Michal Krysta odstartoval na Class Globe 5.80

foto zdroj: https://www.facebook.com/Globe580Transat/posts/409890657373195

Tady se píše historie. V pondělí 1.listopadu v čase 1200 UTC odstartoval první ročník závodu Class Globe 5.80, solo závod okolo světa na doma postavených onedesign plachetnicích dlouhých pouze 5,8m, a na startu byl i odvážný Michal Krysta. Michal stavěl svoji loď Menawan od dubna tohoto roku a povedlo se mu vše zdárně dokončit a připravit se na plavbu. Přípravy na plavbu a stavbu lodě Menawan najdete také zde na Kráse jachtingu.

Teď ho čeká první část plavby okolo světa. Kvalifikace se pluje z mariny v Lagosu v Portugalsku na Lanzarote, kde bude 4 denní přestávka, a 18.11. startuje 3000 námořních mil dlouhý solo závod na ostrov Antiqua v Karibiku, kde končí první etapa.

Foto zdroj: https://www.classglobe580.com/events/

Závod měl původně startovat už v neděli 31.10., ale start byl pozdržen o 24 hodin. Běžně se start odsunuje kvůli špatnému počasí, což ovšem není tento případ, počasí bylo dobré i v neděli. Irský závodník Jim Schofield, který převážel svoji loď Molly Claire do Portugalska za autem, nestíhal včas dorazil do startovní mariny. Všichni účastníci i ředitel závodu se shodli, že na něj den počkají a že by si s ním před startem rádi připili na dobrý vítr. To krásně ukazuje rodinnou atmosféru a pohodovou náladu na startu jednoho z nejnáročnějších závodů okolo světa.

Nakonec včas odstartovali pouze 4 ze 6 účastníků. Zakladatel závodu Don McIntyre musel přerušit přípravu své lodě Trekka a bude vyplouvat dnes ve středu 3.11. o dva dny později. Jim Schofield, který přivezl svoji Molly Claire do Portugalska až v neděli, musí loď ještě připravit a nastrojit, zajistit bezpečnostní prvky a připravit si zásoby jídla a vody na plavbu. Očekává se, že vyrazí nejdříve v sobotu 6.11.

Na závodu funguje také živé sledování lodí, které najdete zde: http://yb.tl/globetransat2021#

A tady najdete předstartovní Michalovo video:

Je velmi pravděpodobné, že za několik let bude solo závod okolo světa Class Globe 5.80 jedním z nejpopulárnějších a nejsledovanějších jachtařských závodů a my všichni budeme moci říct: „Já jsem byl u začátku!“

Michalovi držíme u nás v redakci všechny pěsti a budeme závod pečlivě sledovat!

Zdroje:

Tisková zpráva Globe 5.80 Transat

https://www.classglobe580.com/

https://www.acrossthehorizon.cz/

https://globe580transat.com/