OGR23: Začalo odpočítávání poslední etapy – flotila má v Punta del Este napilno

Obr.2   Kolegové z ostatních posádek povzbuzují v cíli Translated 9. Credit OGR2023

Posádka Translated 9 ITL (09) byla zjevně potěšena tím, že proplula cílem v Punta del Este – ale do startu další etapy 5. března zbývá ještě spousta práce. Credit OGR2023

  • Recepce, tiskové konference, instruktáže  posádek, údržba jachet, bezpečnostní prohlídky… a jen „malá“ párty je napěchovaná do hektického programu posádky.
  • Translated 9 ITL (09) konečne proťala cílovou čáru Punta del Este – akorát včas na 4. etapu!

Slunné pobřežní letovisko Punta del Este v Uruguayi je plné posádek OGR, které se snaží stíhat společenské závazky a práci na svých lodích. Po dokončení nechvalně známého úseku Cape Horn si většina posádek vzala den nebo dva volna na tolik potřebný odpočinek a relaxaci, než se pustila do hlubokého úklidu lodí, bezpečnostních kontrol, šití roztrhaných plachet, obnovy zásob a teprve potom si dala sklenku vína nebo dvě nebo tři. .

Kolegové z ostatních posádek povzbuzují v cíli Translated 9. Credit OGR2023

Akce byly zahájeny v pondělí večer sekcí otázek a odpovědí, kterou pořádal Yacht Club Punta del Este. Členové klubu se ptali kapitánů a posádek na všelijaká témata od toho, jak často se posádka sprchovala na palubě, po techničtější dotazy na počasí, výzvy v podobě astronavigace, a také na krmení hladových námořníků více než 40 dní na moři.

Kapitán Campbell Mackie a navigátor India Syms z Outlaw vysvětlují členům Yacht Club Punta del Este složitost závodění po celém světě pomocí astronavigace. Credit OGR2023

V úterý večer měly posádky OGR to štěstí, že měly příležitost setkat se s posádkou Uruguay Natural, reprezentantem Uruguaye v roce 1993 v závodě Whitbread Round the World Race. Námořníci Whitbread byli hosty ‚Arrivals Reception‘, kde jim byly předány ‚zlaté mince‘ OGR, které byly předány také veteránům Whitbread v Southamptonu a Aucklandu.

Don McIntyre předává velmi žádané veteránské zlaté mince Whitbread posádce Uruguay Natural. Credit OGR2023

„Od té doby, co tým Uruguay Natural dokončil závod, cítíme se jako velká rodina. Propluli jsme spolu půl světa a někteří z nás byli dva nebo tři roky před tím zapojeni do projektu jen kvůli přípravě lodi. Když tedy závod v roce 1993 začal, zavázali jsme se nejen závod dokončit co nejrychleji, ale hlavně bezpečně. Dotlačili jsme loď na její limity, ale bez nehod.

Při akci s Ocean Globe Race jsme cítili stejného ducha jako před 30 lety – skupina přátel posouvající limity a plavící se po celém světě. Naštěstí pro nás a nové generace námořníků je tu šance pro amatérské posádky znovu obeplout svět.“

ALVARO ROBAINA, PREZIDENT ZÁVODNÍHO VÝBORU YACHT KLUBU PUNTA DEL ESTE A ČLEN POSÁDKY URUGUAY NATURAL.

Posádka Uruguay Natural při závodě Whitbread 1993. Credit OGR2023
Britská velvyslankyně Faye O’Connor a honorární konzulka Andrew Beare navštívily Maiden na výletu s lodí. Credit OGR2023

Ve středu ráno už došlo na povinnou instruktáž kapitánů a prvních důstojníků. Nabízená káva byla velmi vítána těmi, kteří si předchozího večera zjevně užívali pohostinnosti klubu.

V celé flotile probíhají povinné bezpečnostní kontroly – splnění požadavku na obnovení platnosti technického průkazu lodí, který je kýženou „zelenou kartou“. Kapitáni se ujali úkolu vzájemně si kontrolovat jachty a odškrtávat mnoho požadavků podle OGR Notice of Race.

Mark Sinclair & Jill z Exploreru provádějí bezpečnostní inspekci na Maiden – ti prošli na výbornou!! Credit OGR2023

Translated 9 ITL (09), překročili vlnolam Punta del Este v 15:13 místního času, což znamená, že se vešli do povinného minimálního čtyřdenního mezipřistání v přístavu dle regulí závodu. Nyní mohou zahájit  4. etapu 5. března se zbytkem flotily, k velké úlevě posádky i fanoušků! Tato ohromující jachta typu Swan 65 a bývalý účastník závodu Whitbread z roku 1977 se musela odklonit ze 3.etapy na Falklandy, aby opravila praskliny v trupu.

Po překročení cílové linie Italové odpluli do Piriapolis, aby pokračovali v základní údržbě – včetně opravy jejich motoru, který přestal fungovat na cestě do Punta del Este z Falkland. Translated 9 je mimo hodnocení pro 3. etapu, ale bude pokračovat v závodění ve 4. etapě.

INFORMACE O STARTU ZÁVODU 5. března 2024

10:15 – Shromáždění týmů v Yacht Club Punta del Este pro společné foto.

11:00 – Jachty vyplouvají z mariny v pětiminutových intervalech.

14:00 – 4. etapa, Punta del Este do Cowes, Velká Británie – START ZÁVODU!!