La Grace konečně zase pluje!

La Grace „opět konečně“ pluje… Neeeee, žádná havárka 🙂
Ale situace s Covid – 19, která sužuje tuto loď a její cestovatele už rok. Plavby na La Grace jsou běžně rok dopředu vyprodány od začátku března do silvestrovské plavby, ale tato nemoc zahýbala jejím plánem tak moc, že jsme loni vypluli až 3.6.2020 a plavby byly nuceně zastaveny už v říjnu.
I na letošek se místa rychle zaplnila, ale museli jsme lidem rušit plavbu za plavbou. S takto nízkým ročním rozpočtem loď nepracovala od časů začátku své kariéry. Muselo se tedy škrtat, kde se jen dalo. La Grace zůstala přes zimu v městě Portoferraio na Elbě a nemohla si dovolit každoroční vytažení z vody v Tunisku, ani své dvouměsíční opravy trupu, které vychází na bezmála 3 milióny korun.
Od letošního března se v Itálii udělalo krásné počasí. Se svěžím teplým větrem jsme začali pokukovat po první možnosti vytáhnout plachty a opět vyplout. Začátek dubna vypadal slibně. Ostrov Elba byl v bíle zóně, což znamená žádný covid a nebýt Velikonoc, tak už jsme mohli frčet. Ten fakt, že na ostrovech jsou všichni zdravý jako mávnutím kouzelného proutku zničilo politické rozhodnutí. „Mocipání“ se dohodli, že po dobu svátku spadne všechno nesmyslně do červené zóny bez ohledu na to, kolik nakažených lidí tu je. La Grace zrušila další plavbu a doufala, že za týden se všechno spraví. Jenže nějaký politik zapomněl na předchozí slib, a aby se zviditelnil jako ochránce národa, vydal po svátcích nařízení, že z červené zóny se do bílé oblast nesmí dostat přímo, ale postupným uvolňováním. Tedy týden do oranžové, v níž už člověk nemusí zavřeny doma, ale může se pohybovat po městě, a za další týden do žluté, v níž se člověk může pohybovat v rámci regionu. V našem případě Toskánska. Jako u blbců! Nejde o to, jaké nebezpečí tu reálně je, jde jen o to ovládat zoufalé lidi, ale o tom nemá být tohle povídání. Závěr ať si udělá zdravým rozumem každý z vás sám!
Nastala den D – 26.4.2021 a my se konečně dočkali možnosti vyplout. La Grace už zase brázdí vody Thyrhénského moře pod plnými plachtami s lidmi na palubě. Večer sedíme u kytárky na masem na rožni a jsme v pohodě a šťastní. Samozřejmě, že nás pořád svazují mnohá nesmyslná opatření, ale zaplať pánbůh za to, že zima končí a s ní doufejme i zeslábne tahle hloupá chřipka! Ne, nechci to nijak zlehčovat. Vím, že každý z nás ví o někom, kdo si tím prošel a mnozí z vás i o někom kdo na to umřel. Chtěl bych vám tímhle článkem dá naději, že bude líp.
Alespoň tak líp, jak se teď na lodi cítíme my, co posíláme z paluby La Grace velké pozdravy vám všem doma a přejeme pevné zdraví všem co ho nemají i naději ve svobodu těm, co už ji začali ztrácet! A pokud už vám to doma leze na mozek a chcete se k nám přidat, koukněte se na stránky www.LaGrace.cz a neváhejte nám napsat. Místa na „last minute“ se stále ještě najdou…

PRÁVĚ VYŠLO:

Sarónský záliv a okolí