Martin Doleček: Zázraky se dějí

Martinův poslední článek, Jak jsem ztroskotal, a vůbec všechny události kolem něj a Alye II

vyvolaly mnoho pozornosti.  Na stránkách Krásy jachtingu jsme Martina opouštěli v situaci, kdy se snažil najít řešení situace ve které se ocitl. Opustit Alyi a vrátit se domů rezolutně odmítl a rozhodl se udělat všechno co půjde, aby ji zachránil, opravil a pokračoval v cestě. Situace však nebyla růžová. Martin uvízl v Austrálii bez práce, s omezeným vízem, Alya uvízla na písku spoustu mil od civilizace a společnost jí dělali jen krokodýli a divoká prasata.

První, co Martin udělal, poté se nalodil na záchranářskou a servisní loď, bylo, že na ní začal fungovat jako dobrovolný člen posádky. Myl nádobí, uklízel paluby a stal se v posádce moc oblíbeným. Dokonce tak, že mu kapitán slíbil, že by se mohl se svou lodí o záchranu Alye pokusit. I posádka byla pro. Ale nevyšlo to. Majitelská firma záchrannou operaci kvůli vysokému riziku nepovolila. I tak se posádka Korálovému rytíře snažila Martinovi všemožně pomoci a Martin na palubě získal opravdové přátele.

Po opuštění záchranářské lodi Martin se Martin usadil na čas v Cairns, kde bydlel pár dní v hostelu a snažil se s místními úřady dojednat záchranu lodě. Kromě velké vzdálenosti vše komplikovala i skutečnost, že Alyia uvízla v národním parku, a známe úřady, že. Situace se nijak nevyvíjela a čas pracoval proti Martinovi. Jak dlouho může Alya na písku vydržet?

Poté, co v místním rybářském přístavu dostal pár dobrých rad, vydal se Martin do Cooktownu, kde byla největší šance se k Alyi vrátit –  loď je nutné zabezpečit před mořem a dalšímí živly co nejdřív. Pro výpravu získal místního chlapíka Camerona, který v Toytě Landcruiser s Martinem podnikl první výpravu do buše s cílem Alyi najít. Nakonec se povedlo loď objevit. Seděla na písku s ulomeným kýlem na místě, kde ji Martin zanechal. Plná písku a zkaženého jídla, jinak v pořádku. Martin s Cameronem ji zabezpečili jak to šlo, ucpali díry, vyvezli kotvu tak, aby se Alya udržela na místě a pak se museli vrátit. Toyota cestu zvládla, ale bylo to na hranici jejich možností. A nejen její. Finančně vyšel výlet na skoro třicet tisíc korun a to byla hodně velká rána do Martinova skromného rozpočtu.

Martin v kempu

Nultá výprava s Cameronem k Alyi

Martin se vrátil do Cooktownu a pokračoval v boji za záchranu lodě. Přespával v kempu od stanem, vyšlo to daleko levněji než hostel. Ale jednání s úřady nijak moc nepokračovala. Každého hlavně zajímalo, aby měl peníze na pobyt. A nad Alyí pokývali hlavou a pak se zeptali, kdy Martinovi letí letadlo domů.

Ale pak se to stalo. V době skepse a beznaděje psal Martin najednou do Čech: „Normalka se mi dejou divny veci ? Objevil se tu dnes nejaky deda, ze nasel mou lod plavat, tak ji pretahl do bezpeci a privezl mi sem nejaky veci ?. On premistil i ten kyl jinam!“

Cože??? To byla první reakce tady doma. Druhý den poslal Martin podrobnosti. Z toho dědy se vyklubal osmdesátiletý John, který našel v Alyi, když hledal svou starou loď a zjistil, že plave! Přetáhl ji na bezpečné místo a pak vyhledal Martina.

John a Martin
John a Martin

Martin psal na Facebook:

„AHOJ! Neuvěřitelné zjevení KOUZELNEHO dědečka Johna (80let), měni celou strategii v pokusech o záchranu mé plachetnice AlyaII a dává ji obrovskou šanci ..Johnovi se před několika měsíci v těch končinách uvolnila nevědomky motorová hliníková loďka i s motorem…Nemohl ji vůbec najít, a tak se rozhodl koupit člun nový…. Se stálou naději se po dlouhé době vydal svou původní milovanou loďku hledat…Našel nejen svou loďku ukrytou hluboko v mangrovech a zavalenou pískem, ale i mou Alyi! Ve všech novinách bylo o mě lodi psáno, že je totálně zničena a já že jsem na cestě domů.

Johnovi to bylo celé podezřelé, i jak je Alya natočená a tak se rozhodl nocovat vedle ní a počkat do velkého přílivu… Alya prý začala pohopsávat a jako by mu říkala, že je připravena plout a on nikde nikdo. John jen zkusil potáhnout kotevní řetěz a ona se rozjela do hloubky.Rozhodl se vše vzít do svých rukou, i když nebylo ideální počasí. Celé dva dby Alyi strategický přetahoval s jeho malou loďkou a 15ti koňovým motorem několik mil do míst, kde je přístupová cesta, o které ví málokdo. Benzín v nádrži mu stačil prý tak tak…Alya jezdila z levá do práva…

Potom se rozhodl Alyi úplně odstrojit a naložil svou Toyotu až po vrch věcmi z Alye a vydal se do Cooktownu, kde se přes mé webove stránky nalepené na lodi a fotky dozvěděl, že jsem pořád v Austrálii a tak mě vyhledal.

Je to úžasný člověk a velice srdečný dědeček! Plánujeme se k Alyi co nejdřív vrátit! Pokusíme se loď, ale i kýl dovést do civilizace na vhodných přívěsech, které teď sháním. Překážkou mohou být nejen velice špatně cesty s malým průjezdovým oknem, ale i možné požáry křovin a už brzy častý déšť , který mění cesty v kluziště a bahniště… VELKE DIKY kouzelnému dědečkovi Johnovi -AHOJ KPT. Martin Doleček“

A jak řekli, ta udělali. Ty výpravy byly nakonec dvě. Na obě se k nim ještě přidal Johnův stejně starý kamarád Jeff (80), také se stařičkou Toyotou. Obě auta i s vlekem se šťastně probojovala zpátky k Alyi, kde naložili kýl, stěžeň a zbytek věcí. Martin napsal přímo z buše přes satelitní telefon:

„AHOJ! Máme pět ráno, vaříme na ohni čajíček. Udržovali jsme ho přes noc. Teď budeme bourat. Vítr ustal a začalo tu být dost živo. Být tu třetí den je prý už riskantní – krokodýli by mohli v noci zaútočit. V noci vidíme v dálce záři ohňů – to hoří buš. Naložíme Toyotky, zapřáhneme vlek s kýlem a stěžněm a vyrazíme, dřív než začne pršet a uzavřou se cesty. Alya je připravená k naložení, ale musí tu ještě chvíli počkat – musíme sehnat větší vlek. Pak se pro Alyi vrátíme – je to jen 250 km! Pošlu fotky. Není ještě vyhráno, ale dědečci jsou skvělá operační jednotka pro tuto misi!

Fotky z první výpravy

Druhá výprava s větším vlekem byla ještě dobrodružnější. Nejen kvůli požárům, které zuřily okolo, ale i kvůli dešti, který přicházel. Nezpevněné cesty hrozí se stát nesjízdnými… Martin psal:

„Dorazili jsme s dědečkama k lodi, podařilo se nám ji naložit až těsně před západem slunce. Vešla se tak tak. Těžké mraky se točí stále okolo a vítr se stačí nestandartním směrem. Zůstáváme na noc, jsme unaveni. Když nás déšť neuvězní, vyrážíme ráno pomalu zpět. Ahoj“

Fotky z druhé výpravy

Ale všechno nakonec dobře dopadlo. Celý konvoj dorazil do Cooktownu a všichni se mohli pořádně vyspat a také to oslavit. Cesta bude pokračovat, ale na Martina čekají teď další překážky. Uskladnit a pak opravit Alyi tak, aby mohla plout dále. Držme mu palce!

3 COMMENTS

  1. Martine a tvoji nový kámoši jste skvělí. Držím palce, aby se Ti vše podařilo a mohl jsi opět vyplout.
    Dobrý vítr a dost vody pod kýlem.
    Jirka.

Comments are closed.