Plachetnice Sněhurka pomáhala po hurikánu Maria na Dominice

Téma hurikánů je teď velmi diskutované, ať už pro to, že před nedávnem zasáhly dva hurikány Karibik, anebo proto, že tento týden bičuje tropická bouře Ophelia pobřeží Irska a Anglie. Síla bouří je totální a zničující. Miroslav Račan byl se svojí plachetnicí Sněhurkou v oblasti hurikánu Maria, naštěstí mimo nebezpečí. Ostrov Dominika je ale po hurikánu úplně zničen a tak se Mirek rozhodl se svojí Sněhurkou pomoci.


Pavla zvaná Kobra žije na Martiniku již řadu let a má zde i v okolí mnoho přátel. Ve středu 27. září 2017 mě oslovuje s následující prosbou:

„Konečně se mě ozvali přátelé z Dominiky, protože mají opět signál na telefon. Situace po hurikánu Maria je tam zoufalá a oni nemají co jíst ani pít. Bydlí na severu ve městě Portsmouth a veškerá humanitární pomoc se vozí do hlavního města Roseau a na sever se  prostě nedostane. S místní francouzskou kamarádkou Agátou organizujeme sbírku na pomoc a potřebujeme nějakou loď schopnou tam dopravit zásoby jídla a vody.“ Dlouho se nerozmýšlím a slíbím pomoc. Musím pouze rychle dodělat několik rozdělaných věcí na lodi a hlavně opět oškrabat zarostlý trup. Ve čtvrtek odpoledne nakládáme tunu potravin do Sněhurky a ta celá přetížená vyplouvá na noc směrem Dominika. Po 16 hodinách plavby připlouváme do zátoky u města Portsmouth a již při prvním pohledu nám běhá mráz po zádech. Překrásně zelený ostrov Dominika je nyní celý hnědý bez jediného stromu nebo keře.

Náš záměr je takový, že chceme předat pomoc konkrétním kamarádům a nechceme jej odevzdat do nějakého skladiště,  kde si jej rozeberou či rozkradou místní úředníci. Vyvážu se u nákladního mola a nejdříve se přihlásím u celníků. Ti úřadují v přistavené dodávce, protože celnice je zničená. Vyplním pouze formulář a můžeme vykládat, pouze jeden celník kontroluje zboží a provádí nějaký soupis. Kamarád Devon zatím vše nakládá do auta a na třikrát odváží domů. Později sem připlují i další 3 plachetnice z Guadeloupe s pomocí, ale vždy je to pouze organizováno od přátel. Vládní pomoc z hlavního města Roreau se sem prostě nedostane.

S Devonem jedeme na návštěvu jejich domu. Již první pohled do města Portsmouth je děsivý. Zděné či betonové domy většinou vydržely nápor větru, ale většina domů je bez střech. Tam byl vlnitý plech a ten je poházený po širokém okolí. Z jejich domu samozřejmě plech také zmizel a vše se stalo během krátké doby za silného náporu větru. Devon měl u domu i postavené dva 200 l sudy se zásobou vody a ty odlétly jako plastové kyblíky. Domem se proháněly proudy vody, protože s větrem přicházely vodorovně hektolitry vody, které rozbíjely dveře i okna. Následný problém je, že střechou stále protéká voda při každém dešti. Trpí tím samozřejmě sádrokartonový strop i omítka. Z kohoutku teče místo vody šedá břečka a ani v místních řekách to není lepší. Dojet někam do kopců k pramenům je většinou nemožné, protože cesty jsou zničené nebo zapadané stromy a nebo chybí benzín do aut či strojů.

Přerozdělíme potraviny a vydáme se autem po okolí navštívit ostatní známé a dovézt jim naší pomoc. Ti co měli pouze dřevěné domky mají pouze hromádku dřevěných desek. Pohled na okolní přírodu mě doslova děsí. Dominika byla známá jako ostrov s nejkrásnější přírodou v Karibiku. Vzpomínám jak jsem zde chodil v deštném pralese plným palem a lián. V korunách stromů zpívali exotičtí ptáci či papoušci. Nyní je zde jedním slovem řečeno NIC, zbyly pouze ulomené pahýly palem. Vím že příroda je silná a umí se rychle regenerovat, ale než se zde vše vrátí do původní podoby bude trvat určitě mnoho let. Je mi smutno a je mi líto zdejších obyvatel, kteří se neuvěřitelně semkli a navzájem si pomáhají. Vše co jsem tady viděl se dá vyjádřit pouze jediným slovem – APOKALYPSA

Někteří obyvatelé se dali ihned do oprav domů, což je velmi těžké, protože nejde proud a vlastně nic nefunguje. Vše je zavřené nebo zničené. Mnoho obyvatel proto odjíždí na okolní ostrovy, kde hledají pomoc u přátel či příbuzných. Chtějí se později vrátit, až se příroda trochu zotaví a vybuduje nová infrastruktura. Je obnovené trajektové spojení mezi ostrovy, ale na lístek čeká tisíce lidí a někteří samozřejmě ani nemají peníze. Součástí naší mise bylo i přivézt zpět na Martinik Karin a její 3 děti. Karin je Francouzka a žije zde již 8 let, kdy zde provozovala restauraci. Ta je zničená, tak se rozhodla s dětmi vrátit do Francie a začít nový život tam. Tím, že ušetří za lístky jí alespoň trochu pomůžeme do začátku.

Po 16 hodinách plavby jsem zpět na Martiniku a loučím s Karin a jejími dětmi. Přeji jim mnoho štěstí  a jsem rád, že jsem k němu možná malinko přispěl i já. Celá tato akce byla neplánovaná a velmi spontánní, ale rád jsem se jí zúčastnil, protože jsem viděl opravdu velké neštěstí, ale i současně velkou vůli k překonání této těžké životní situace obyvatel DOMINIKY.

Miroslav Račan


 

Chcete si přečíst více dobrodružství Mirka Račana a jeho Sněhurky na cestě kolem světa? V eshopu IFP Publishing najdete první i druhý díl.