statečně pere s nepříznivými podmínkami a potýká se, kromě běžných drobností, zejména s problémem poškození uchycení ráhna hlavní plachty v kloubu u stěžně. K tomu se ještě přidá porucha chlazení dieselagregátu. To je opravdu závažná věc. Sice lze dobíjet motorem, ale to by vedlo ke zvýšené spotřebě nafty. A s/y Nereida není tanker a nelze na nonstop plavbě bez asistence provést doplnění. To vše se děje v ne zrovna příznivých podmínkách na moři. Velké vlny a neustále se měnící směr a rychlost větru až do 35 uzlů každým dalším dnem problémy ještě umocňují.

Vzhledem k tomu, že se to děje po necelých třinácti dnech plavby, tak po zvážení situace se Jenne 26. listopadu 2016 rozhoduje opět zastavit. Rozhodnutí to není rozhodně lehké, ale Jeanne je natolik zkušená, že ví, jaké riziko by další plavba mohla představovat. Je zhruba 300 mil od San Diega (USA). Vzhledem k předpovědi příznivého větru v příštích třech dnech si vybírá tento přístav. Tam se po dvou dnech kolem šesté odpoledne vyvazuje u celního mola.

S/Y Nereida

Toto zastavení má však horší důsledky, než to první. Především ztrátu vhodného „časového okna“ pro další plavbu.
Jeanne však nic nevzdává. To přesto, že bude nucena plout zpět do Viktorie, čekat do října letošního roku a opět shánět peníze na další pokus. Pokud se vše podaří, tak to bude jistě ten nejkrásnější dárek k jejím letošním 75 narozeninám.

Jak ji znám, tak nemám pochyb, že se jí to vše povede a cíle dosáhne.

Za sebe, a doufám, že i za čtenáře, Jenne a s/y Nereida popřejme hodně zdraví, sil, nezbytnou dávku štěstí a přízeň Neptuna.