Bojovníkům na bitevním poii, kde se odehrává krutá bitva s mořskou nemocí, přibyla v poslední době velká posila z nečekaného směru. Virtuální realita (VR). Asi se ptáte, co má virtuální realita co dělat s mořem a jachtingem, ale překvapivě ano. Technický vývoj virtuální reality, konkrétně virtuálních brýlí zapříčinil její rozšíření mezi uživatele, následné zlevnění a větší dostupnost a tak dokola – výsledkem je, že virtuální brýle koupíte běžně na Alze za sumu, která se nepodobá roční výplatě středního managementu. Ruku v ruce s vývoje brýlí jde i vývoj aplikací, hlavně her a virtuální herny vznikající jako houby po dešti lákají zážitkuchtivé pařany do svých bran, aby okusili virtuální prostředí i v případě, že z nějakého důvodu ještě nemají VR brýle doma.
A tady, poněkud překvapivě, nastává průnik s jachtingem. Uživatelům VR brýlím je totiž často blbě. Tudíž se všichni geekové, youtubeři a nerdi se zálibou ve vitruální realitě vrhli do nové oblasti, nám jachtařům velmi dobře známe a kterou můžeme definovat slovy: „jak si užít něco hezkého a celé to neproblít“. Používání virtuální reality je totiž klasický konflikt signálů směřujících do mozku mezi středním uchem a očima. Střední ucho se nehýbe, zatímco před očima běží pohyb jako řemen. Stejný problém nastává na houpající se lodi.
Vzhledem k tomu, že jde o technický a medializovaný trh, je z toho farmaceutický průmysl automaticky venku. Přeci jen slogan „zobněte si naše prášky a dejte na frak pár příšerám z vesmíru“ nezní asi dvakrát dobře. Ne. Geekové, nerdi, livehackeři a ta ostatní havěť potřebují technickou odpověď. A tady, poněkud překvapivě, so dostávají na výsluní prostředy z jachtingu, konkrétně Reliefband.
Reliefband vypadá jako hodinky, které si připnete na zápěstí, ovšem ciferníkem dolů (když jsem chodil na základku, tak se tak poznali zamilovaní 🙂 ). Na vnitřním zápěsti pak tlačí na neuralgický bod – respektive v reliefband v elektronické verzi, o které tu mluvím, skrz tento bod vysílá signály, které v mozku ruší výsledek onoho konfliktu mezi středním uchem a očima.
No. Reliefband není věc nová – její eletkronická verze se prodává již nějaký ten pátek. Co mě přinutilo napsat tenhle článek je recenze, která vyšla v posledním letošním Practical Boat Owner (je to dubnové číslo, oni to vydávají vždycky se skoro měsíčním předstihem). Ta recenze popisuje klasický případ, kdy paní velmi trpěla s manželem na moři, ale nechtěla se jachtingu vzdát. Tak vyzkoušeli Reliefband. Verdikt testu cituji: „The experiment was a huge success“. Tedy – obrovský úspěch. Paní s Reliefbandem neměla žádné problémy.
My tady v redakci Krásy jachtingu se o řešení potíží s mořskou nemocí dlouhodobě zajímáme. Viz zkušenosti s brýlemi proti mořské nemoci, s náplastmi atp. Náramek jsme také zkoušeli, ale ne elektronický, jen ten mechanický a ten tedy na La Manchi nefungoval. Proto byl pro mě tak jednoznačný verdikt trochu překvapením, protože, jak jsem psal, Reliefband není novinka. Když jsem trochu zagoogli a zayoutuboval, zjistil jsem, že díky VR se tyhle prostředy dostávájí zase do popředí zájmu. Tak by mě zajímalo, jak to vlasntě je. A protože experiment je koření vědy, nezbude, než vyzkoušet Reliefband osobně. Nebo s ním máte někdo zkušenosti? Jestli ano, napište!
Tady video
Reliefband samotný najdete třeba tady u Force4
Úvodní obrázek použitý z webu výrobce/prodejce a z Force4 Chandlery