Letohrad ovládly plachty, vlny a oceány

Martina Dolečka jistě není třeba čtenářům Krásy jachtingu představovat. Jeho příběhy z velké cesty kolem světa mají na naší Kráse vysokou sledovanost. Ani není žádným tajemstvím, že z druhé přeplavby Atlantiku, kterou absolvoval s Pepou Prokopem (který je znám i jako Mořský Indián) vznikl film (trailer najdete zde). A protože se Martin z Nového Zélandu na skok vrátil do Čech, nastala pravá filmová road show.

Po prvním promítání a historické premiéře filmu v Trhových Svinech následovalo několik středních a základních škol, aby 31.1.2015 zavítal Martinův film do jeho rodiště, do Letohradu. Na tu velkou událost přijížděli lidé opravdu zdaleka. Poněkud překvapivě jsem potkal přátele ze Skotska a dokonce i z Ameriky. Přijel i Pepa Dvorský z La Grace,  potkal jsem i přátele a známé, které znám jenom z moře, a samozřejmě nesměla chybět ani redakce Krásy jachtingu.

Akce byla velkolepá – už když jsme přijížděli k letohradskému kulturnímu domu, míjeli jsme skupinky chodců neomylně směřujících stejným směrem. Na parkovišti nebylo kde zaparkovat a kinosál záhy praskal ve švech. Bylo úplně plno a lidé seděli i v chodbičce – dorazilo téměř 500 lidí. Lesku akci dodal proslov pana starosty, a pak, pro krátkém proslovu Martina a Pepy Indiána se mohlo začít promítat.

Sál byl úplně plný
Sál byl úplně plný

Film samotný je skvělý – směle by obstál na jakékoliv cestovatelské přehlídce. Točený na jednu kameru, na fotografický aparát, v naprosto spartánských podmínkách a přesto s velkým srdcem a nadšením. Pepa je velmi nadaný výtvarník a svému filmu vtiskl nezaměnitelné výtvarné charisma. Ať už jde o způsob střihu nebo animace, kterými je film střídmě dotvářený. Protože plavba byla dramatická, je dramatický i samotný film – oba námořníci byli několik dní uvězněni uvnitř maličké Alye (7,5 m délky) velkou bouří, kterou vystřídalo totální bezvětří – tortura mysli námořníka, jak v komentářích poznamenává Pepa. A další a další příhody, které zde nebudu popisovat, film je potřeba vidět.

Po přestávce, která následovala po skončení filmu se ujal Pepa Dvorský, a představil publiku svou La Grace a její plavbu, kterou chystá na rok 2015. A pak už opět začal Martin povídat o pokračování své cesty, tentokrát již sólo (single handed, jak říkají Angličané) napříč Karibikem do Panamy a pak přes obrovský Tichý oceán až do království Tonga a na Nový Zéland. I z této části plavby vzniká film a tak se snad dočkáme i pokračování. Vyprávění bylo zajímavé a také nesmírně vtipné – Martin své příhody umí podat zábavnou formou, i když každý, kdo má blíže k jachtingu poznal, že některé zas až tak vtipné být nemusely.

Martin přednáší.
Martin přednáší.

Film Pepy a Martina je dobrý film. Vynikající. Dobrý film z podstaty cestovatelských filmů, kdy se dva námořníci vydají na dlouhou cestu a podají o tom zprávu. Je to film o cestě, odhodlaných srdcích, kamarádství a převeliké odvaze vydat se v náručí maličké Alyie všanc Atlantskému oceánu a vyzvat ho na souboj. Vždyť kdo by nepocítil dojetí, když Pepa z přídě lodě volá ten prastarý výkřik všech námořníků, co jich jen oceány vozily od počátku věků lidstva. ZEMĚ!

A tak jestli chcete tenhle nevšední film vidět, udělejte si čas 19. 2. od 18:00 Hotelu Fortuna City, Praha 10, kde bude pražské promítání filmu i s přednáškou Martina Dolečka – organizuje, jak jinak, Krása jachtingu.

p.s. a samozřejmě, jak po správném promítání bývá, následovala velmi milá afterparty u Martinových rodičů, která skončila až nad ránem. Ale musím říct, že tak skvělé víno a skvělé jídlo jsme dlouho neměli. Za naši redakci moc všem děkujeme, moc rádi jsme vás všechny poznali – chvíle strávené v Letohradu prostě neměly chybu.

Jarda, Tetris a Skipřenka

Pár obrázků z akce