La Grace – sezóna začala

Již je to jasné. Všechno tomu nasvědčuje. Kapitán La Grace Pepa Dvorský začal posílat neoháčkované deníkové zápisky plné novotvarů… Takže?! HURÁ – jachtařská sezóna začala. Jedním dechem dodávám, že oproti mně je Pepa hotový Josef Jungmann (šéfredaktor potvrdí) a jeho dysgrafický freestyle je mi sympatický. Podstatnější je, že La Grace je znovu na moři. Po dlouhých opravách je v nejlepší formě a v Itálii se pomalu probouzí „La Dolce Vita“. Kdo neměl v zimě odvahu, může lovit poslední volná místa na plavbách.

Lodní deník:

25.4.2021

Nalodili jsme novou posádku. Částečně jsou tu pracovně a částečně doufáme i plánované rozvolnění, takže jak to půjde, chceme vyplout. A začali jsme vážně pracovně. Přestože se na lodi celou zimu opravovalo, tak hned první den se posr… co šlo. No začátek sezony jak vystřižený – chudák strojník… Pro mě asi nejbolestivější je náhle zjištění vody v oleji našeho přívěsného motoru Honda 40HP. Prostě Murphy. Na podzim zazimujete funkční motor a na jaře nejde…

Vrátili jsme se ze zátoky do Portoferraia a kadeti lezou po stěžni, zatímco stálá posádka se snaží vyřešit situaci výměnou motoru na člun. Naštěstí máme náhradní. Jinak počasí je nádherné. Některé kadety už máme připálené a někteří se už dokonce koupali. Voda je ale stále ještě studená 

Mějte se krásně a my budem dnes večer při kytarce pít na fyzické zdraví všech, co mají kovid, a na duševní zdraví těch, co se snaží ničit lidem život a strašit je víc, než je potřeba! 

27.4.2021 

Dnes byl krásný den. Síce bylo pod mrakem a vypadalo to na déšť, ale zase to prospělo spáleným ksichtům ze včerejška. Všechny opravy jsme zvládli, a tak jsme hned ráno vypluli z Portoferraia ven na otevřené moře. Venku ze zátoky jsme vytáhli plně plachty na přední stěžeň vyrazili na západ. Cestou jsme pilně cvičili manipulaci s plachtami a den nám příjemné utekl. Konečné plujeme. 

Itálie spadla do žluté zóny na Covid semaforu a všude je plno lidí v ulicích i po restauracích a barech. Radost lidí je vidět na každém kroku. Doufejme, že už bude líp a zase se bude moct žít a plachtit bez omezení…

28.4.2021:

Od rána jsme byli celý den na vodě jen s malou zastávkou na doplnění potravin v Marina di Campo. Loď plula pod plným podélným oplachtěním, takže na nás byl z ostrova krásný pohled. Pravdou ale je, že jsme podváděli . Je krásné, slunečno, ale úplně bezvětrno  Teď stojíme na kotvě u souostroví Gemimy a učíme lidí gasketovat podélné plachty. Výcvik je výcvik! Na večer je připravena grilovačka a námořníckej večírek. Už teď se těším na dobrou zábavu při kytarce. 

V mezičase vznikají pro La Grace v dílně Honzy Chobotnice Bašty dva oplachtěné čluny. Níže foto z kontrolního dne. Jejich vznik můžete sledovat zde.

A kdo by si chtěl vyslechnout Pepův medový hlas a zopakovat historky tak zde: