La Grace: Silvestr a svatba

Ohňostroj

la_grace_logo26.12.2015 sobota
Opět na lodi.

27.12.2015 neděle
Nefouká a my stojíme v Portoferraiu u mola a pracujeme na lodi. Pod rukama Honzy vzniká nový člun a druhý Honza za pomoci kadetů strojí takeláž.

28.12.2015 pondělí
Konečně na moři. Fouká slabě a tak se ploužíme pod plachtami, které máme hotové, rychlostí 1-1,5 uzle do Porta Azzura. Tam po setmění házíme kotvu. Na moři ani vlnka ani vánek.

29.12.2015 úterý
Dopoledne se pracuje na lodi a prodávají suvenýry. Odpoledne se vydáme na procházku po okolí.

30.12.2015 středa
Po snídani vyplouváme na motor na jih a dopoledne se zabýváme hledáním polodrahokamu na Calamitě. Po obědě zvedáme plachty a plavíme se podél jihu ostrova Elba. K večeru se vítr zvedá trochu víc a tak se rozhoduju nezastavovat v Marina di Campo. Pokračujem podél celého západního a části severního pobřeží až do zátoky Emfola. Je to krásná noční plavba, i když v poslední fázi už jen proti větru na motor. Noc na kotvě v chráněné zátoce je klidná.

31.12.2015 čtvrtek
Po snídani vyplouváme směr Portoferraio. Je krásný, slunný den, ale opět nefouká. Cestou se před hlavním městem potkáváme s polskou školní lodí Pogoria. Střílíme na ni z děla a jejich palubu zasypáváme polskými bonbóny.

Obě lidi kotví u městské brány v Portoferraio. Je to nádhera. Posádka má volno a já sedím celé odpoledne v čekárně na emergency ve fakultní nemocnici. Už několikátý den neslyším. Myslel jsem, že mám normálně, tak jako každý pirát, špinavé uši, ale pan doktor mi za 22,-EUR sdělil, že jde o oboustranný zánět středního ucha. Dál si neslyším a baštím antibiotika.

Dnes je ale Silvestr a tak neslyšet není až tak špatné. V ulicích města jsou davy lidí a všichni slaví.

Na lodi se během odpoledne odehrála další svatba. Vašek si bral Milana No, oba jsou to sice fešáci, ale krom dlouhých vlasů a krásných šatů vzájemnou náklonnost jistě podpořilo množství krve v alkoholu. Ale co, zítra jim tu vyfrkneme rozvod a o svatební noci taktně pomlčíme!

Blízko lodě byl koncert živé hudby v podobě tří zpěvaček v krátkých sukýnkách, což se mi líbilo, ale půlnoční ohňostroj mě zklamal. Nejenom, že začal trapně pozdě, ale úvodním hřebem programu bylo zapálení obřích číslic 2016 na pontonu uprostřed přístavu. Skvělý plán, ale lukostřelec s hořícími šípy trefil jen 2 a 6, takže z toho byla dost ostuda. Rachejtle na nebi byli fajn, ale chyběla hudba – no prostě trochu amatéřina…

Další báječný rok za námi a doufám, že ještě krásnější před námi! Takže všechno nej…..

1.1.2016 pátek
Ráno jsme posunuli budíček o hodinu. Po takové noci se prostě vstávat nikomu nechtělo. Po nezbytném úklidu zvedáme plachty a rychlostí do 2kn se trmácíme podél Elby do městečka Cavo. Odpoledne završujeme výletem na hrobku a drobnými pracemi na lodi.

La Grace na Elbě
La Grace na Elbě

9.1.2016 Sobota

V sobotu jsme naložili novou partu a za neděli doplachtili do Portoferraia. V noci přišla bouře a tak jsme i u mola v dokonale chráněné maríně měli ráno cvičení. Bouře nahnala do přístavu tolik vody, že uplně zmizeli opěrné zdi lodního úvaziště. Musel jsem nařídit víc z 1/2 naplnit fendry vodou, aby se měla chudinka La Grace měla pod vodou o co opřít bokem. Kdybychom to neudělali, tak fendry přeskočili zeď a lod skončila bokem na betonové hraně mola. Jediným probléme je, že nám za ně tahají jachtaři z okolních lodí, aby zjistili, proč naše fentry neplavou, když jejich jo!

la grace_novy rok III

P.S.: Fendr je balón co chrání bok lodi.