Nástrahy plavby v Chorvatsku – kotvení u bójí

Malebné stání na chorvatských bójích

Chorvatské moře je fajn destinace pro pohodový jachting. A nejen pohodový. I když krytí ostrovů umožńuje díky své orientaci velmi bezpečnou plavbu při většině směrů větrů, můžete si plavbu přizpůsobit ve sportovnějším duchu – stačí například za juga vyplout na otevřené moře, a máte podnětů k tréninku až až.

Ale o tom dnes nechci psát. Chorvatsko je fajnová jachtařská destinace, což sebou nevyhnutelně nese větší množství lodí a tím pádem i různá psaná/nepsaná pravidla, zákony a nařízení, pohříchu vykládané různými aktéry různě, takže občas je těžké nebo nemožné se dovolat spravedlnosti případně zdravého rozumu. (uf to je tedy dlouhá věta, co to tu je za redaktora??)

Kotvení v zátoce plné bójí

Jedním z těchto pravidel na úrovní nařízení je kotvení v zátokách, kde jsou bóje. Chorvatsko je proslulé tím, že jednotlivé zátoky mají nájemce, kteří osadí zátoku hromadou bójí a následně vybírají poplatky za jejich použití. Je to jednoduché. Vyvážete se na bóji a za chvilku připluje motorový člun jehož obsluha vás zkásne. Dostanete i račůn – účet. Kdysi měl výběrčí povinnost vzít si i pytle s odpadky, ale přiznám se, že nevím, jestli to ještě platí.

Problém ovšem nastane, když je na bójkách plno nebo prostě chcete stát v zátoce na kotvě – což je zvykové (ne)psané právo všech lodí od nepaměti. Mimochodem, i u soukromého ostrova máte podle námožního práva možnost zakotvit v zátoce; jen se to těm rusákům, kteří většinou ostrov vlastní, blbě vysvětluje – osobní zkušenost z Jónského moře.

Ale vraťme se do Chorvatska. Nájemce rozhodně nemá zájem na tom, aby mu tam stál někdo vedle bójí a neplatil. Vy samozřejmě kotvit chcete a nechápete, proč byste měli někomu platit za bóji, když na ní nestojíte. Dohady na toto téma jsou někdy dost bouřlivé a pokud zagooglíte, na youtube najdete pár dost dramatických videí – to když je pan výběrčí cholerik a vaše neochota platit ho spravedlivě rozhořčí. Viděl jsem video, jak motorový člun výběrčího táhne katamarán s francouzskou posádkou za kotevní řetěz pryč z kotviště. Marně se snažili dovolat policii…

Aby se zamezilo podobným situacím, existuje v Chorvatských vodách pravidlo, že kotvit v zátoce s bójemi můžete nejblíže 300 m od nich. Což je tedy dost daleko a navíc si každý výběrčí osobuje právo, těch 300 m určit. Ale to už bývá trochu jiná story.

Vězte ale, že pokud po vás bude výběrčí požadovat poplatek za kotvení v zátoce, kde jsou bóje, nebo kde existuje nájemce, má to oporu v chorvatských předpisech (dokonce myslím i v zákoně) a nezbývá vám nic jiného než platit – a to už se možná vyplatí zaplatit si za tu bóji, když tedy je k dispozici.

Tak dobrý vítr!