Pařížská kvalifikace unikla Ondrovi Teplému jen o kousek

Ondra Teplý

Kvalifikace do Paříže utekla Ondrovi Teplému jen o chlup, má ale ještě jednu šanci

O uplynulém víkendu v Nautical Clubu Kalamaki v Athénách v Řecku skončilo mistrovství Evropy olympijských tříd ILCA 6 a 7, které bylo zároveň olympijskou kvalifikací do Paříže – dvě místa si vyjeli muži ve třídě ILCA 7 a dvě ženy ve třídě ILCA 6.

Na startu bylo 142 lodí třídy ILCA 7, 107 žen ve třídě ILCA 6 a 71 mužů ve třídě ILCA 6, celkem 320 účastníků. Zpočátku závodu vůbec nefoukalo, pořádně závodit se začalo až ve čtvrtek, pátý soutěžní den. Vítr o síle 8–12 uzlů umožnil odjet tři regulérní rozjížďky.

ILCA 6

Třída ILCA 6 ženy tak měla odjeto šest rozjížděk, čímž splnila platnost šampionátu pro přidělení dvou míst na olympiádu pro evropské závodnice. Viktorija Andrulyte z Litvy a Elena Vorobeva z Chorvatska si tato místa s předstihem zajistily, a kvalifikovaly tak své země do Paříže, protože poslední den už se jela pouze medailová jízda pro prvních deset závodnic. A jiná nekvalifikovaná země v první desítce nefigurovala.

Zbytek flotily jel v pátek ještě jednu rozjížďku. „Nejlépe z našich závodnic zajela v závodě Linda Dokoupilová, která se kvalifikovala do zlaté skupiny. Bohužel v poslední rozjížďce, když jela osmá, dostala druhou penaltu, proto má ve výsledcích z této rozjížďky písmenka.  Celkově skončila na 55. místě. To je na její věk parádní výsledek, který musím vyzdvihnout. Její sestra Beata jela ve slabém větru také velmi slušně, Kláře Himmelové se bohužel nedařilo,“ zhodnotil reprezentační trenér Štěpán Novotný.

Ve třídě ILCA 6 muži závodili naši junioři.  „Pojali jsme to jako tréninkový závod zaměřený na starty, které nám vycházely tak z 50 %. Výsledky vůbec neřešíme,“ vysvětloval Štěpán.

ILCA 7

Ve třídě ILCA 7 bylo do posledního dne vše otevřené. Bylo odjeto pouze pět rozjížděk, takže poslední den závodníci museli dokončit ještě alespoň jednu rozjížďku, aby byl závod platný. Ondřej Teplý jezdil dobře, na postupové místo ztrácel jen 20 bodů. Bohužel mu ale nakonec kvalifikace na olympiádu o pouhých 9 bodů unikla, poslední rozjížďka se mu nepovedla. Je to velká škoda, ale 20. místo na mistrovství Evropy je parádní výsledek! Kvalifikaci pro své země vyjeli Omer Vered Vilenchik z Izraele a Slovinec Zan Luka Zelko.

Ondřej Teplý má ale stejně jako všichni ostatní naši reprezentanti ještě šanci se kvalifikovat v dubnu v Hyeres na Last Chance regatě, kde se bude bojovat o zbylá místa z celého světa. Ve třídách ILCA 6 a 7 budou tři.

Celý tým

Kompletní výsledky: https://2024-senior.eurilca-europeans.org/results/

Více o závodě zde: https://2024-senior.eurilca-europeans.org

Na Instagramu zde: https://www.instagram.com/eurilca

Na Facebooku zde: https://www.facebook.com/eurilca

Videa: https://www.youtube.com/@HELLENICSAILINGFEDERATION

Fotogalerie: https://eurilca.smugmug.com/ILCA-European-Championships/2024-European-Championships/2024-Senior-Europeans

Eva Skořepová

PR manažerka Českého svazu jachtingu