Nabitej večer Krásy jachtingu

Jachtařský nový rok začíná tady v Čechách spíše společensky. I když na moři se plachtí stále a čeští jachtaři míří především do teplých krajin, je zima hlavně příležitostí setkat se a pokecat, co je nového. A tak jsme letos poprvé zorganizovali setkávací přednáškovo-hudební akci Nabitej večer Krásy jachtingu 2018.

Hlavním důvodem bylo zejména to, že Martinovi Dolečkovi se povedlo opravit a spustit na vodu Alyi! Stalo se tak díky jeho nezměrnému úsilí, entuziasmu a houževnatosti a také díky podpoře, které se mu od vás všech dostalo na Startovači (a nejen tam). A nedosti na tom – Martin využil australského období dešťů, zaskočil na Vánoce do Čech a vzal s sebou i kouzelného dědečka Johna! Jistě uznáte, že takovou příležitost nebylo možné nevyužít! A vzhledem k tomu, že v Čechách byl na Vánoce i Pepa Dvorský, který svou La Grace nechal na chvilku odpočinout v Africe, nebylo o čem přemýšlet.

Kdo jste na Nabitém večeru byl, dáte mi asi za pravdu, že se první ročník vydařil. Sál Vinohradskoho pivovaru byl zaplněno do posledního místečka a kdyby byla účast hojnejší, museli bychom si sedět na klíně (v některých případech by to bylo i fajn 😉 ). Večer otevřel námořnický band Arnošta Hanfa – Pár Mu Jich Dej Band, který ostatně provázel celým večerem a intepretací námořnických písní skvěle doplňoval celkovou atmosféru.

První příspěvek patřil slečně Denise s informací o Jachtařské akademii, což je iniciativa od Svazu Českého jachtingu a posádky Hebe Zdenka Sunderhaufa. Je velmi sympatické, že zde vznikla snaha a komplexnější edukaci jachtařstva nejen v oblasti závodní, ale i běžného charteru – na Jachtařskou akademii je napojeno docela dost zvučných jmen – za všechny jmenujme Davida Křížka nebo Petra Ondráčka. Další informace najdete na stránkách www.jacht-akademie.cz

Následovalo povídání o charteru v roce 2018 od Honzy Hanzla (AZ Yacht). Honza zprostředkovává plavby prakticky po celém světě a jeho povídání bylo zajímavé. Třeba o tom, proč je dobré pojistit si kauci a jak se stále více půjčují katamarány. Honza byl zárověň kmotrem knihy Námořná právo očima jachtaře, která vyšla v našem nakladatelství IFP Publishing před Vánoci a jejímž autorem je známý jachtař Pavel Burkert. Pavel se pohříchu nemohl křtu zúčastnit, protože zrovna školil na Slovensku budoucí kapitány, a tak jsme museli realizovat telemost. Telemost v podobě mikrofonu a mobilního telefonu zafungoval na výbornou, a tak nebyl nikdo v sále ochuzený o Pavlův proslov. Nakonec jsme knihu dostatčeně pokřtili šampaňským – jeho konzumaci ovšem Pavlovi už telemost nezprostředkoval. 🙂

Další část večera odstartovalo bleskové boogie-woogie Pár Mu Jich Dej bandu o touze být havajským králem a na podium přišel Pepa Dvorský a La Grace. Jeho vyprávění a trablích zaviněných letošním divokým středomořským počasím bylo vysoce zajímavé – za zaznamenání ovšem stojí jeho prohlášení, že na severu je sice krásně, ale že se vrací ke svému heslu „nepluju nikam, kde potřebuju ponožky“! Tak uvidímě Pepíku, jak svému závazku dostojíš 🙂

A pak už přišel Martin a kouzelný dědeček John, který se hned na začátku vysloužil standing ovation celého auditoria. Martin se zhostil mikrofonu s elegancí sobě vlastní a až do pozdních hodin vyprávěl o svém ztroskotání, o náročné záchraně Alye a jejich opravách v australském Cooktownu, ve kterých hrál nezastupitelnou a nezištnou úlohu právě kouzelný dědeček John (81). Došlo samozřejmě i na otázky na Johna, protože byl poprvé v České republice, poprvé v Evropě a poprvé viděl sníh! Martin se navíc skromně přiznal, že nejen, že ukazuje Johnovi krásy Čech, ale naučil ho i mít rád české pivo. (více o Martinových dobrodružstvích zde).

Večer, prokládáný námořníckými písněmi Pár Mu Jich Bandu příjemně uběhl a rozcházeli jsme se až k jedenácté hodině. Snad to ode mě nebude moc troufalé, když řeknu, že se večer moc povedl a pokud to tak cítíte i vy, co jste tam byli, budu moc rád.

Na úplný závěr bych se chtěl ještě omluvit všem, se kterými jsem si nestihl potřást ploutví, případně jsem je snad v tom množství úplně přehlédl. Ta moje kumulace funkcí, které jste si jistě všimli, byla poněkud hektická. Takže doufám, že s těmi, se kterými jsem nestihl pokecat, to napravíme 10.února v Libštátě!

A kdo se chcete ještě setkat s Martinem a Johnem, tak 1.března od 19:00 v KD Letohrad v Letohradě!

Dobrý vítr všem v novém roce!