Americká společnost White Glacier vyvinula osobní „life-raft“ do arktických podmínek. Místo klasického stanu, jaký známe ze záchranných ostrůvků, je Arctic 10+ jednomužný oblek. Oblek byl certifikován pobřežní stráží USA, Transport Canada a EU MED, takže splňuje (a někdy i překračuje) přísné regulační normy. Oblek Arctic 10+ je navržen tak, aby fungoval jako osobní záchranný vor, chránil uživatele před podchlazením a umožňoval přežití v jakémkoli mořském prostředí.
Všechny podobné obleky jsou podle předpisů certifikovány tak, aby chránily před nástupem
podchlazení po dobu 6 hodin ve stojaté vodě o teplotě 2 °C, bez větru a vln. Počasí je však nepředvídatelné a pravděpodobnost, že takové podmínky budou ve chvíli, kdy dojde k nehodě, téměř nulová. Již dříve publikovaný výzkum ukázal, že vítr a vlny mohou výrazně zvýšit tepelné ztráty osob oblečených v ponorných oblecích ve srovnání s klidnou vodou. Oblek Arctic 10+ tento problém řeší tím, že výrazně zvyšuje tepelnou ochranu a vztlak, který nabízí, a také poskytuje možnost utěsnění před větrem, deštěm a vlnami.
Oblek je vyroben z nového materiálu nazvaného Thymus, který společnost popisuje jako „další Gore-Tex“. Thymus prý má lepší jak tepelné tak vztlakové vlastnosti při zachování tloušťky materiálu. Arctic 10+ je třívrstvý, s vnější vrstvou pro odolnost proti oděru a ochranu proti ohni. Prostřední vrstva nabízí větší ochranu proti ohni, vodotěsnost a vztlak. Třetí vrstva poskytuje ještě větší ochranu proti ohni a tepelnou ochranu. Ponorný oblek také poskytuje vysokou úroveň vztlaku a umožňuje uživateli vznášet se nad vodou, nikoli v ní, protože voda urychluje tepelné ztráty.
Výrobci myslí i na pohodlí. Pokud se uživatel necítí pohodlně a začne panikařit, ovlivní to i dobu přežití. To je hlavní důvod, proč byl do modelu Arctic 10+ zabudován průhledný kryt SPLASH TENT, který uživateli umožňuje jíst, pít nebo provádět první pomoc a zároveň je chráněn před větrem, deštěm nebo vlnami. Může dokonce spát a regenerovat síly, což zvyšuje šance na přežití.
Greg Goulding testoval pro magazín yachtingworld.com právě předchozí verzi obleku Arctic a má pár trefných připomínek. Do obleku se mu podařilo až na podruhé dostat v čase menším než 60 sekund, což je velmi důležité, protože v obleku máte hodně omezenou pohyblivost a není možné ho mít na sobě preventivně a pohybovat se po lodi.
Ve vodě oblek spolehlivě pluje na hladině a poskytuje dostatek ochrany. Pro lepší pohodlí je možné vyndat ruce z rukávů a pod zákrytou Splach Tentu se lze najíst či napít. To trochu kazí skutečnost, že v obleku není místo na velké zásoby a původní typ neměl zabudovány ani základní potřeby jako plechovku s vodou nebo energetické tyčinky.
Bohužel jediná poloha, která lze na hladině s oblekem zaujmout, je vleže na zádech. Jak podotýká Greg po testování, na klidnou vodu je to pohodlné, ale umí si představit, že na větších vlnách či v bouři to zdaleka tak příjemné být nemusí.
Přímo v obleku je zašité lano a karabina na přichycení dalších obleků posádky a také harnes na vyzdvižení helikoptérou.
Shrnutí Gregova testování: Tepelně oblek chrání určitě lépe než klasický záchranný ostrůvek, ale pro klasické jachtaře je oblek předimenzován, pokud nejedete vyloženě osamělou arktickou plavbu. Obyčejný záchranný ostrůvek možná neposkytne tolik ochrany, ale aspoň zůstanete s posádkou a máte kam uložit zásoby. Oblek je proto vhodný spíše na komerční plavby a práce než pro klasické jachtaře.
Zdroje:
https://www.whiteglacier.com/
https://www.maritime-executive.com/features/white-glacier-arctic-10-immersion-suit-excels-survival-standards
-https://www.yachtingworld.com/reviews/gear-reviews/white-glacier-arctic-25-immersion-suit