Marie pluje okolo Evropy: Patrik a jeho velký sen

V dnešní době je čím dál tím víc možností, co v životě dělat. Můžeme cestovat kdykoliv a kamkoliv chceme, můžeme pracovat kde chceme, můžeme svobodně podnikat v čemkoliv co si vymyslíme, můžeme dělat velké i malé projekty,… Díky tomu si čím dál tím víc lidí řekne, že sezení v práci každý den je nenaplňuje, tak vstanou a pustí se do něčeho velkého. Protože proč toho nevyužít, když můžeme. Já to obdivuji. A přesně takhle začal svoji cestu kolem Evropy i Patrik Lindr na malé plachetnici typu Albin Vega 27 jménem Marie. A jeho zážitky si tu postupně budete moci přečíst. 

-redakce


PŘÍBĚH

“Byli jsme stvořeni abychom žili pro tolik více” -Switchfoot

Sedavá práce usedá srdce. To, že mi v kanceláři pomalu umírá, jsem tušil již dříve. Trvalo ale 3 roky, něž jsem se rozhodl s tím něco udělat. Systém, kde vyměňuji čas, který mi zbývá do smrti, za nějaké barevné papírky a ty pro změnu vyměňuji za to, abych měl čím, odkud a za co do práce jezdit se stával začarovaným kruhem, který mě naplňoval čím dál tím méně. Mé srdce křičelo po dobrodružství, po snech, po Životě.

“Někteří lidé zemřou v pětadvaceti, ale pochovají je až v pětasedmdesáti.” – Benjamin Franklin

Začalo to nevinně – již léta jsem byl zamilovaný do tajemné svobody moře a na jaře 2015 jsem ve Skotsku složil kapitánské zkoušky. V červnu jsem náhodou narazil na inzerát jak z jiného světa.
Sisyphe. Ocelový expediční dvoustěžník, 16m dlouhý, dobře vybavený, vysněná loď! Navíc za hubičku. Kamarád provozuje Antarktickou stanici, plány se začaly v hlavě spřádat samy. Loď měla samozřejmě háček, spíše pořádný hák. A rovnou několik.

Pokud spojíte ČR se středem Země a přímku protáhnete, skončíte přibližně v místech, kde loď kotví: Mezi Australií a Papuou Novou Guineou. Cyklonická oblast tisíce mil od nejbližší civilizace okupovaná početnou populací krokodýlů mořských. Tohle sedmimetrové zviřátko má nejsilnější skus na světě a společně s ledním medvědem jako jediné považuje člověka za svačinku. A také lidožrouti, přirozeně.
Loď přišla o kormidlo, kotví na místě již 2 roky a je celá zrezlá.

O co tady jde. Můj rychlý náčrtek, kterým jsem představoval plán kamarádům. Umělecké vlohy nezapřu…

Ale já se zamiloval. Okamžitě jsem napsal 5 kamarádům, 2 – Lucie a Pavel se mi obratem ozvali, večer jsme se sešli na pivo a plácli si, že do toho jdeme! Abych příběh zkrátil, během následujícího měsíce jsme zjistili, jak je svět malý – komunikovali jsme s majitelem, s indiánskou vesnicí, u které loď kotví (a zjistili, jak se tam dá dostat), měli jsme přes známého domluvenou loděnici v Indonesii a zastávku na Východním Timoru. Sešli jsme se s kapitány, co plují na ocelových plachetnicích a zjišťovali co a jak.

Podal jsem výpověď a začal se připravovat na cestu za snem na konec světa. Po několika týdnech přišla rána. Loď nekoupíme. Náklady na opravy bychom nebyli schopni zaplatit – šly by do milionů, desetinásobku pořizovací ceny lodi.

“Pokud nebudeš následovat své sny, mohl jsi zůstat ve vegetativním stavu.”  -Burt Munro, V zajetí rychlosti (neumělý překlad, ORIGINÁL)

Bylo však již pozdě – probudit sny a spící srdce je nebezpečné! A já ho rozhodně nechtěl znovu pohřbít. Objevil jsem menší loď, která není takovou finanční sebevraždou. Starší, pevnou, stabilní, opředenou legendami, několika rekordy a zástupy lidí, kteří na ní obepluli svět a někteří dokonce dobyli póly. Albin Vega 27. Na Švédské annonci jsem sledoval inzeráty a když se v půli července objevila jedna v nádherném stavu, hned jsem napsal majiteli. „Jsi první kdo odpověděl, psali další, jestli ji chceš, přijeď! Viktor“. Byl čtvrtek večer. Letenky stojí nesmysl, autobus je plný. Odepisuji, že přijedu, i když ještě nevím jak. V pátek v poledne během oběda se uvolnilo jedno místo v buse, okamžitě kupuji a za několik hodin již sedím na nepohodlném sedadle směr Göteborg se všemi penězmi, co mám a hlavou plnou otázek, do čeho že se to zase ženu.

Po 20 hodinách vystupuji, setkávám se s Viktorem a vyrážíme do 100 km vzdáleného Oxeviku, kde loď kotví. Jsem plný obav, očekávání a nadějí. A kdybych řekl, že jsem neměl pochyby a strach kecal bych…

O LODI

“Loď v přístavu je v bezpečí, ale to není účel, pro který jsou lodě stavěny.” -J.A. Shedd

Nedejte na první pohled. Albin Vega 27 je loď možná malá, ale od počátku konstruovaná pro plavbu na oceánu. Dlouhý integrální kýl, zálohované vanty, obrovské úložné prostory, tloušťka ručně vyráběného trupu je na exponovaných místech až 1 palec. Poctivou Švédskou práci z časů, kdy se na materiálu nešetřilo, dokládají i dobové crash testy v plné rychlosti do útesu. Jediným následkem byl odřený gelcoat. (Ne)zkoušejte to s novými loděmi! (!!!Pojistěte se!!!)

Během let 1964 – 1980 se jich vyrobilo takřka 3500. Většina z nich stále plní majitelům (kteří na ni nedají dopustit) sny a mnoho z nich obeplulo svět. Ve své době držela rychlostní rekord přeplavby Atlantiku ve své třídě a dnes stále drží rekord jako plavidlo, které na plachty doplulo nejblíže severnímu pólu.

Má Vega je z roku 1974, nese výrobní číslo 2130 (odtud adresa webu) a jmenuje se Marie, po mé mamince. Dokud jsem ji nekoupil já, celý život neopustila Skandinávii. Teď ji čeká nové dobrodružství. Na svůj věk je v mimořádně dobrém stavu – z části za to vděčí kvalitě materiálů které se před 40 lety používaly, z velké části pravidelné péči majitelů – gelcoat je stále původní a leskne se jako zrcadlo. Standardní kapacita lodi jsou 4 lůžka. Pokud se posádka uskromní, máme zkušenosti s 5 lidmi (nafukovací karimatka v salonu). (Lodi této velikosti mají běžně míst 6 i více, díky oceánské konstrukci je místo zadních kajut mamutí úložný prostor)

Marie je standardně vybavená s jen dvěma významnými vylepšeními: koupací plošina a hlavně nové kormidlo, které řeší největší slabinu ostatních Veg – obtížnou manévrovatelnost na motor. Další vybavení postupně přidávám, chci ale zachovat nyní již téměř historického ducha této legendární plachetnice.

Jednou z mnoha výhod dlouhého kýlu je mimo výjimečné stability i velmi nízký ponor – pouze 1.2m. Marie proto může plout a kotvit v místech, kterým se novější lodi musí chtě nechtě vyhýbat.

Více informací: Recenze Bluewater Boats
Recenze časopisu This Old Boat

Technické parametry:

Marie – Albin Vega 27 výrobní číslo 2130. Vlajka: UK. Volací znak: 2JFB7. MMSI: 235115383

Celková délka trupu: 27′ 1″ (8,25m)
Délka na vodorysce: 23′ 0″ (7m)
Šířka: 8′ 0″ (2,5m)
Ponor: 3′ 10″ (1,2m)
Výtlak: 2300 kg
Plocha plachet: 32 m2 . Hlavní plachta refovací na ráhno – stav velmi dobrý. Gena rolfok – stav OK, nový Sunstrip a zesílení lemů 2016.

Kapacita lůžek: 4(+1). Salon (2+1) + Přední kajuta (2) – letiště.
Záchod vestavěný s umyvadlem. Sprcha venkovní na ráhno.
Kuchyň: Vybavená. Zavěšený dvouplotýnkový propanbutanový vařič Primus, dřez se sladkou i slanou vodou. Jednoduchá chladnička. Rybářský prut. Plyn CampinGaz, Primus.

Kompas 2x
GPS Navionics
VHF DSC Radio zabudované, VHF + PMR ruční
Nezávislé topení Eberspacher, není v provozu
Solární panel 80W
Hloubkoměr
Snitřní světla LED, Trikolora, kotevní světlo a motorové taktéž LED.
Ukulele =)

Motor: Volvo Penta MD6A/B, 10hp – “Brbláček”
Palivo: 35 l nafta + 12l kanystr
Voda: 65 l v integrované nádrži + 2 x 25l kanystr. Nožní pumpy.
Baterie: – startovací a deep cycle námořní
Kotva: Danforth 12Kg + 5m řetězu + 50m +25m lana. (udržela mě v písku ve vichřici) Bouřková (nová nepoužitá) 15Kg Bruce s 15m řetězem a 50 m lanem. Vodní kotva BIG BAG. Sada skob do skály na kotvení na Švédský způsob.

Bezpečnostní vybavení: Záchranný ostrůvek Lifeguard 4 osoby. Záchranné vesty, podkova, vrhací lano.Hasící přístroj. Bilge pumpa manuální+elektrická. Jacklines, harnessy, člun.

Člun: Nafukovací tlustostěnný kajak Gumotex

Pokračování příště…