La Grace: Zprávy od kapitána # 5 – zběsilý člun

18.května 2014

Jachting proti větru byl hrozná pruda, ale aspoň jsme si vyzkoušeli refovani přední košovky a co vydrží naše žaludky.

Hrůzně/legrační ale byla jiná příhoda.

Odjezd od návětrného mola nebyl zrovna snadný úkol. Boční vítr 28kn a dvě pravoúhlé zatáčky se zdály větším strašákem než tří metrová mělčina ve vjezdu. Tu jsme překonali už 5x, tak jaký problém. Rozhodl jsem se nefrajeřit a při odplutí si pro jistotu odsadit příď za pomoci motorového člunu. Jeden člen mooringove hlídky z mariny mi ochotně přispěchal pomoci. Vše bylo vymyšlené, naplánované a připravené. Honza a ten chlapík z maríny se opřeli o přední vaz lodi a začali odtlačovat loď od nábřeží. Motory řvali pod plným plynem a tlačili co mohli. Náhle se však stalo něco, co nikdo nečekal. Člun mariny se znenadání sesmekl z předního vazu La Grace a prudce vyrazil vpřed. Chlapík spadl do vody a protože neměl na ruce výtrhovou pojistku, která má v takovém případě zastavit motor, začal člun zběsile a nekontrolované lítat po maríně v kruhu. Chlapík ho doplaval a vyškrábal se něj aniž by mu člun přejel nohy vrtulí. Chvíli to vypadalo hodně dramatický. Něco jako když longuje splašeného koně Naštěstí se nikomu nic nestalo a naše kráska vyplula na volnou vodu i bez pomoci!

Ted poslouchám struny kytarky a přemýšlím o svařeném vínku. Na zdraví i vám!

20.května 2014

Počasí se umoudřilo a podle předpovědi už teď začne plně léto. Mraky jsou pryč a rozfoukal se příjemný vítr. V dlouhodobějších předpovědích se objevují teploty až 34°C. Jsem rád, hlavně kvůli rychlému ohřevu moře.

Všichni dnes dopoledne běhali po kopcích v národním parku nad Marcianou a my připravujeme loď na plavbu přes moře na Korsiku. Vypadá to na noční jachting. Trocha romantiky neuškodí. Jen aby všichni nepadli až dorazí z toho výletu!

22.května 2014

Včerejšek byl zajímavý. Vypluli jsme z Bastie a moře bylo plně velkých vln. Bylo jasné, že se chystá velká bouře. Za hodinu to udeřilo a vítr o síle 30-40kn nás hnal k severu. To je prostě Cap Corse. Jsou tu jen bouře nebo bezvětří. Rychlost lodě dosahovala 8kn. U nejsevernějšího mysu už nás volala kontrolní věž Coust Cuard, kam že to plujeme.

Noc jsme strávili hlídáním lodi na kotvě před nádherným městečkem Century na západním pobřeží Korsiky. Specialitou místních je langusta. Je to tu tak vyhlášené, že sem na ní jezdí lidí z široká i daleka. Ted jsou všichni na výletě a já tu píšu řádky pro vás z jedné restauracky, kde jsou sehnal připojení.

S pozdravem Pepa Dvorský, kapitán La Grace

Fotky z plavby na Korsiku (archiv La Grace)

 


 

200TIPU_PRO_JACHTARE_300X700200 tipů pro jachtaře

Novinka na českém trhu

Rady a zkušenosti pro každou příležitost, protože jachting, to nejsou jenom vítr a plachty. To máte navigaci, elektrotechniku, kuchaření, plyn, posádku, tchyni na palubě, mořskou nemoc, jinou nemoc, lana, uzly, fléry, rafty, vysílačku, VHF, DSC, ETA…

Více informací