Orlická flotila III, den první: 7 lodí, hrad Zvíkov a soutěž v plavání

Marciana, Michelle a Zita po cestě na Zvíkov. Všimněte si dramatických mraků.

3 dny, 7 lodí, 37 účastníků. Třetí a zatím největší plavba Orlické flotily pod záštitou Tetris Sailing proběhla 16.-18.6. na orlické přehradě a můžu předem prozradit, že to byla jedna z nejlepších jachtařských akcí, které jsem kdy zažila.

Všechno začalo minulý rok, kdy na jaře proběhla první plavba flotily se čtyřmi loděmi a pak na podzim druhá s pěti loděmi. Tehdy jsme nebyli moc organizovaní, každý kapitán si řešil svoji vlastní loď a vlastní posádku a jednoduše jsme si jen dohodli stejný termín. Protože zážitky to byly úžasné, rozhodla jsem se zorganizovat flotilu ve velkém. Objednala jsem celkem 7 lodí, v lednu zaplatila zálohu a vytvořila oficiální přihlašování. I když bylo několik odpadlíků, nakonec jsme lodě zaplnili celé. Chtěla jsem to celé pojmout jako zážitkový výlet na plachetnicích a tak jsem během jara vymýšlela různý doplňující program, soutěže a dárky.

Nebudu popisovat všechny přípravy, jen řeknu, že to bylo hektické a kvůli mé obhajobě a státnicím doslova na poslední chvíli. Ale na to jak narychlo jsme vše připravovali povedlo se vše jak mělo, což je obrovský úspěch! Jedno auto s dobrovolníkama z řad kapitánů i plavčíků se před odjezdem na Orlík zastavilo na nákup. Nakoupit pro 37 lidí na 3 dny není žádná sranda! Kupovali jsme například 42 chlebů, 34 mozarell, 50 buřtů, 84 flašek vody a 2 a půl kila šunky a salámu. Vysvětlit paní za pultem u lahůdek, že chceme 7 balíčků salámu po 40dkg, bylo kupodivu dost složité. No a jak vidíte, účet mi trochu přerostl přes hlavu. 😉

Účet za nákup jídla
Kompletní nákup

S krásným časem jsme po šesté hodině dorazili do mariny, kde už pár účastníků čekalo v hospodě u piva. Převzali jsme lodě a začali se naloďovat a rozdělovat jídlo do jednotlivých lodí. Kdo mohl tak pomáhal, za což jsem moc vděčná, a po chvíli už jsme seděli v hospodě u piva téměř všichni. Vypůjčovali jsme skoro celou půjčovnu, takže jsme měli z větších lodí (okolo 30 stop) Liberté se mnou jako kapitánem, Boncoeur s kapitánem Mikim, Rose s kapitánem Ondrou, Marcianu s kapitánem Martinem a Michelle s kapitánem Jayem, a z těch menších lodí Corazon s kapitánem Petrem a Zitu s kapitánem Radkem. Před půlnocí jsme se z hospody začali rozlézat do jednotlivých lodí (výhoda flotily je, že když se po několika pivech spletete a vlezete do jiné lodi, máte jistotu, že uvidíte známé tváře, které vás nasměrují do správné lodi). Párty ale nekončila a po chvíli se v průlezu do salonu objevila nějaká hlava, že prý na Corazonu párty pokračuje. A tak jsme se asi v desíti lidech nacpali do lodě pro čtyři.

Pohled na část našich lodí u mola v marině.

V pátek ráno proběhla snídaně, umývání a před odplutím oficiální zahájení flotily a výcvik plavčíků. Podle předpovědi v noci prošla bouře a mělo pěkně fuňet, 16 uzlů, v poryvech až 25. A taky že ano, ráno foukalo jak blázen, takže jsme si ještě všichni zopakovali refování plachet a postup odplutí z mariny. Protože nás bylo hodně, odplouvala jedna loď po druhé a všichni pomáhali, abychom se proti tomu silnému větru dostali v pořádku od mola. Před zátokou začali všichni hned tahat plachty a zamířili jsme ke Žďákovskému mostu a dál směr hrad Zvíkov. Orlík nezklamal a nejdřív foukalo hrozně moc, za mostem skoro nic a pak zase hrozně moc. Trénovali jsme halzy a réčka a kormidlování a domlouvali se vysílačkami mezi loděmi.

Všechny lodě na obzoru jsou od nás 😉
Marciana, Michelle a Zita po cestě na Zvíkov. Všimněte si dramatických mraků.

Před hradem se řeka hodně zužuje, tak jsme stáhli plachty a domotorovali pod Zvíkov, na který je z vody krásný pohled. Byla jsem tam již nesčetněkrát a mám miliony fotek, ale stejně si ho vždycky vyfotím. Plánovali jsme zakotvit pod Zvíkovem v osvědčené zátoce, ale ejhle, zátoka byla naprosto plně obsazená rybáři! Nebylo tam místo ani a jednu loď, natož na sedm. V téhle oblasti je to dost problém, břehy jsou zde strmé a skalnaté a nejde jen tak někde zakotvit. Nakonec jsme zvolili vedlejší trochu kamenitější zátoku a udělali to tak, že Liberté zakotvila jako první a pak jsme vždy našli vhodné místo ze břehu a naváděli ostatní lodě, aby netrefili nějaký kámen nebo pařez. Jak jsme konstatovali – byl to opravdu tetris.

Po obědě následovala první soutěž, a to rovnou soutěž v plavání. Účastnit se měl minimálně 1 člen každé posádky, start byl u Marciany, což byla loď stojící na jedné straně, plavalo se k Zitě (loď na druhé straně), kde každý dostal do ruky lano a měl přeplavat zpět k Marcianě aniž by ho namočil, tam odevzdal lano a dostal fender, se kterým měl přeplavat zase k Zitě, kde byl cíl. Shromáždilo se dost závodníků a na povel naskákali všichni do vody. Závod to byl náročný a neméně napínavý, zbytek posádek fandil z lodí a nakonec vyhrál Radek z lodi Zita.

Po vysušení a napojení závodníků jsme odpluli zpět směr marina, po cestě jsme se klasicky koupali a tahali na laně za lodí. Ani ti těhotnější z nás nepohrdli takovou zábavou! Když se řeka zase rozšířila vytáhli jsme plachty a to na první ref a na kousek geny a i tak jsme na předobok pluli rychlostí 5,4 uzle. Kdo by to na Orlíku čekal?

Vyvazování v marině bylo trochu náročnější kvůli špatnému směru větru, ale nakonec jsme se vzájemně úspěšně vyvázali každý na svém místě a vydali se do restaurace, kde jsme měli rezervována místa na společnou večeři. No, večer byl zase moc zábavný a jen dodám, že tentokrát byla párty na Michelle i s kytarou. 😉

Pokračování příště…