Otvíráme časově omezené objednávky na knihu Trimování plachet pro jachtaře

Zdražení papíru a tím tiskových prací značně rozkolísalo celý polygrafický průmysl. Nakladatelé čelí situaci, kdy řadu knih se nevyplácí tisknout a naše malé jachtařské nakladatelství není výjimkou. Hlavně dotisky již jednou tištěných knih dostaly silný úder a tak, jak jsme dotisky dělali doteď, je již není možné dělat. Tak jsme zkusili něco vymyslet – jak se dočtete dále. 

V listopadu jsem psal o problémech, kterým čelí celý polygrafický průmysl. Ceny tisku neklesají, papír je drahý jako blázen a náklady na tisk a energie loni užrali skoro všechno, co jsem vydělali. To samozřejmě značně determinuje výběr titulů, které budeme vydávat. Za současné situace si nemůžeme dovolit chybu, byla by likvidační. U knih obecně trvá dlouho, než se přehoupnou do zisku – vysoké výrobní náklady v sobě prostě vážou hromadu peněz dlouhý čas, takže nás drahé energie můžou klidně sežrat zaživa. Navíc nemůžeme jen tak zdražit jako ČEZ, že. Rád bych prodával knihy za 2000 Kč, ale kdo by to kupoval? (Na rozdíl od té elektřiny, kterou kupovat musíme). Konec konců, znáte to.

Proč to ale tady píšu. Drahý tisk dopadá hlavně na dotisky vyprodaných knih. Dotisk jednou již vydané knihy je problematický i normálně, protože já nevím, kdo vlastně už knihu má a kdo si jí ještě koupí. Kniha již není novinkou a tak nemá ten prvotní prodejní drajv. Navíc obecně u tisku knih platí, že čím větší je počet vytištěných kusů, tím nižší jsou náklady na každý kus. Jenže čím více toho vytisknete, tím více to stojí. Takže pokud se kniha neprodává, máte doma opravdu hodně, ale hodně drahou tapetu. (Pár pomníků v tomhle směru mám, už jsem knihama i zatápěl).

Doteď jsem dělal dotisky citem, ale teď, když je tisk tak drahý, jenom cit nestačí. Nezbývá, než na to jít poněkud exaktněji, a to formou přesného malonákladu. S tím souvisí i můj listopadový průzkum, kdy jsem, jestli si pamatujete, posílal dotaz, zda máte nebo nemáte zájem o knihu Trimování plachet pro jachtaře.

Takže jak na to půjdu: Nejdříve sesbírám objednávky a podle jejich počtu nechám vyrobit odpovídající počet knih. Protože určitě půjde o malonáklad, bude kniha o něco dražší než, když se vyráběla normálním ofsetem, ale podle mých propočtů by to nemělo být víc než 50 Kč navíc.

Mám v plánu otevřít každý měsíc tzv. objednávací okno vždy pro jednu knihu,která už je delší dobu vyprodaná. Toto okno bude mít pevně určenou uzávěrku. Tedy konec objednávek. A pak nechám vytisknout jen určitý počet knih podle toho, kolik objednávek se sešlo. Následně se okno pro danou knihu uzavře a otevře se pro jinou knihu. A kniha zase nebude v prodeji. Jak dlouho? Hm, kdo ví.

Protože půjde o malonáklad, nepůjde kniha do knihukupectví, ani jiných shopů a eshopů. Bude k prodeji jen a pouze na našem webu a bude jen pro ty, kdo si ji stihnou do uzávěrky objednat.

Teď v únoru bych rád tímto způsobem dotiskl Trimování plachet pro jachtaře. V březnu pak nejspíš VHF Katky Staňkové, pak Colreg a pak se uvidí, jak to vlastně bude fungovat.

Takže:

TÍMTO OTEVÍRÁM OBJEDNÁVKOVÉ OKNO NA KNIHU
TRIMOVÁNÍ PLACHET PRO JACHTAŘE

Uzávěrka objednávek je 24.února!

OBJEDNAT KNIHU TRIMOVÁNÍ PLACHET PRO JACHTAŘE MŮŽETE ZDE

Po dvacátem čtvrtém únoru už nebude možné knihu objednat!

Současně se po tomto datu začne tisknout, což bude trvat odhadem dva týdny. Pak začneme knihu rozesílat. O všem vás samozřejmě budu informovat mailem.

Je mi líto, že to musím dělat takhle – raději bych udělal pořádný dotisk, aby kniha mohla být k dispozici kdykoliv. Ale nejde to – zvýšení energií a tiskových nákladů znemožňuje normální postupy.

Neváhejte, objednávejte, ať je co tisknout a podle čeho trimovat plachty. 🙂