La Grace: Bouřlivý konec roku a záchrana lodi

19.12.2017 uterý – 26.12.2017 úterý
I letos na vánoce jsme se rozhodli loď odstavit. Vánoce češi raději tráví doma a koukají se na sníh, než by vyrazili na moře. I odstavenou loď ale musí někdo hlídat. Letos to vyšlo na mě a Romču a kuchaře Pavla. Na lodi uklízíme a děláme inventuru všeho a všude. La Grace stojí u mola v Porto Azzurru. Abychom udělali radost místním, osvítili jsme všechny ráhna lampičkama jako na vánočním stromečku. I vánoční stromeček máme. Jen ozdobičky na něm jsou rybářské háčky. Na štědrovečerní večeři máme směsice mořských živočichů – krevety, kalamáry, chobotničky atd. Z nostalgie vánoc jsme se byli podívat na půlnoční…

26.12.2017 úterý
Nastupují noví lidi. Nástupní místo ale je porto Baratti. A tak taháme plné plachty na předním stěžni a se zadním větrem o síle 15kn jsme si krásně zaplachtili. V Baratti ale nejsou všichni a tak čekáme na další auto dlouho do noci a poslední přijelo až ráno. Předpověď počasí ale říká že pokud neodplujeme, budem litovat.

27.12.2017 středa
Noc byla klidná a vstávali jsme jen abychom dovezli další lidi a jejich věci na La Grace.
Snídani už jsme si ale nestihli dojíst. Poryv větru utrhl loď z kotvy. Mořem se honí černé mraky. Rychle pryč, na moře. Cílem je schovat se za ostrovem Elba. Na moři už ale fouká 35-42kn vítr přímo proti. Vlny se rychle zvedají a rychlost La Grace klesá až na 1kn. Přestává to mít smysl plout a tak se vracíme do Baratti. Cvičíme lidi a po obědě to zkoušíme znovu. Vítr zeslábl na 30-35kn a trochu se stočil. Zpočátku to nejde rychleji než 3kn, ale za Elbou se vlny zmenšují a rychlost opět roste. V zátoce Portoferraio už jsem klidnější. Po 17.hodině házíme kotvu uvnitř zdejší chráněné zátoky. I tak držíme kotevní hlídky. Z Korsiky mi kamarád hlásí vítr o síle 100km v hodině co se k nám blíží.

29.12. pátek

Na Silvestrovskou noc (a střídání posádek) se počasí zbláznilo! 

Přepověď pro silvestr

1.1.2018 pondělí

Tak od severu Korsiky k nám už teď fouká vítr o síle 144km/hod. a předpoveď je 150-180km. To zase bude noc…
(pro zajímavost vichřice je vítr o síle nad 90km/hod.) Jsme schovaní a držíme se jak jen to jde. Držte nám palce kamarádi!!!

3.1.2018 středa

Jako mistr ve vyhýbání se bouřím jsem rafinovaně pro dnešní den zvolil přístav Porto Azurro! (na vychode ostrova Elba).
Držím palce všem lodím a námořníkům v téhle strašné bouři! 

5.1. 2018 pátek

Je po bouři… Jsme v Porto Vechio na Korsice. Zátoka je prázdná…My žijeme…

Největší nárazy větru jsem naměřil až ráno – 47,7kn. Plán proplout v krátkém intervalu mezi bouřemi úplně nevyšel.

Ke Korsice jsem se s La Grace dostal moc pozdě, cestou jsme zdrželi při záchraně potápějící se 30m lodi s rodinou a 4letým chlapečkem na palubě. Matku s chlapečkem jsme vzali na palubu LG, ale odvážný kapitán odmítl opustit loď zaplavenou až do půlky motoru. Chtěl bych teď moc poděkovat Honzovi Tůmovi a dalším dvěma členům své posádky za pomoc se záchranou přímo na palubě téhle lodi! A také Pepovi Vodrážkovi, který mi kdysi věnoval silné čerpadlo z tanků na 24V. Jen díky němu zůstala ta nešťastná loď naživu! Všichni jsou v pořádku!!!

Počkáme, až to zeslábne, a pojedeme dál.

stře