O polednách s lucernou

Uvědomil jsem si onehdy, že slovo „lucerna“ pomalu zapadá za obzor frekvence českých výrazů. Míří tam za slovem „nůše“, „žebřiňák“ nebo „trakař“. Aspoň podle mého pozorování. Kdo například dnes ví, že Lucerna je také jedna z oper Bedřicha Smetany? (kdo to ví, dá lajk 🙂 edit: kdo neví je… tak třeba já – jsem pitomec, protože Lucerna je Jirásek a Novák; spletl jsem si to s Libuší – asi mě zmátla ta kněžna, co v Lucerně vystupuje… tak se omlouvám a díky za připomenutí). Nicméně možná se lucernám blýská na lepší časy. S rozvojem technologie LED se začala vyrábět výkonově velice zajímavá svítidla, která nejsou „svítílnami“ ve smyslu „svítím kam koukám“, ale – lucernami! A tak možná nastávají pro toto mírně už archaické slovo časy renesance.

Díky společnosti ARIGA s.r.o. se mi dostala do ruky na vyzkoušení malá lucerna CL25R. Tiskovou zprávu jsme tady zveřejňovali asi před rokem, letos na podzim jsem dostal možnost vyzkoušet lucernu v praxi.

Vážně je tak akorát do dlaně
Vážně je tak akorát do dlaně

Parametry stručně
Výška 9,9 cm, průměr 5 cm, je tedy akorát do dlaně. Hmotnost necelých dvacet deka, včetně akumulátoru. Zdroj je dobíjecí Li-Ion akumulátor o kapacitě 2300 mAh, který se dá nahradit dvěma normálními (nedobíjejícími) bateriemi CR123A.

Lucerna disponuje šesti režimy. Čtyřmi v bílém světle (350, 200, 50 a 0,8 lumenů) a dvěma v červeném. Stálé červené svícení dává 1,5 lumenu a červené blikání 1,5 lumenu. Při nejslabším bílém světle má vydržet až 600 hodin, při nejsilnějším skoro 2,5 hodiny. Pro představu: na těch 350 lumenů osvítí kruh o poloměru 25 metrů, 0,8 lumenu je akorát vhodné, jak se nepřerazit v noci cestou na záchod, a 50 lumenu pohodlně osvítí celou kajutu.

Provedení je kombinace hliníku a pevného plastu, takže by měla něco vydržet. Také je vodotěsná dle IPX6 – tedy protí stříkající vodě ze všech směrů a ve spodní části má magnet; je tedy možné ji lehce připevnit k čemukoliv železnému. Kromě toho má v krytce akumulátoru i stativový závit, takže je možné ji připevnit na cokoliv, co disponuje stativovým šroubem – což asi ocení hlavně outdooroví fotografové.

Dodává se s mikro USB kabelem k dobíjení a s náhradním těsnícím O kroužkem. A samozřejmě i s tím akumulátorem.

Použití v praxi
Lucerničku jsem vzali na podzimní plavby k vyzkoušení. A hned se hodila. V příďové kajutě odešla obě dvě světla, a tak posádka tam vegetující malého Fénixe hned vyzkoušela. Také jsme ho samozřejmě zkoušeli v kokpitu jako lucernu pro večerní posezení a otestovali jsme ho i jako červenou signální blikačku na kotvě.

Lucerna připevněna na fotografickém stativu
Lucerna připevněna na fotografickém stativu

Zapínání je trochu „tricky“ a je třeba se ho naučit. Jednosekundové stisknutí – zapne se bílé světlo (v režimu, v jakém svítila lucerna „v bílém“ naposledy). Každé další stisknutí mění intenzitu svitu stále dokola. Další delší stisknutí lucernu zhasne. Dvojí krátký stisk v „bílém“ režimu zapne červený svit, opětovný dvojstisk zapne znovu bílý režim. Jeden krátký stisk v červeném režimu lucernu červeně rozbliká, další krátký stisk vrátí červený stálý svit. Delší – jednosekundový – stisk v červeném režimu lucernu vypne. Chvilku mi trvalo, než jsem si to zapamatoval. Dobré je, že tlačítko režimů v noci fosforeskuje.

Lucerna se velmi osvědčila při plavbě v noci – červené světlo dostatečně a přitom ne příliš, osvětlovalo salón, aniž by oslňovalo kormidelníka . Já osobně to považuji za velkou výhodu – nemáme na lodi noční osvětlení a lucerna tak znatelně vylepšila komfort při plavbě v noci.

Zkoušeli jsem lucernu použít i jako výstražnou blikačku při stání na kotvě, byť tento způsob vystavování nočních znaků námořní předpisy, neznají, já jej, po neblahých zkušenostech z kanálu La Manche, používám. Lucerna CL25R je však na to v červeném blikacím režimu příliš slabá.

Co napsat na závěr? Funkčně se lucernička moc osvědčila. Býval jsem odpůrcem dobíjecích svítilen, ale za poslední dva roky jsem změnil názor. Na lodi se ukázalo jako jednodušší mít USB dobíječku ze zdroje 12V, než shánět baterky. Navíc ji nabijete dobíječkou na mobilní telefon, kterou má dneska skoro každý.

Co považuji za luxusní, je poměr rozměry/výkon. Lucerna se vejde do kabinového zavazadla jedna radost a skoro nic neváží. A pokud hodně létáte, tak víte, že každé deko se počítá a že spousta leteckých společností zpoplatňuje odbavovaná zavazadla. A tahle lucerna se dá strčit i do větší kapsy.

Takže za mě – ok.

Lucernu CL25R poskytla společnost ARIGA s.r.o. a aktuální cenu a další parametry můžete zjistit na www.kronium.cz

2 COMMENTS

  1. Bedřich Smetana nenapsal operu Lucerna! Je to divadelní hra od Jiráska. Na její motivy napsal operu Vítězslav Novák. Jinak dobrý 🙂

    • No máte pravdu! 🙂 Moje chyba! Tak to se omlouvám. Doplním to do článku. Zmátla mě asi ta kněžna – je v Lucerně, i ve Smetanově Libuši. Sypu si na hlavu a tluču hlavou o lodní bort.

Comments are closed.