Martin Doleček: 9. Start do Karibiku je tu!

Navigační příprava na cestu.
Navigační příprava na cestu.


Leden 2010
. AHOJ-Tento článek jsem se rozhodl psát záměrně až těsně před jistým odjezdem..to hlavně proto, že při jakémkoliv finišování mých výprav se toho vždy děje a dělo nejvíce a bylo vždy pomalu nemožné dodržet předem naplánovaný den, ač bych vždy moc rád … Jsou tedy dvě hodiny odpoledne, 12 ledna 2010..Už za pár minut vyráží AlyaII, já a Tomáš (co se ještě nikdy v životě neplavil víc jak hodinu na plachetnici) na dlouhou a to nelehkou plavbu přibližně 2800NM (5 188KM) přes oceán…

Po prožití příjemných vánočních svátků ,ale i originálního Silvestra přímo na molu s plno přáteli.., jsem dostal opět nabídku pokračovat v práci na lodi Jeana Paola. Vrátila se jeho manželka Veronika a s ní i jeho nová chuť do života .…Bylo tedy skvělé, že jsem mohl pobýt déle přímo v marině, a nechat nás připravovat Alyi a zařídit pár důležitých věcí…

Pohled na Alyi z vrcholu stežně.
Pohled na Alyi z vrcholu stežně.

Mezi základní pracovní úkony patřilo např.:, Zatěsnit přední luknu, vyrobit houpačku na vařič, vyměnit šrouby držící stěžeň a vše zkontrolovat, opět nasadit a zašít plachty, vyčistit a uložit člunek, zprovoznit navigaci a sehnat mapy,vyčistit a projet motor, vysát všechny kouty, přeprat věci,očistit dno lodě, rozhýbat a seřadit nářadí….poklidit kuchyň ,rozmístit těžké věci na spravná místa…poslat Máje cestovní pas…a dále plno dalšího…

Zároveň velký nákup jídla přibližně na jeden měsíc– 10Kg mouky,10kg rýže, 25kg brambor,4kg těstovin, 12kg kus kusu…6kg musli,fazole, 12 rajč. protlaků,sardinky, tuňáky,5l ol.oleje, 2l sluneč.oleje,2 sušenky,3 marmelády,1 nugeta, levné masové konzervy pro psy…1kg sýru …15 8lkanistru vod, 4 balíky balených 1,5l vod,50 piv, 12 lahví vín,3 čokolády.2 salámy…..polévky..ale máme i plno dalších potravin či restů z předchozích dob……. strachovat se, že bychom neměli co jíst nemá smysl babičko .

Neskutečně obrovské nákupy.
Neskutečně obrovské nákupy.

Ovoce a zeleninu objednanou přes internet a dovezenou až do domu, jsme si nenechali ujit. Tomáš přišel s timto genialním nápadem.Udělali jsme tedy objednávku 70kg, s dlouhosáhlím příspěvkem o tom ,jak musí být vše kvalitní..a použitelné pro dlouhou plavbu.Tomáš má velkou výhodu, že umí psát i mluvit perfektně španělsky. Nebylo to ale tak jednoduché. přišel nám sice meil zpět o zpracování, ale už nikdo nevolal a následovala neděle…Tomáš nelenil a napsal další , ale už ne úplně hezký meil o tom , že takhle si servis nepředstavujeme a težko to budeme doporučovat jiným lodím…tak se má aspoň ozvat slušně řečeno kůň….V pondělí ráno tam také zavolal a zjistili jsme že se na nás nemohli dovolat a nebyli si jisti s adresou a pozici naší lodi..Na konec se ale vše vysvětlilo…a přišlo nám o to lepší a plno skvělé zeleniny ( vypěstované na tomto ostrově) a dopravené od velmi klanivého sympatického chlapíka.. přímo před loď . Dnes ještě rozvěsíme jeho letáky co si sám přinesl s naším doporučením pro ostatní.

20kg cibule,10 kg pomerančů, banany….10kg jablek,10kg mrkve 4hl zelí,10 kg rajčat,okurky, petržel……a já už ani nevím čeho všeho ještě..proste mrtě..

Teď se ale vrátím k plavbě…

Loučení bylo velice náročné a těžké…potkal jsem tu plno skvělých přátel ne jen těch co mi nechali si přividělat, ale pochytil plno důležitých rad a nových figlu…Stále jsem měl společnost a za kým jít a dostal jsem i plno darů na plavbu dál.

Náš cíl je tedy ostrov Martinig…kurz bude směřovat prve směrem na kapverdské ostrovy a potom asi 200 Nm před se budeme stáčet směrem na martinig uz s pasatem a proudem..Odhadovaný čas plavby je 30dní…Může se ale samozřejmě stát cokoliv s výbavou lodi… stěžněm..plachtama, kormidlem..Zároveň můžeme něco trefit ve vodě, aniž bychom to mohli vidět..Myslím tím třeba toulající se velrybu nebo kontejner vynořený 10cm nad hladinou… Bude to vše jen na nás dvou,o štěstí a hlavně jak se se vším vypořádáme,budeme umět improvizovat s tim co mame.. co si v případě potřeby opravíme…bez možností přivolání zdravotní pomoci…za každého počasí ve dne i v noci…..Operaci slepého střeva jsme už tedy nerešili..

Jelikož je Tomáš na lodi poprvé a tak ani neví, jak bude mořské podmínky snášet. Také už mezi námi vzniklo pár konfliktů a výměna názorů…Kdyby to mělo být opravdu hodně zlé…Než se pozabíjet či trápit- je tu jistá možnost i předem domluva- rozdělit se na Kapverdských ostrovech, odkud bych už ale pokračoval do cíle sám….toto vše podstupujeme..Tomáš se zdá ale velice zdatný a už dokázal plno kvalit… na oceáně a lodi půjde hlavně o týmovou práci…a stav a chovaní nás obou -Tak JDEME DO TOHO!!

Se všemi se tedy moc loučíme držte PĚSTI A jestli za třicet dní.. či šedesát dní..sto dní-prostě mi se OZVEME VEŘTE!!-KPT Martin