Martin Doleček: Dobrodružství v Pacifiku pokračuje

Pacifik….

V polovině letošního května vyplula Alyia i se svým kapitánem Martinem Dolečkem z Nového Zélandu, kde přezimovali, opět na sever, do vod Pacifiku. Cílem bylo království Tonga, kde Martin navázal přátelské vztahy s domorodci. Z Letohradu vezl na Tongu spousty pozdravu a řadu dárků… Oceán ovšem, jako to často bývá, rozhodl jinak.

Krátce po vyplutí se objevili potíže s autopilotem, bez kterého není sólo plavba možná. Není myslitelné celé dny sedět u kormidla a řídit loď bez odpočinku. Martin má dva autopiloty elektrické a jeden větrný – přesto ho vážnost situace donutila přemýšlet o změně kurzu, zejména v okamžiku, kdy se mu do cesty postavila bouře. 23.5. podává Martin zprávu Ondřejovi Kotábovi přes satelitní telefon zprávu: „Boure jak svina, more je brutalne rozbourene. Roztrhla se hlavní plachta!

Bouře zasáhla Martina asi 250 nm severně od Nového Zélandu. Silný vítr zničil hlavní plachtu a Martin byl donucen změnit cíl a zamířit na Novou Kaledonii. Už 24.5. se podmínky zlepšily a Martin rychle postupoval k novému cíli. O zlepšení nálady na palubě svědčí i to, že se přes satelitní telefon ptal, co je nového na Facebooku. 🙂

27. května byl Martin asi 300 námořních mil od Nové Kaledonie. Přes satelitní telefon posílá zprávu: „Vyšívám, vařím, peču uklízím, znáš to… “ O další dva dny později píše Martin: „Celkem to frčí. Chytil jsem rybu jak tele. Ne, jako kráva. Šestkrát větší než lednička…“ A o den později píše: „Fakt jsem se přežral. Včera ryba smažená, dneska rybí gulášek s rýží, senzace. Ale co s tím zbytkem?

1.6. dorazil Martin na Novou Kaledonii, do města Nouméa, kde se celně přihlásil. Poté, co se dostal i na internet, poslal zprávu:
AHOJ z ostrova NOVA KALEDONIE! DIKY tech. problemum , jsem rozhodl změnit cíl, abych získal vice casu. Musim zde opravit vzniklé závady a zkusit se udrzet v časovém planu cele plavby indickým oceanem . .. .. Pripravuje se reportáž a zkusím preposlat video ALYA V BOURI ! Dary do kralovstvi Tonga pro BIG MAMA zaslu po jine lodi. Ceka me zkusit sehnat dil k autopilotu a oprava hlavní plachty a přitom max. setrit… …DIKY MOC Ondřejovi Kotábovi ZA SPOLUPRACI S INFORMACEMI O POCASI ZASLANÉ NA SATELITNÍ TELEFON! A VSEM, KDO DRŽEL PALCE !!

Martinova reportáž se připravuje.

Pokud byste chtěli Martina na jeho plavbě podpořit, a nová hlavní plachta věru není levná záležitost, jeho číslo účtu je:

Česká spořitelna – Martin Doleček, 2812960153/0800,
z ciziny: IBAN CZ06 0800 0000 0028 1296 0153    BIC  GIBACZPX

1 COMMENT

  1. Martine jsme velmi rádi, že jste tak šikovný a dostal jste se z tak obrovské bouře téměř bez úhony i za ztráty kormidla. Neumíme si vůbec představit co jste musel na moři sám překonat. Obdivujeme Vás