Na voru přes Atlantik: Potřebujeme pauzu

V poslední době se množily dotazy, jak je na tom Ruda Krautschneider se svým odvážným projektem plavby na voru Eurica přes Atlantský oceán. Bohužel se nemnožily odpovědi a až telefonický most s Rudou na letošním setkání jachtařů v Libštátě vnesl do věci jasno (článek obsahuje i záznam telemostu s Rudou přímo z Portugalska).


Podle Rudových telefonických informací byla zdárně dokončena první fáze cesty, tedy dostat vor po souši do Portugalska, do přístavu Portimao. Tam následoval měsíc tvrdé práce při sestavení voru a zjištění, že minimálně další měsíc práce bude potřeba pro dokončení takeláže, plachtoví a interiéru. Protože čas už velmi pokročil, rozhodla posádka v čele s Rudou naordinovat si pauzu, vrátit se do Čech, a na jaře podniknout společnou plavbu po Baltu na normální trupové lodi – dva členové posádky mají s mořem minimální zkušenosti. K voru, který leží v Portugalsku těsně u moře, se plánují vrátit později.

Podle posledních zpráv se jeden člen posádky, Zdeněk Vaistauer, rozhodl, že na voru nepopluje. Zbývají teď dva mořeplavci, Ruda Kraustchneider a Jiří Fejfar.

O projektu: Vor Euridica je poslední projekt Rudy Krautschneidera, se kterým plánuje vyplout z Portugalska a jen za pomoci proudů a větru doplout do Karibiku, násladně na Bahamy a pak zpátky na Azorské ostrovy. Samotný vor je 12m dlouhý, 7m široký a bez zásob váží kolem deseti tun.

Záznam telemostu Petra Ondráčka, který Libštát moderoval, s Rudou Krautschneidereme, který byl online přímo v Portugalsku. Omluvte sníženou kvalitu, nahráváno přímo v sále Libštátu (bohužel se nepovedlo chytit začátek).

Obrázek voru z http://www.moreplavecruda.cz

-jfo-

 

1 COMMENT

Comments are closed.