OGR23: Finiš druhé etapy

SItuace čelá závodu 11.12.2023

I když Pen Duick VI vedený kapitánkou Marií Taberly (a s naším Ondřejem Kotábem v posádce) zvolil nestandardní severní trasu navzdory všem, na první místo to nestačí. V tuto chvíli – pondělí 11.12. se Pen Duick blíží k nejsevernějšímu mysu Nového Zélandu a drží si druhé místo. Dvanáct hodin před ním točila mys směrem na jih Translate 9 a pokud nedojde k něčemu závažnému, pluje si pro vítězství. Přibližně den plavby za Pen Duickem pluje Spirit of Helsinki následovný Maiden s jednodenní ztrátou.

Pen Duick zvolil v polovině etapy neobvyklou taktiku. Všechny lodě peletonu míjely Tasmánii levobokem, tedy na jihu, pouze Pen Duick VI zvolil odvážně trasu severnější, Bassovým průlivem mezi Tasmánií a Austrálií. Trať sice kratší, ale s méně větru. Na první místo to ale, zdá se, nestačí.

Experimentovat se severní trasou začal Pen Duick VI z prvního místa s pohodlným náskokem již 25. listopadu, posléze se ale vrátil zpět na jih. Definitivně na severovýchod do Bassova průlivu vyrazil 29. listopadu poté, co jeho vedoucí náskok ostatní lodě skoro zlikvidovali. Ve stejný okamžik volila Translated 9 ještě jižnější trasu, zatímco Spirit of Helsinki a Maiden pluly zlatou střední, tedy blíže k Tasmánii než Translated. Pen Duick proplouval tak blízko ostrovům v Bassově průlivu, že to vypadalo, že má technické potíže a hledá přístav.

Odvážná severní trasa Pen Duicku (fialový) vedoucí Bassovým průlivem

Taktika nakonec nejlépe vyšla Translated 9, která využila těžkého moře a silného větru v jižních šířkách, který je ale dohnal k Novému Zélandu na prvním místě. Pen Duicku sázka na sever úplně nevyšla, přesto je z toho zatím skvělé druhé místo, které si nejšpíše udrží až do cíle.

Aktuálně 13.12.: Translated 9 je v cíli na prvním míste, za ním Pen Duick IV. Na třetím místě doplouvá Spirit of Helsinki. Na čtvrtém místě s největší pravděpodobností dopluje Maiden, která zrovna v tuto chvíli otočila nejsevernější mys Nového Zélandu a směřuje na jih do Aucklandu.

OGR ŽIVĚ ZDE