Dubnové shrnutí – Martin Doleček v cíli a čedičový ledoborec vyplouvá

AAL (Ant Arctic Lab) v průběhu testů. (zdroj: www.ant-arctic-lab.com/press)

Ahoj přátelé! Už nám to začalo, člověk zrovna cítí mořskou brízu, jak se opírá do plachet a příď lodě se noří do vln a před ní je už jen širé moře… no prostě, sezóna je tady. Sám za pár dní odlétám na moře na delší čas, ale nebojte, budu psát maily i články z plavby, točit na video, abyste se mohli podívat, kde zrovna s Gaiou jsem a jaká zažíváme dobrodružství. Loni jsme z jara obeplouvali Peloponéský poloostrov, krásnou plavbou zakončenou průjezdem korintským průplavem, leto se se chystáme na Krétu. Tak jsem zvědav, co nás cestou čeká.

 

Ale podívejme se nejdříve na knihy. Velká kniha umění jachtingu je na světě a já VELICE DĚKUJI všem, kdo si jí objednali. Touhle dobou by již všechny objednávky měly být vyřízeny, kdyby snad ne, napište mi!

Současně jsme se rozhodli vydat další proslulou jachtařskou knihu, a to slavnou Heavy Weather Sailing, knihu, o níž se říká, že pokud byste si měli k jachtingu pořídit jednu jedinou knihu, měla by to být takhle. Její první vydání v roce 1967 napsal sám Adlard Coles (ano, zakladatel slavného námořního nakladatelství), po jeho smrti převzal štafetu Peter Bruce. Protože technika se v jachtingu neustále mění, prochází i tato kniha dalšími a dalšími reedicemi – momentálně v roce 2016 vyšlo sedmé vydání s předmluvou Sira Robina Knoxe-Johnstona. Pokud o tuto unikátní knihu, který popisuje jak se vypořádat s těžkým a bouřlivým mořem, stojíte, koukněta na tyhle naše stránky – my vás pak včas budeme informovat a bude i nějaké ta nabídka na lepší cenu…

A co nového na Kráse jachtingu. Především Martin Doleček dosáhl svého vytyčeného cíle a do Karibiku, kde svou osamělou pouť kolem světa zakončil! Je to skvělý výkon a máme velkou radost, že je konečně zase na pevné zemi. Tahle etapa byla dlouhá a rozhodně nebyla jednoduchá. Posuďte sami:

Vse Svisti Vitr Deformuje Oblicej. Neslysim Vlastniho Slova. Velke Bocni Zalamujici Vlny Biji Bezcitne Do ALYE! PEKNY MRDY! TUNY VODY Se Preleva Pres Celou PALUBU! Casto Jsem Okny Pod Vodou Jak Nekde V indickem Oceane! Snad To Brzy Prejde. Varit V techto Podminkach Je Narocne, Nebezpecny a Vypaluje Mi To Kyslik, musim Byt Uzavreny! Davam Si Rybicky S cibuli A suchary -Mazlik Stale Okolo! Rano Dostal Havarovany Ryby. Mit Morskou Nemoc Uplna Nedelni IDYLKA! 🙂 Drzim KURS!

A nejen oceán Martina tráví, povedlo se mu se také přiotrávit rybou mahimahi (zlak zlatavý, někdy taktéž doráda) a i když je už touhle dobou v pořádku, sáhl si na dno svých sil. No, podívejte se sami na jeho zprávy, včetně zpráv ze závěru plavby.

O Martinové plavbě vzniká kniha – klikněte sem a dozvíte se víc.

Pokud snad ještě nevyplouváte, sestavil pro vás Boris další seznam sedmnácti filmů, které stojí za to vidět. Tématicky jsou tentokrát zaměřeny na bouře, vlny a záchranáře.

-Marku -Ano Georgi?
-Teď se pořádně nadechni… Foto:warnerbros.com/movies/perfect-storm

Pokud se vám líbilo vyprávění Wendy Papita Bartůška o jeho plavby Irským mořem, můžete si nyní přečíst další příběh z jeho mistrného pera, tentokrát o plavbě Řeckem. Nese titul Za rhodským pokladem a rozděleno je na první a druhý díl. Určitě nevynechejte, Papito je opravdový mistr slova a pera.

La Grace konečně připlula i do Chorvatska a dostala se tak do dojezdné vzdálenosti automobilem. Což je skvělé, protože si ji můžete minimálně alespoň prohlédnout, případně ji navštívit a vyfotit se s kapitánem! Navíc – stále jsou volná místa, takže pokud máte ještě trochu dovolené… podrobnosti najdete v článku La Grace (konečně) v Chorvatsku

Ale nedosti na tom – díky Romaně, která obětavě přepsala Pepův lodní deník do lidské podoby 🙂 si můžete i přečíst, jak se La Grace v Chorvatsku vede. A může vám říct, není to tam jednoduché. První díl deníku je zde a druhý díl je tady.

A u tall shipů ještě zůstaneme – i když možná by bylo lepší napsat u „kapesních tall shipů“. 🙂 No prostě podívejte se, co se děje v Bežerovicích, v místě, kde se mimo jiné rodily i plány La Grace.

Od tradičních lodí se ale přeneseme k lodím hypermoderním. Respektive k příběhu, který se dá s trochou nadsázky popsat jako: Kterak si vídeňský tramvaják s českým jménem postavil čedičový ledoborec na plachty. Zní to neuvěřitelně? No tak se podívejte sami! 🙂

A na závěr tu je nabídka na plavbu, který přichází opravdu jen párkrát za život. Jirka Denk se svou Altego shání posádku na plavbu  Severozápadní cestou. Ano! Tou bájnou Severozápadní cestou, kterou hledala třeba Franklinova výprava s loděmi Terror a Erebus. A spousta dalších. Díky teplejšímu klimatu je možné v létě trasou proplout a přesně to má Jirka Denk v úmyslu. Více informací najdete zde.