OGR23: Translated 9 slaví vítězství!

Translated 9 čelí slunci, dešti i větru při příjezdu do Aucklandu. Credit: OGR23
  • Italové doplouvají jako první do Aucklandu v historickém McIntyre Ocean Globe Race.
  • Po 36 dnech a 7500 nm závodů Translated 9 IT (09) triumfuje na prvním místě v Line Honours, Provisional IRC a Flyer Class ve 2. etapě Ocean Globe Race.
  • Steinlager II a Lion Nový Zéland vítají Translated 9.
  • Pen Duick VI FR (14) obsadil druhé místo a doplul v 01:41:20 (NZDT). Spirit of Helsinki FI (71) bojující o třetí místo v pořadí má očekávaný příjezd v 6:00 (NZDT).
  • Zbývající flotila OGR bude doplouvat do cíle s pouhými pár hodinami rozestupu.
Čas na oslavu pro Translated 9. Credit: OGR23

Dokonalé završení dokonalého dobrodružství při jachtingu v jižním oceánu –  v aucklandském stylu čtyř ročních období v jeden den triumfoval Translated 9 IT (09). Ohromující italský  Swan 65, jehož kapitánem byl Vittorio Malingri, proplul přes cílovou čáru královské novozélandské jachtařské eskadry ve 13 hodin 25 minut 22 sekund (NZDT) a získal jako první vítězství, zatím třídy IRC a Flyer. A je to předzvěst jejich druhého vítězství v IRC, neboť získali titul v závodě první etapy ze Southamptonu do Kapského Města. Desetičlenná posádka byla odhodlána udržet si prestižní titul z Kapského Města do Aucklandu a jejich houževnaté odhodlání se vyplatilo.

Vittorio Malingri, kapitán Translated 9, říká, že jsou rádi, že jim vyšla jejich taktika.

„Jeli jsme na jih, takhle se plaví kolem světa.“ Některé dny v mlze byla teplota jen jeden nebo čtyři stupně. Dva týdny jsme neviděli slunce! Ale jsme moc rádi, že jsme tady. Nový Zéland je úžasná země,“ řekl Vittiorio, jehož otec Franco a strýc Doi se zúčastnili prvního závodu Whitbread Round the World v roce 1973. A nyní je jeho syn Nico prvním důstojníkem na palubě Translated 9! Je to opravdu rodinná záležitost.

Nico Malingri přiznal, že nevěděli, že jsou na prvním místě, dokud nezakotvili v přístavu Jellicoe!

„Je to skvělý pocit být tady.“ Je to prostě úžasné. Byla to technická etapa a neměli jsme žádné velké bouře, takže jsme dokázali zatlačit ve správný čas a udržet chladnou hlavu, když to bylo nutné. Posádka předvedla úžasný výkon,“ řekl Nico.

Steinlager II, vítěz Whitbread z roku 1989, když ho kapitánovala legenda Sir Peter Blake, vyplul na uvítanou Translated 9. Steinlager II a Lion New Zealand budou kotvit v přístavu Jellicoe od 18. Credit: OGR23

Námořník Golden Globe Simon Curwen z Translated 9, známý také jako „Nebeský kapitán“, byl také překvapen, když zjistil, že jsou první. Věděli o většině lodí, ale ne o pozici Pen Duick VI.

„Byl to velmi mírný Indický oceán. Vysokotlaké systémy, žádné velké extrémy, žádné příliš velké škody. Chybí nám spinakrová tyč, která se zlomila vejpůlpůl, ale kromě toho jsme v docela dobré formě. Pokud jde o plány na dnešek, nejsem si jistý, co bude první. Sprcha, pivo nebo jídlo? Myslím, že pivo, protože už jsem se osprchoval díky šampaňskému,“ smál se Simon.

Translated  9 se vydala nejjižnější cestou flotily, byla pouze nucena na sever obeplout  bod tratě na cestě z Kapského Města. Bojovali s Pen Duick VI po celou etapu a situace se vyvinula obzvláště zajímavě, když Pen Duick VI kapitánky Marie Tabarly, přijal kontroverzní rozhodnutí proplout Bassovým průlivem mezi Tasmánií a Austrálií. Chvíli to vypadalo, že se jejich sázka mohla vyplatit, ale pozice Translated 9 i nadále nabízela lepší vítr a dokonale jí pomohl i kolem často obtížného mysu Reinga. Ten je notoricky známý tím, že při obeplutí Severní části ostrova vytváří nepěkná překvapení, ale nyní se tak nestalo.

V době psaní tohoto článku Pen Duick VI právě překonal cílovou čáru v čase 01:41:20 (NZDT). Spirit of Helsinki, Swan 651 kapitána Jussiho Paavoseppäa je o další 2,5 hodiny pozadu. Spirit of Helsinki bude zklamán, že ho v žebříčku překonala Translated 9. Byl nesmírně hrdý na své úspěchy v Kapském Městě.

Pen Duick VI FR (14) druhý v cíli. Credit: OGR23

Maiden UK (03)  plují rychlostí 10 uzlů směrem k mysu Reinga. V současné době jsou na čtvrtém místě v žebříčku a na čtvrtém místě v IRC. Loď nepoškodili a vypadá to, že v Aucklandu nemají mnoho nutných oprav, které by museli provést – zbyde jim více času na večírky Abba, které si naplánovali.

Chladné a vlhké podmínky jsou velkou motivací Triany dostat se rychle do Aucklandu. Credit: OGR23

Triana FR (66), druhá v IRC, bojuje s L’Esprit d’équipe o 5. místo v pořadí. Časový rozdíl mezi těmito dvěma loďmi je jen 1 hodina 30 minut, takže jde o všechno. Mezitím je to nerozhodnuté pro Neptuna FR (56), Evriku FR (07), Outlaw AU (08) a Galiana WithSecure FR (06). Balíček dělí celkem dva dny, což znamená, že se může kdykoliv cokoliv změnit.

White Shadow ESP (17) zaostává za vedoucím balíkem, ale stále to stihne do Vánoc do Aucklandu.

Brittany, Ebru a Aurora jsou zjevně potěšeny, že Sterna pokračuje na cestě do Aucklandu. Credit: OGR23

A naštěstí na Sterně vyřešili problémy a jsou zpět ve hře a nyní postupují průměrnou rychlostí 7 uzlů do Aucklandu.

Explorer AU (28) se dál plahočí a mluví o jídle a cestování časovými pásmy, což jim zřejmě dělá problém.

„Nastavování hodin dopředu o 1 hodinu každé 3 dny je příliš matoucí, takže nyní měníme hodiny o 20 minut každý den (10 ráno, 10 odpoledne).“

OGR ŽIVĚ ZDE