Mimořádná zpráva: Do Řecka míří hurikán

Těžké počasí s velmi silnými větry, které udeřilo v úterý 25. září na Řecko, má vyvrcholit hurikánem.

Na Řecko, na jeho egejskou část, se podle předpovědi žene nefalšovaný hurikán s větry přes 150 km/h. Zformovat se má nad africkým Tobrukem, zasáhnout jižní Itálii a pak pokračovat k Řecku, které má zasáhnout ze soboty na neděli v oblastí Kréty. Dál by měl postupovat směrem na severvýchod přes Kykládské ostrovy.

V předpovědích je jeho trasa stále bližší a bližší Saronskému zálivu, kde je i Gaia a další lodě s českými posádkami schovaní co nejvíc v západní části. Kdo měl možnost, s předstihem se připlul ukrýt k Lucii Schürerové do Korfosu, kde je i Skipřenka s Gaiou a další lodě střídavě na kotvě a u mola.  Zatím nejdramatičtější byl noční návrat lodi Eset v úterý v noci, které u Aeginy vysadil motor a musela se probít těžkým mořem do Korfosu v noci pouze na plachty. V Korfosu je velmi silný vítr a vlny, vše a všichni jsou v pořádku.

Charterové plachetnice se upínají k nadějí, že v pátek, kdy má vítr dočasně zeslábnout, bude možné přejet na charterové báze, což v Egeji znamená dostat se do Athén, do mariny Alimos. Možná to půjde, ale nebude to určitě rekreační plavba. Lodě půjčené z maríny Lavrio stojí před těžkým problémem, protože teď, ve čtvrtek ráno, je v úžině mezi pevninou a ostrovem Makronisos protivítr v poryvech přes 50 uzlů a podle předpovědi tam bude i v pátek 30-35 uzlů, což znamená poryvy kolem 40 uzlů.

Držme všem palce!