Neplacené zátoky v Chorvatsku: Barotul

S/Y Dardanus v Barotulu

Když poplujete kanálem mezi pevninou a ostrovy Pašman a Ugljan, narazíte na ostrovním pobřeží na řadu zajímavých zátok. Jachtaři jsou často opomíjené, protože leží v blízkosti Biogradu na moru, Sukašanu a Zadaru, odkud vyplouvající plachetnice vždycky na začátku turnusu prchají co nejdál a na konci turnusu se vrací, aniž by měly potřebu kotvit tak blízko svých domovských marín. Přesto jsou to často zátoky malebné a jejich znalost se může hodit.

Umístění zátoky Barotul

Jednou z nich je zátoka Barotul, ležící asi 5 nm na jihovýchod od známého mostu Ždrelac, který spojuje Ugljan s Pašmanem. Barotul je velká zátoka, zastíněná ostrůvkem Garmenjak a hlídaná majákem Skoljič. Je velmi dobře krytá na západní větry a stejně tak proti Jugu. Naopak při Bóře s severníh větrech vůbec, to nebude velký sláva.

Při kotvení opatrně, zátoka je poměrn mělká, takže se kotví dost daleko od břehu.

Dno je písečné, sem tam ovšem kameny, takže kotvení je třeba věnovat trochu pozornost. Ve vrcholu zátoky leží rybářské molo, vhodné pro malé plachetnice a většinou obsazené místními.

Druhé molíčko, Mrjlane, stejně tak. Na molu Mrljane leží sektorový červený maják, který hlídá příjezd do Barotulu přes úžinu mezi Barotulem a Garmenjakem. Tudy určitě neplujte, je tam málo vody.

Bóje v Bartulu nejsou a v květnu 2022 jsme zde nic neplatili. Pokud vy jste tam zaplatili, napište mi do redakce na jaroslav@ifp-publishing.cz

Dardanus (naše půjčená loď) kotví v Barotulu. Stojíme asi na 5m hloubky.
Barotul v Open Sea Map
Barotul Navionics
Barotul, molo

Jestli se vám články na Kráse jachtingu libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet:

4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1111.
Moc díky!