MARTIN DOLEČEK V CÍLI SVÉ OSAMĚLÉ PLAVBY KOLEM SVĚTA!

Včera, 15. května 2019, hodil Martin Doleček kotvu v zátoce Sv. Anna na karibském ostrově Martinik. Završila se tak jeho dlouhá a osamělá pouť kolem světa. Martin je druhý Čech, který to dokázal sám a první Čech za existenci samostatné České republiky. Prvním čechoslovákem je samozřejmě slavný Richard Konkolski se svojí Niké a druhým je Martin Doleček se svou loďkou Alya II. Je zajímavým detailem, že i když obě plavby dělí téměř 50 let, oba měli loď podobné velikosti i koncepce, stavené doma v amatérských podmínkách. Také Richard byl v době své první plavby kolem světa v podobném věku, jako je dnes Martin.

Takže dlouhá cesta, na které číhalo spousta nástrah a nebezpečí, se završila na Martiniku, v zátoce Sv. Anna, kde už jistě čeká spousta karibských kamarádů.

Je jednoznačné, že taková plavba je ozdobou světového mořského jachtingu. Kolem světa pluje v naší době docela značné množství jachtařů. Jako čtenáři Krásy víte, že i čeští jachtaři se kolem zeměkoule úspěšně vydávají. Ale sólo plavba, navíc na malé lodi, to je pořád mimořádný výkon, který není pro každého. A proto: KOMU ČEST, TOMU ČEST, MARTINE! Jsem rád, že jsme u téhle plavby mohli být, a že jsme svými skromnými silami mohli i pomoci!

A velké, opravdu velké díky patří těm, kteří pomohli v nouzi nejvyšší, v době australské krize, kdy Alya II ležela v pustině, rozbitá na písku, mezi aligátory a divokými prasaty a skoro nikdo nevěřil, že ještě někdy vypluje.

Jsem přesvědčený, že tenhle velký jachtařský příběh nesmí být zapomenutý a proto hned, jakmile se Alya II přiblížila na dohled Martiniku, začali jsme s Martinem pracovat na knize, která jeho plavbu zachytí. Vše je teprve v začátcích, ale jestli si chcete o Martinových dobrodružstvích i přečíst, klikněte na tento odkaz a zanechte tam mail – získáte další informace.

A tady níže si můžete přečíst naši závěrečnou satelitní komunikaci:

14.5.
mam Uz Vykoukany Oci Cerveny Jak Angorskej Kralik a stale nic! Mraky! Jen Vice Francouzskyho Brebtani Na FM stanicich! 🙂

TY VOLE A TED SE NA ME PRIRITIL MOTOROVEJCLUN SE TREMA ZLUTYMA PLASTENKAMA
A CERNYMA HLAVAMA – NA PATNACT METRU, ALE SNAD RYBARI!

o hodinu později
ASI RYBARI Z SV.LUCIE, ALE NAZENE to STRACH – Mohli To Byt Karibsti Pirati! 🙂 Ta Pevnina Tu Neni! Ma Tam Byt KOBRA, CAP, MYSAK, Viktorka…
TA PEVNINA TU PROSTE NIKDE SIROKO DALEKO NENI! NEBO jsem Slepej,
VYSTOJIM na PRIDI DULEK! TO JSEM NEZAZIL! musim je vyhledat nekdy az zitra.

O další hodinu později
Ahoj Nic Nevidim A stala Se Mi Fakt Spatna Vec! ani Nemuseli Byt Pirati! vypadl mi
pravdepodobne iphone nekde z periny – uz jsem prohledal vse 🙁

O ještě další hodinu později
ZEME! ZEME NA OBZORU! A POHRESOVANY TELEFON SE VSEMI ZAZNAMY Z TETO ETAPY
JSEM NEPOCHOPITELNE ZABALIL DO TASKY SE STARYM CESNEKEM! HURA!!

15.5.
UZAVIRAM SOLO OKOLO SVETA-BUDU LETOS PREPLOUVAT JESTE PRES AZORY NA
KANARY,KDE VSE ZACALO Je STRASNE Spatna Viditelnost ALE ted Uz Se MARTINIK ZACINA UZASNE RYSOVAT! DIKY!
Ten Telefon Byl Sok! TFUJ! Obrovska Skoda Zaznamu! Takhle Vyplaseny Svaby Jsem Jeste Nevidel! Mysleli Si Ze Je Na Ne RAZIE! Vyhubim Je Az Pristanu
VYVESUJU ZLUTOU VLAJKU Q A NOVOU VYZEHLENOU A NAVONENOU CESKE REPUBLIKY! DOKAZALI JSME TO! taky BEZ POCHYBY VYVESIM VLAJKU KRASY JACHTINGU!:) TA u Toho NESMI CHYBET!
Hodim KOTVU na ANNE, JE to KOTVISTE VENKU A RANO zapluju DO PRISTAVU. ty JO TADY JE PTAKU! asi Tu Jsou Velryby -ALE ani JEDEN nevypada Jako Mazlik! TEN si TADY NAJDE RYCHLE svou PTACICI! BUDE SE mu TADY LIBIT si MYSLIM!
Martin