Videoreview: DUFOUR 382 Grand Large

Gaia bez stěžně, opravy se neskutečně táhnou, i vydali jsme se na dva týdny na Jadran doplnit informace do připravovaného Průvodce Jadranem (vyjde podzim 2022 nebo jaro 2023) a hlavně nafotit vybrané zátoky z dronu. K tomu jsme si půjčili Dufour 382 Grand Large pokřtěnou Dardanus, pěknou lodičku se širokým kokpitem a třemi kajutami. Ostrojena byla celospírovou hlavní plachtou klasicky refovanou (2 refy) a samopřehazovací kosatkou.

Zkušenosti jak s lodí, tak se samopřehazovací kosatkou (tu jsem měl na lodi poprvé) najdete níže na videu, které jsme se Skipřenkou natočili. Omluvte občas sníženou kvalitu zvuku – sice jsem si pořídil klopový mikrofon, ale ještě jsem to zcela nevyladil. Někdy mi holt škrábou vousy o mikrofon. 🙂

Dufour 382 je fajn loď s velkým kokpitem (velké plus), velkým bimini (velké plus) a velkou dvoudílnou ledničkou. Je poháněná motorem Volvo Penta 40HP, který ji udělí až 6 uzlů rychlost (2000 rpm) a 7 uzlů na 2500 rpm, což je velmi fajn do Jadranských vod, kde není nouze o motorování, zvláště když posádka není úplně jachtařská. Ta rychlost je umožněná plochým trupem s širokou plochou zádí, což ovšem bohužel znamená, že loď velmi rychle tluče do vln a pokud na bóji nebo kotve jdou vlnky do zádě, jsou zadní kajuty velmi hlučné.

Na plachty na rovné vodě pluje trup také velmi dobře, ale výkon pod plachtami je limitován samopřehazovací kostkou, kterou je hodně obtížné trimovat a jejíž nulové ovládací prvky způsobují, že vlastně netáhne dobře na žádném směru větru.

Mám-li to shrnout, tak kromě výhrad k oplachtění a k pár dalším věcem (viz video) je Dufour 382 docela fajn lodička, která s námi strávila ty dva týdny k naší všeobecné spokojenost. Jen si ji nepůjčujte s přehazovací kosatkou.

Dufour 382, kokpit
Dufour 382 z mírné ptačí perspektivy
Samopřehazovacé kosatka. Ta lyže otěžového vozíku je prostě krátká.
Dufour 382, salon. Vlevo nerezové dveře dvoupatrové lednice.