La Grace: Vzdáváme i třetí etapu Tall Ship Race

Ve druhé etapě Tall Ship Race 2017 narazila La Grace na velký problém – kvůli špatnému antifoulingu obrostl trup dlouhými trsy vodních řas a plavbu to zpomaluje o více jak o 1 uzel. La Grace tak rychle ztrácela nad ostatními plachetnicemi a rozhodla se druhou etapu vzdát, zajet do zátoky a pokusit se trup oškrabat aby mohla plout třetí etapu závodu. Pepa dělal co bylo v jeho silách, aby vyrovnal nižší rychlost, ale naneštěstí se po startu rozhodl odpískat i třetí etapu. Teď už se plachtí pro parádu a pro radost. 


27.7.2017 čtvrtek
Ráno ve 3 hodiny plujeme dál. Vymotat se z velmi mělké zátoky a neškrtnout si je trochu oříšek, ale povedlo se. Taháme plachty a plujeme na jih ostrova. Tam nabíráme přímý kurz na Litvu. Dopoledne ještě fouká 15kn z boku, ale po něm přichází bezvětří. Nahazujeme brumlu a mažeme na motor. Dá se říct, že je loď cca o 0,5kn rychlejší, ale pořád to není ono. Uvažuji o tom loď v Klaipedě vytáhnout z vody a natřít, ale je otázka, kolik by to mohlo stát.
Na Baltiku je společné Rusko-Čínské vojenské cvičení. Dostali jsme nařízeno se tomu vyhnout jak jen to půjde a v případě konfliktu neklást žádný odpor. Je úžasné, jak jsme na toto setkání připraveni. Na palubě máme jak Číňanku, tak Rusku. Těšili jsme se, že uvidíme nějaké vojenské lodě, ale kolem je mlha s dohledností jen v desítkách metrů. Jestli se potkáme, tak nosem a pak už nebude prostor pro vyjednávání. 🙂

Společně s Jamajčanem je občanka Čínské lidové republiky zajímavým členem posádky. Yang Li je velmi tichá skromná, ale zároveň hodně učenlivá holka. Je neuvěřitelné, jak se snaží a rychle chápe. Není to jednoduché být na tak moc cizí lodi a zapadnout do společnosti. Zvlášť, když má posádka nařízeno ji hlídat, aby nechodila nikde s metrem. Nechceme totiž flotilu nových, levných La Grace. 

28.7.2017 pátek.
Za celou noc se vítr otočil tam a zase zpět. Dojíždíme za tmy ve velkých zadobočních vlnách, chvílemi hustě prší a snižuje se dohlednost jen na desítky metrů. Loď se divoce kýve a míří přímo mezi majáky v Klaipedě. Někteří mají pocit, že to bude její poslední plavba. U pobřeží se vlny ještě zvedají, ale jakmile proklouzneme mezi vlnolamem, máme vyhráno. Na řece na našem místě však stojí jiná loď a tak na 3 hodiny házíme kotvu na druhé straně portu. Všichni jsme unaveni.
Ráno přeparkováváme na řeku. Není to snadné, protože musíme procouval mezi již uvázanými loděmi. Do večera jsou všichni jako praštění a nic moc se nestalo.

29,30,31.7.2017 
Stojíme na festivalu v Klaipedě. Nemám čas popisovat všechny události těchto dní a tak budu pokračovat až odplujeme. Smutné je, že se nám nepodařilo sehnat jeřáb, který by nás vytáhl alespoň na 1 den z vody, ani možnost vlézt do vody a doškrábat to, co Honza začal na Gotlandu. Jsme vázáni smlouvou s organizátory festivalu, že tu budeme stát pro lidi, a v portu je tak velký provoz, že vlézt do vody by bylo nebezpečné. Jediné, co jsme mohli udělat, je přerovnat 0,5 tuny zátěže z příďového skladu do zadní části strojovny a pod podlahu do kapitánské kajuty, což způsobilo posun těžiště. Slibuji si od toho snížení příďové vlny pod přídí, zmenšení odporu lodi a také to, že uneseme více plachet na zádi.
Asi to nebude stačit, ale co se dá dělat, tyhle závody jsme hold vlastní chybou projeli. Nemyslím na nic jiného, něž jak moc mě to mrzí…

1.8.2017 úterý
Od rána se všechno točí kolem startu. V 11 hodin místního času odplouváme. Na sailparádu se spouští slejvák jako prase, takže se rozutekla většina diváku. Venku na moři stojíme až do 14 hodin, kdy je start. Rozhodl jsem se ho jet na jistotu. Startovní čáru přetínáme v 10 minutě, což je přesně v půlce 20 minutového okna, které je povolen lodím v kategorii A, aby se nepotloukli na startu. Všichni tedy máme startovní čas nula.
Jsem spokojený. Jediné, co se mi nepodařilo, je plout chvíli stejným kursem s jinou srovnatelnou lodí, abych mohl vyzkoušet změny na La Grace, co jsme provedli. Fouká velmi nestabilně v celé šířce závodního pole. Vítr je od 8 do 15kn a je vidět, jak jedni ztrácí a jiní zase ne. La Grace na tom není až tak zle. Posunuté těžiště vynořilo příď o 15cm a naše rychlost je viditelně vyšší, než v minulé etapě. I tak nám ještě cca 1kn na soupeře chybí. Pokud vyjde předpověď, která říká, že vítr za startovní čárou bude slábnout, až se zastaví a do rána bude klid. Pak se to otočí do nosu a bude vše v pytli. Zbytek týdne už se tyhle dvě varianty mají střídat.

V 20hod. se tak stalo. Lodě se rozdělili na ty, co ještě nějak jedou, a ty, jejichž rychlost klesla pod 2kn. Trasa je dlouhá přes 300 Nm, na což lodě potřebují 3 dny plavby. Ti, kdo nepojedou průměrnou rychlostí přes 4kn, to v limitu do pátku nezvládnou. Až STI rozhodne o zastavení závodu, lodě budou motorovat proti 20kn větru a vlnám. Teď po hladké vodě překonáme stejnou vzdálenost za 1/3 času.
Je to těžké rozhodnutí, ale stahujeme plachty a nahazujeme motor, čímž se vyřazujeme ze závodu.

2.8.2017 středa
Nad ránem jsme opět zachytili vítr. Taháme plné plachty a celý den křižujeme aspoň pro radost z plavby.