Nová úskalí charteru v Chorvatsku

Druhé vydání knihy Za kormidlem nejen na Jadranu, rozšířené o více jak 150 normostran textu je připravené do tisku. Jako ochutnávku nabízím úplně to nejposlednější rozšíření textu, které František Novotný dodal tento týden, 25. září, po svém návratu z Chorvatska. Je to část kapitoly Nová úskalí charteru v Chorvatsku.

Předojednávka se slevou 25% platí jen do konce září 2018! NAJDETE JI ZDE.

František v knize píše:

V poslední době se v Chorvatsku pro jachtaře objevila nová úskalí, a to v podobě chování držitelů koncesí na bójová pole. Podle zprávy rakouské jachtařky, zveřejněné v publikaci 888 přístavů a zátok, vydané v červnu 2018, došlo v srpnu 2017 k brutálnímu útoku na dva katamarany, jež použily vlastní kotvy a vyvázaly se záděmi ke břehu asi 200 m od bójového pole v zátoce Remetic. Večer připlul člun s mladíkem, který chtěl vybrat kotevní poplatek. Když kapitáni katamaranů odmítli se zdůvodněním, že jsou v zákonné vzdálenosti od bójového pole, připlul za půl hodiny větší člun s jiným mužem, který bez řečí přeřezal nožem vyvazovací lana obou katamaranů. Navíc vyhrožoval, že tímto to nekončí a že posádky katamaranů čeká bezesná noc. Po setmění opravdu začala v měsíční záři další agrese – objevily se dva nafukovací čluny, které po více než hodinu najížděly velkou rychlostí na trupy katamaranů. Majitel jednoho z nich vytočil tísňovou linku 112 a požádal o pomoc policii v Šibeniku. Napřed byl ujištěn, že bude vyslán hlídkový člun, ale poté, co se vyjasnilo, kde útoky probíhají a že pachatelé jsou zřejmě zaměstnanci majitele koncese na bójové pole, policejní dozorčí prohlásil, že člun nepřijede, poněvadž má poruchu. Útočníci to věděli, protože během útoků křičeli, že policie je jejich kamarád. Ještě horší, než materiální škody ve výši několika stovek Euro byl psychický otřes, který posádky obou katamaranů utrpěly.

Přitom útoky spojené s kotvením vedle bójových polí v oblasti ostrovů Kakan a Kaprije nejsou ojedinělým jevem. Když jsme v září 2018 zakotvili v úžině mezi ostrůvky Veli a Mali Borovnjak před zátokou Potkučina na Kakanu ve vzdálenosti asi 150 m od nejbližší bóje, abychom se vykoupali a poobědvali, byl u nás okamžitě nafukovací člun s mladíkem, který požadoval poplatek. Na mou námitku, že zde budeme stát na vlastní kotvě asi jen dvě hodiny a jsme mimo bóje, odpověděl, že musíme buď zaplatit, nebo se přesunout o 300 metrů, neboť tolik činí šířka pásma kolem bójí, na něž se vztahuje koncese. Je třeba říci, že vystupoval slušně, nicméně k nějakému vystupňování agrese jsem důvod nezadal. Zvedli jsme kotvu, objeli Mali Borovnjak a zakotvili z druhé strany. Teprve dodatečně jsme zjistili, že podle chorvatských zákonů činí ochranná zóna kolem bójových polí pouze 150 metrů, takže mladík evidentně lhal. Nicméně nikomu nedoporučuji, aby na této vzdálenosti trval a hádal se s muži v nafukovacích člunech, zejména v oblasti ostrovů Kakan a Kaprije.

Od roku 2018 také platí nový zákon o kotvení vedle pláží, chráněných plovoucí bariérou. Pro jachty do délky 12 m činí vzdálenost od bariéry minimálně 50 metrů, pro lodě nad 12 metrů pak 150 metrů. A v roce 2018 také začal platit nový zákon o konzumaci alkoholu za kormidlem. Kapitán nyní může mít 0,5 %o (dříve platila nulová tolerance), avšak překročení vede k vysokým pokutám – do 1,19 %o pokuta činí 3000 Kn, do 1,60 %o 6000 Kn, do 2,00 %o 9000 Kn plus 1 den zákazu vedení lodě, do 2,50 %o 12 000 N plus 2 dny zákazu, nad 2,50 %o 15 000 Kn plus 3–7 dní zákazu.

František Novotný, Za kormidlem nejen na Jadranu, 2. vydání

Bójové pole v Chorvatsku, zátoka, pláž Sakarun, Dugi otok. ilustrační foto