OGR23: Translated 9 nabírá vodu a míří na Falklandy

Translated 9 při návratu na Falklandské ostrovy Credit: JJ / OGR2023

Doposud vedoucí loď celého závodu zjistila průnik vody a míří na Falklandy

Ve čtvrtek 8.2. další tři lodě propluly kolem Mysu Horn – Maiden, Spirit Of Helsinki & Neptune

Posádka Maiden neohroženě proplula kolem Mysu Horn. Credit OGR23

Vítr a moře u Mysu Horn byly pro všechny tři jachty příznivé.

Pen Duick VI FR (14) a Translated 9 IT (09) v tu chvíli pokračovaly v boji o vedení flotily – pluly 6 mil od sebe a byly těsně za Falklandskými ostrovy.

8. února ve 22:15  VEDOUCÍ LOĎ OGR TRANSLATED 9 SE MUSÍ VRÁTIT NA FALKLANDY S POŠKOZENÍM TRUPU!

Translated 9 při návratu na Falklandské ostrovy Credit: JJ / OGR2023

8. února ve 22:15 UTC Marco Trombetti, majitel italské jachty Translated 9 ITL (09), v současnosti vedoucí IRC závodu v MCINTYRE OCEAN GLOBE RACE, kontaktoval Race Control, aby je informoval o poškození trupu Swan 65. Na zádi lodě se objevily dvě trhliny, jedna v bakistě, druhá na zádi a loď nabírá vodu. Situace je zatím zvládnutelná.

Poškození Translated 9, kterým nabírá vodu

OGR přes noc povolila otevřené satelitní hovory inženýrům společnosti Translated 9 v Itálii, aby prodiskutovali situaci a jak nejlépe postupovat. Během prvních hodin bylo rozhodnuto vyhlásit Code Orange a byla informována příslušná námořní záchranná koordinační centra, která situaci monitorují. Kapitán zatím o záchrannou pomoc nepožádal. Dvě videa o poškození byla předána OGR a předána inženýrům pobřežního týmu ke kontrole.

Po pečlivém zhodnocení škod se kapitán rozhodl vyhledat úkryt na Falklandském ostrově, 150 mil jižně, ale zatím to vypadá, že nebude nutná žádná vnější pomoc. Nebylo učiněno žádné rozhodnutí o zamýšleném kotvení/přístavu. Pokud by byla nutná pomoc zvenčí TRANSLATED 9 by byla vyloučena z hodnocení OGR pro třetí etapu závodu.

Nyní plují rychlostí 8,7 uzlů v 10-12 uzlových SZ větrech,  předpověď pro plavbu na Falklandy je příznivá. ETA je 10. února. Další aktualizace budou brzy zveřejněny.

Pozice lodí 9. února