Počasí v Chorvatsku: rozhovor s Pavlem Burkertem (část II.)

Pavel Burkert , foto: http://www.kapitanskezkousky-pavelburkert.cz/o-mne/

Pokračujeme v rozhovoru s Pavlem Burkertem o bouřích a o tom, co to znamená pro jachtaře. V prvním dílu jsme se věnovali bouřím na frontě a bouřím z tepla, procesom ktoré při tom probíhají a jak na to jachtaři mohou reagovat. V dalších dvou částech Pavel popíše příklady vývoje počasí v oblasti Jadranu, které jsme tam letos mohli zažít. Začneme bouří vznikající v severní Itálii.   

To, co tam proběhlo, byla kombinace obou bouřek (na frontě i z tepla,pozn. red.), jak už to v přírodě chodí. Situace: nad velkou nížinou na severu Itálie leží tlaková výše, která za chvíli odejde. Nad Alpami již čeká studená fronta položená podle obrázku. Po odchodu výše se bude posouvat na jih až jiho-východ.

Děje musí proběhnout ve zcela konkrétním pořadí. Je noc, nad velkou nížinou na severu Itálie musí být tlaková výše, která přitlačí vlhkost k zemi a namočí zemský povrch. Přijde ráno, musí být stále vyšší tlak, který udrží čisté nebe, aby mohlo svítit slunce a ohřát vlhkou nížinu na severu Itálie. 

Teď se musí nasunout studená fronta, která na svém čele podporuje výstupné proudy. A to je ten startovní impuls k utržení bublinky, vzniku výstupných proudů, a postupnému vývoji bouřek. V poledne vzniknou bouřky z tepla.

Následuje potřeba, aby se studená fronta posunula malinko na jih a přešla přes nížinu. Za frontou je totiž studený vzduch. Ten se nasune nad teplou zemi a bouřky značně sílí a již nepotřebují teplo slunce. Je splněna naše tzv. podmínka teplot. A teď je potřeba „donést“ tuto bouřku do Chorvatska. Tento přesun zajistí opět studená fronta. Podél ní totiž proudí vzduch od západu na východ.

Bouřka přechází přes teplé jadranské moře a využívá toho. Cumulonimby se tímto prouděním přesouvají přes Jadran nad Chorvatsko. Když se Cumulonimbus dostane nad vodní hladinu, začne nasávat vlhkost. Vlhkost je stavební materiál bouře – bez vlhkosti není bouře. Jadran je teplý (má malou hloubku, takže se dobře ohřeje) což je další faktor příznivý pro rozvoj bouřky. Cumulonimbus si z vlhkosti staví oblak a nad Chorvatskem se vybouří. Chorvatské pobřeží je v severní části otočené na severozápad. Je do pozdních hodin ohřívané a proto teplé. Kdyby bylo chladné tak se bouře nad zemí rozpustí, ale nad teplou zemí se opět posiluje. Není kam utéct. Bouřky jsou rozsáhlé, často od Krky až po Split, čili přes půl chorvatského pobřeží. Přitom se jedná o malou bouři, co vznikla nad Benátkami a narostla nad mořem do uvedených rozměrů.

Jakmile dorazí do Chorvatska, pokrývá už celé jeho pobřeží. Před touto bouřkou není úniku. Je potřeba jen ošetřit vlastní stání a zajistit jeho bezpečnost jak to jen jde. Obrana spočívá ve sledování vývoje modelové situace nad Itálií, nad Benátkami. Jednoduše řečeno: kombinace bouřky nad touto nížinou a západním prouděním vede k bouřkám v Chorvatsku. Mají oproti Itálii zpoždění asi 12 hodin. Do Chorvatska podle statistiky mého pozorování dorazí okolo 4 hodiny ráno.

(dokončení příště)